|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Tablice opowiadają o historii miejsc wokół Jeziora Jelonek

Od momentu powstania aż do ostatnich lat – wokół popularnej „Wenecji” powstało kilkanaście tablic, które przybliżają historie miejsc, które istniały nad brzegiem akwenu oraz dzieje samego jeziora.

Wydaje się, że istnienia Parku Piastowskiego nie trzeba zbytnio nikomu przybliżać, bo każdy wie gdzie znajduje się „Weneja”, jak to potocznie gnieźnianie określają położone tam jezioro. A jednak wciąż wielu nie wie, skąd wzięła się ta nazwa, ani też jakie jeszcze inne obiekty i miejsca znajdowały się nad brzegiem Jeziora Jelonek. A tymczasem ten zbiornik wodny jest ściśle związany z historią samego Gniezna już w zasadzie od samego początku istnienia grodu. O tym opowiada trzynaście tablic, które zostały rozlokowane wzdłuż promenady wokół „Wenecji”.

Każda z nich to jakiś budynek, wydarzenie, fragment historii, który współtworzył nie tylko dzieje miasta, ale na trwałe zapisał się w świadomości mieszkańców. To właśnie restauracja i ogród „Wenecja” Stanisława Berchieta, młyn parowy Piotra Kratochwilla, Garbarnia Wielkopolska braci Rogowskich, a także przystań żeglarska, zamek arcybiskupi, stadion piłkarski, szkoła i muzeum „Pomnik”, Miejska Kolejka Dziecięca czy amfiteatr. Nie zabrakło także historii samego jeziora, a także jego zanieczyszczenia w okresie PRL-u i próby ratowania przed dalszą degradacją. Jest też o samym Parku Piastowskim i jego założeniu na przełomie lat 50. i 60., a także Kcyńskiej Łacie – praktycznie nieistniejącym już fragmencie Gniezna. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.