Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 14 sierpnia 2017 18:16

Gnieźnianie ruszyli na pomoc cmentarzom!

 
Gnieźnianie ruszyli na pomoc cmentarzom! fot. Rafał Wichniewicz

W poniedziałkowy ranek kilkudziesięciu gnieźnian odpowiedziało na apele i ruszyło na pomoc w porządkowaniu nekropolii. Pracy jest dużo, ale sił nikt nie szczędzi.

Pierwsze, samorzutne prace przy porządkowaniu miejsc spoczynku rozpoczęły się już w sobotni ranek, tuż po tym jak na światło dzienne wyszły zniszczenia, wywołane przez piątkową nawałnicę. Wówczas też pierwsi gnieźnianie ruszyli do porządkowania nie tylko grobów swoich bliskich, ale także przy porządkowaniu przejść i dróg prowadzących do konkretnych sektorów nekropolii. Przez pierwsze dwa dni oczyszczono m.in. Akropol Bohaterów, na którym spoczywają Powstańcy Wielkopolscy. 

W poniedziałek na cmentarzu św. Piotra oraz przy ul. Witkowskiej pojawiły się kolejne grupy wolontariuszy, którzy postanowili pomóc w ratowaniu miejsc spoczynku gnieźnian. Przy bramie pierwszego z nich o godzinie 9:00 pojawiło się kilkunastu ochotników, z których część jest skupiona przy Wspólnocie Uwielbienia i Ewangelizacji, działającej przy kościele św. Jerzego. Pomagali oni przede wszystkim przy przenoszeniu pni oraz gałęzi i liści, które blokowały alejki cmentarne. 

Na cmentarzu przy ul. Witkowskiej pojawili się przedstawiciele GRH "Garnizon Gniezno", którzy wespół z innymi wolontariuszami, ochoczo przystąpili do oczyszczania miejsc spoczynku żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. We wtorek 15 sierpnia zaplanowane są tu uroczystości z okazji 97. rocznicy tej bitwy, dlatego prace szły bardzo energicznie, a w licznej grupie uczestników akcji był m.in. senator Robert Gaweł oraz proboszcz parafii pw. św. Trójcy Maciej Lisiecki. Efektownie w tych działaniach wspierali ich druhowie z OSP Trzuskołoń, pracujących na podstawionym wysięgniku. Dzięki temu prace mogły postępować w bezpieczny sposób. 


Na obecną chwilę wiadomo iż kolejne prace na cmentarzu przy ul. Witkowskiej trwać będą od środy, od 9:00 rano. Zapraszamy do pomocy. O ewentualnej akcji na cmentarzu św. Piotra można się dowiadywać przy dołączeniu do grupy na Facebooku.

Galeria

13 komentarzy