poniedziałek, 25 grudnia 2017 13:06

Żłóbki w gnieźnieńskich kościołach

 
Żłóbek w kościele pw. bł. Bogumiła Żłóbek w kościele pw. bł. Bogumiła fot. Rafał Wichniewicz

Zgodnie z polską tradycją, w Boże Narodzenie w kościołach pojawiły się szopki betlejemskie, symbolizujące miejsce narodzenia Jezusa. W każdej z gnieźnieńskich świątyń zostały one przygotowane na wyjątkowy sposób.

Niektóre skromne, a nie które bogate w najróżniejsze przedmioty, nierzadko z zawartym w nich przesłaniem. Są dymiące kominy, płynące strumienie, ruszające się wiatraki czy postacie, a także śpiewające ptaki. Każdy z tegorocznych żłóbków jest wyjątkowy na swój sposób, a tradycyjnie spore zainteresowanie budzi ten, który jest umieszczony w kościele OO. Franciszkanów.

W tym roku także ciekawe wykonanie ma żłóbek, który znajduje się w kościele pw. bł. Bogumiła. Tymczasem żłóbek w parafii Chrystusa Wieczystego Kapłana uzupełnia jedyna w Gnieźnie żywa szopka betlejemska, która pojawiła się tuż za świątynią (zobacz więcej). Po raz pierwszy też żłóbek ustawiony został w nowym kościele parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia na os. Pustachowa.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii ze wszystkich gnieźnieńskich kościołów!

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Don Juan poniedziałek, 01 stycznia 2018 19:08 napisane przez Don Juan

  Ale macie problemy, dziewczyny!

 • Link do komentarza ew poniedziałek, 01 stycznia 2018 18:27 napisane przez ew

  to bedą pierwsi uchodźcy w Gnieźnie....

 • Link do komentarza Anna poniedziałek, 01 stycznia 2018 16:00 napisane przez Anna

  Anna ja taż tak uważam, ta kolęda ma znaczenie.

 • Link do komentarza Anna czwartek, 28 grudnia 2017 09:30 napisane przez Anna

  Renata - i właśnie dlatego symbolicznie powinno to być zachowane. Tak jak nie śpiewa się kolędy "Mędrcy świata monarchowie" w Boże Narodzenie. A figurki zawsze można dostawić.

 • Link do komentarza Renata wtorek, 26 grudnia 2017 22:55 napisane przez Renata

  Anna - a ja tam myslę, że 6 stycznia jest datą symboliczną, bo przecież Maryja i Józef z maleńkim Jezusem chyba nie tkwili w tej stajence dwa tygodnie?

 • Link do komentarza pierożek wtorek, 26 grudnia 2017 18:27 napisane przez pierożek

  Anna - nie ma co - zresztą 6 stycznia będą pewnie już przy samym żłóbku, teraz są jeszcze tylko Maryja, Józef oraz pasterze, reszta jeszcze wygląda, że w drodze .....

 • Link do komentarza Anna poniedziałek, 25 grudnia 2017 14:14 napisane przez Anna

  Trzej królowie w szopce powinni pojawić się dopiero 6 stycznia!

 • Link do komentarza gosia poniedziałek, 25 grudnia 2017 13:41 napisane przez gosia

  Piękna tradycja! A wszystko dzięki św. Franciszkowi!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane