Wydrukuj tę stronę
środa, 31 października 2018 22:21

Noc Świętych - fotogaleria

 
Noc Świętych - fotogaleria fot. Rafał Wichniewicz

W wigilię Wszystkich Świętych ulicami Gniezna po raz kolejny przeszedł tradycyjna procesja z relikwiami świętych i błogosławionych z archidiecezji gnieźnieńskiej.

W wieczór poprzedzający to wyjątkowe święto, jakim jest wspomnienie wszystkich świętych Kościoła katolickiego, po raz kolejny wierni zgromadzili się na wspólnej modlitwie. W tym roku patronem wydarzenia był bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, harcerz, kapłan i męczennik. 

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia relikwii przechowywanych przez parafie i zgromadzenia z terenu Gniezna i nie tylko, po czym rozpoczęło się krótkie przedstawienie, obrazujące postać patrona tegorocznej Nocy Świętych. Zostało ono przygotowane przez druhów z gnieźnieńskiego hufca pod przewodnictwem swojego kapelana ks. Wojciecha Orzechowskiego - bł. ks. Stefan Frelichowski jest patronem polskich harcerzy. Patron wydarzenia był jednym z nich, zanim jeszcze zdecydował się o wstąpieniu do Seminarium. W trakcie II wojny światowej ks. Stefan Frelichowski trafił do obozu koncentracyjnego i w trakcie swojego pobytu w kolejnych miejscach odosobnienia wykazywał się wyjątkowym hartem ducha, niezłomnością i silną wiarą. Pocieszał więźniów, także tych bliskich śmierci i chorujących, od których niemal w przededniu wyzwolenia obozu zaraził się tyfusem i umarł w opinii świętości. 

Po słowach wygłoszonych przez abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski do zgromadzonych w świątyni, uczestnicy udali się w procesji do katedry, odmawiając po drodze Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po dotarciu do bazyliki miała miejsce wspólna modlitwa przed relikwiami oraz Najświętszym Sakramentem, a ostatnim akcentem Nocy Świętych była agapa, czyli wspólny posiłek w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Galeria

6 komentarzy