środa, 30 grudnia 2015 16:40

O. Jan Góra spoczął na Polach Lednickich

 
O. Jan Góra spoczął na Polach Lednickich fot. Rafał Wichniewicz

Tysiące osób uczestniczyło w ostatnim pożegnaniu ojca Jana Góry, który spoczął na Polach Lednickich - miejscu, które wybrał na coroczne spotkania młodzieży.

Nabożeństwo żałobne za duszę zmarłego przed kilkoma dniami zakonnika, rozpoczęło się o godzinie 10:30 w poznańskim kościele oo. Dominikanów. Po zakończeniu mszy świętej kilka minut po godzinie 12:00 wszyscy wyruszyli w ostatnią drogę w kierunku Pól Lednickich, znajdujących się niedaleko Imiołek nad Jeziorem Lednickim. Tu o 14:30 rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa z udziałem asysty Wojska Polskiego, licznych pocztów sztandarowych, przedstawicieli różnych środowisk, pielgrzymów, duchowieństwa i przede wszystkim - młodzieży, której o. Jan Góra za życia oddał się całym sercem.

Kondukt pogrzebowy ruszył znad brzegów Jeziora Lednickiego, tuż po ustawieniu trumny na pojeździe wojskowym. Tuż za nim kroczyła najbliższa rodzina, a dalej wierni i pielgrzymi, wśród których było wielu młodych ludzi. Nieśli oni ze sobą płótna z wypisanymi podziękowaniami dla o. Jana Góry oraz św. Jana Pawła II. Przed trumną niesiono także medal - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, którym został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Przejściu procesji towarzyszyła żałobna muzyka, grana przez orkiestrę wojskową oraz bicie dzwonu, a w trakcie przekraczania Bramy Ryby, oddano także wystrzał armatni. Kondukt następnie skierował się w stronę lednickiego Ośrodka im. Jana Pawła II, przed którym znajduje się obelisk upamiętniający pontyfikat Papieża Polaka. To tutaj postanowiono pochować o. Jana Górę, który niejednokrotnie miał wskazywać, że chciałby spocząć na Polach Lednickich.

Po ułożeniu trumny na katafalku, odśpiewano Hymn Polski, po czym rozpoczęto modlitwy za zmarłego zakonnika - całemu nabożeństwu przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. W tym czasie, nad błoniami przeleciały dwa samoloty, wykonując ewolucje i tworząc z dymu kształt serca na niebie.

Po wszystkim, trumna o. Jana Góry została opuszczona do grobu, a nim ułożono kwiaty i znicze. Po tym rozpoczęły się śpiewy, które od lat towarzyszyły lednickim spotkaniom młodych. Do grobu przychodzili także liczni wierni, którzy chcieli pomodlić się za zmarłego dominikanina.

24 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin76 środa, 13 stycznia 2016 10:23 napisane przez Gnieźnianin76

  Jesli żołnierz jest wierzący i chce okazywać swoja wiarę to na takich uroczystościach niech nie wystepuję w mundurze. Tak samo urzędnik państwowy, to służba cywilna na rzecz Państwa czyli obywateli a nie KK. Jako obywatel świeckiego Państwa Polskiego i podatnik nie życze sobie ażeby służby cywilne oraz służby mundurowe były wykorzystywane w uroczystościach KK oraz innych grup i kościołów wyznaniowych.

  A to zdanie: "Pytanie dlaczego wojsko wykorzystuje się do pogrzebu osoby nieświeckiej ani nie będącej wojskowym ?? Widać jaki piękny mamy rozdział Państwa Polskiego od KK." jest moje na nie kibolo, tak gwoli ścisłości.

 • Link do komentarza Zyga wtorek, 12 stycznia 2016 12:47 napisane przez Zyga

  Ty, Kibolo, jak sobie wyobrażasz "rozdział" Kościoła od Państwa? to znaczy, że żołnierz nie moze byc wierzący poza domem? Katolikiem jest się zawsze i wszędzie i przez całą dobę. Tak, jak Ty jestes ateistą cały czas i całą dobę, to też nie wtrącaj się do katolików.zaglądaj tylo we własne sumienie, o ile je masz. Nasze sumienia i sumienia wojska oraz urzędników państwowych zostaw w spokoju. I nie zmieniaj ciągle tych nicków, bo nie potrafisz ukryć swoich animozji. I stylu.

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 12 stycznia 2016 11:58 napisane przez Gnieźnianin

  Pytanie dlaczego wojsko wykorzystuje się do pogrzebu osoby nieświeckiej ani nie będącej wojskowym ?? Widać jaki piękny mamy rozdział Państwa Polskiego od KK.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 11 stycznia 2016 01:59 napisane przez wilk

  Cześć Chuck,wszystkiego Dobrego w N.R. i wolnej Polsce,może jeszcze nie całkowicie,ale już niedługo. Napisałem już wcześniej,lecz poprawny moder nie dopuścił,choć napisałem PRAWDĘ i dość grzecznie,jak tylko można o tzw KODerastach i partiach SŁUPACH,które rządziły i doiły POLSKĘ i NAS zwykłych obywateli !!! Nie pierwszy to raz,widać,że jest bojaźliwy,aż nadto,w przeciwieństwie do innych antypolskich portalach,gdzie zdrajcy i resortowe bachory,dają upust swej nienawiści wobec POLSKICH nowych WŁADZ,demokratycznie wybranych i to wszystko bez ogródek jest publikowane..........w taki sposób,to my Pierwszej Stolicy spod postkomuny nigdy nie wyzwolimy !!!!!!!

 • Link do komentarza polonista wtorek, 05 stycznia 2016 22:03 napisane przez polonista

  Biedny jesteś Kibolo vel Ja-Jestem vel Gnieźnianin vek Leon56, skoro nie masz z kim rozmawiać i komentujesz sam siebie. Jesteś łatwy przypadek do rozpoznania.

 • Link do komentarza Ja_Jestem wtorek, 05 stycznia 2016 17:17 napisane przez Ja_Jestem

  @:Zdzichu:
  Wiem że fanatyzm jest chorobą, ja osobiście nie znam lekarstwa na twoją dolegliwość, jednakoż..... nadal zgadzam się z Leonem56. niezależnie od tego co ty napiszesz czy ktokolwiek.

 • Link do komentarza Chuck Norris poniedziałek, 04 stycznia 2016 22:07 napisane przez Chuck Norris

  @ "wilk">> witaj w N.Roku i wreszcie w na prawdę Wolnej Polsce-chociaż jeszcze nie oczyszczonej ze złodziei i targowickich zdrajców oraz z takich niby polskich szumowin ostatniego sortu,które się tutaj wpisują,bo nie podobał się im Ojciec Jan Góra i jego wspaniały pogrzeb na który po wielokroć zasłużył sobie ten Wielki Polak i Wielki Chrześcijanin.
  Takie post-bolszewickie szumowiny nie są godne nawet aby wymawiać te 4 słowa: Wielki Ojciec Jan Góra a co dopiero komentować jego pogrzeb czy podważać jego zasługi dla Wiary i dla Polski.
  Ja życzę naszemu nowemu Rządowi i Prezydentowi wraz ze wspierających ich Kukiz15 aby w Nowym Roku 2016 ze wszystkich sił-nawet gdyby konieczna była Bereza Kartuska-kontynuowali dalej oczyszczanie naszej Ojczyzny ze zdrajców i ostatniego sortu pseudo-Polaków i abyśmy wreszcie poczuli w 2016r,że żyjemy już w Wolnej Polsce rządzonej przez Polaków i dla Polaków a nie w republice post-sovieckiej czy post-germańskiej.

 • Link do komentarza Zdzichu poniedziałek, 04 stycznia 2016 17:43 napisane przez Zdzichu

  Leon 56 zgadza się z Ja_ jestem, czyli. . . Sam ze sobą!

 • Link do komentarza Leon56 poniedziałek, 04 stycznia 2016 17:11 napisane przez Leon56

  Ja nie wymagam leczenia. Póki co jestem przy zdrowych zmysłach.... Tylko jacyś ci pseudokatolicy tutaj wypowiadający się mają coś nie po kolei w głowie i wierzą w jakieś bóstwa pokroju Ojciec Góra. Z wariatami nie będę polemizować!

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 04 stycznia 2016 15:11 napisane przez Ja_Jestem

  @:Leon56:
  Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zgodzić się z twoim wpisem.

  Pozdrawiam.

 • Link do komentarza uczestnik poniedziałek, 04 stycznia 2016 10:34 napisane przez uczestnik

  Leon 56- Ty się lecz z ziewiedzy i nienawiści. Co ma wspólnego pogrzeb, na który przybyło ze swojej własnej woli i za własne pieniądze tysiące uczestników z biedą niektórych Polaków? Bo ja naprawdę nie potrafię znaleźć wspólnego mianownika. Życzę Tobie więcej empatii w Nowym Roku

 • Link do komentarza Leon56 poniedziałek, 04 stycznia 2016 09:32 napisane przez Leon56

  Ludzie w naszym kraju/mieście nie mają za co żyć...Ciułają grosz do grosza żeby do pierwszego starczyło a kościół robi takie wystawne pogrzeby na pokaz? Bo co? Bo nazywał się Jan Góra to robi się z niego Boga? Taki sam zwykły z niego śmiertelnik jak każdy z nas... Parodia!!!

 • Link do komentarza mjj niedziela, 03 stycznia 2016 13:32 napisane przez mjj

  @Radek gdybyś był katolikiem z krwi i kości, to byś wiedział, że śmierć nie jest końcem, a początkiem nowego i to wiecznego życia znacznie lepszego, niż to ziemskie. Oczywiście, że po ludzku jest żal i smutek dla najbliźszych, ale on jest przecież tylko chwilowy, czas nawet na ziemi goi największe rany. Natomiast wiele pieśni śpiewanych na pogrzebie śp. O.Jana Ģóry to były modlitwy, trzeba się wsłuchać w tekst, to przecież takie oczywiste! A, że młodzieź podskakiwała? To także wyrażanie emocji i uczuć szczególnie tych radosnych, że niedługo spotkają się z Nim przed Obliczem Boga!Katolok nie powinien rozpaczać po śmierci bliskich, katolik wie, że ta rozłąka jest tylko chwilowa. Pozdrawiam

 • Link do komentarza Ja_Jestem niedziela, 03 stycznia 2016 12:36 napisane przez Ja_Jestem

  Szkoda moich słów.

 • Link do komentarza Karo niedziela, 03 stycznia 2016 10:33 napisane przez Karo

  Ojciec Góra w bardzo ciężkich czasach poradził sobie z młodzieżą i nagonką na kościół. Może miano świętego jest zarezerwowane dla bardzo nielicznej grupy w dziejach świata ale błogosławionym powinien jak najbardziej pozostać. I jak ktoś nie uczestniczył w Lednicy ani nie miał styczności z Ojcem Janem, niech się nie wypowiada wcale. Na jakiej podstawie jest oceniany jeśli nie miałeś/miałaś z Nim ani z jego dziełami żadnej styczności? A zazwyczaj ci co nie mieli z Ojcem do czynienia takie brzydkie rzeczy piszą...

 • Link do komentarza Radek sobota, 02 stycznia 2016 19:35 napisane przez Radek

  Oglądałem transmisję z pogrzebu na TVP Poznań i zastanawiam się czy to był pogrzeb czy wesele? Cyrk na kółkach! Niedawno pochowałem ojca,ale takich przebojów na cmentarzu bym nie zrobił... Pogrzeb to pogrzeb a nie jakieś rozśpiewane Abba Ojcze,tańce-wygibańce... Paranoja!

 • Link do komentarza katolik sobota, 02 stycznia 2016 06:55 napisane przez katolik

  Kibolo, może z nowym rokiem przestaniesz oczerniać kościół katolicki? Nie jesteś jego członkiem, nie łożysz na niego, świątynie omijasz z daleka, więc zajmij się sobą i wyznawcami swojej ideologii, a nas naprawdę zostaw w spokoju.

 • Link do komentarza wilk sobota, 02 stycznia 2016 02:43 napisane przez wilk

  kibolo- i znowu starym komuszym zwyczajem kłamiesz i siejesz ferment,nie był pochowany z pompą,tylko po cichu i na pewno nie miał wojskowej asysty,jak kilkunastu komuszych zwyrodnialców albo donosicieli !!!! Nazwiska pewno znasz....my też.....

 • Link do komentarza kibolo piątek, 01 stycznia 2016 20:40 napisane przez kibolo

  A z jaką pompą pochowany był pedofil Wesołowski.To dopiero podłość Krk.

 • Link do komentarza wilk piątek, 01 stycznia 2016 17:48 napisane przez wilk

  Na asystę wojskową jak najbardziej zasłużył !!! Teraz tam w niebie zapewne utworzy bramę,by przeprowadzać ludzi........może i ciebie także KAROLINO,.....

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane