czwartek, 12 października 2017 15:56

Biznesmen z Gniezna zatrzymany za próbę korupcji w żużlu

 
Biznesmen z Gniezna zatrzymany za próbę korupcji w żużlu archiwum redakcji

100 tys. złotych i kontrakt w zamian za udawanie defektu silnika lub przewrócenie się na torze - to obiecano zawodnikowi Wybrzeża Gdańsk, który tę propozycję nagrał, a następnie przekazał prezesowi klubu. W związku z tym, gdańscy policjanci zatrzymali biznesmena z Gniezna.

Od kilku dni środowisko żużlowe w kraju żyje aferą, związaną z ujawnieniem próby przekupienia zawodnika Wybrzeża Gdańsk (prawdopodobnie Kacpra Gomólskiego). Jak się okazuje, cztery dni przed meczem z Get Well Toruń, który odbył się w miniony weekend, z żużlowcem skontaktował się mężczyzna. Złożył on ofertę, dzięki której zawodnik miał przejawiać słabszą formę w trakcie barażu o dostanie się do Ekstraligi, w zamian za co miał otrzymać 100 tys. złotych oraz kontrakt na kolejny sezon. Cała rozmowa została nagrana, a następnie prezes klubu Tadeusz Zdunek ujawnił po zawodach iż próbowano w ten sposób wpływać na wynik meczu. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem torunian 50:40.

W miniony poniedziałek sprawą zajęli się policjanci z gdańskiej Komendy Wojewódzkiej, którzy następnie, po weryfikacji wszelkich informacji, zatrzymali w miniony wtorek 10 października 40-letniego mężczyznę. To właśnie on miał dzwonić do zawodnika Wybrzeża Gdańsk i namawiać do symulowania defektu lub przewrócenia się w trakcie biegu. Jak ustalił portal Pomorska.pl, zatrzymany ma być biznesmenem z Gniezna, który sponsoruje nie tylko tego zawodnika, ale także wspiera inne kluby żużlowe - w tym ten z Torunia. Ostatecznie zawodnicy tego klubu obronili tytuł ekstraligowca, a mecz zakończył się ich wygraną 50:40.

Jak przekazała Gazeta Prawna, zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty, ale nie został aresztowany i zwolniono go za poręczeniem w wysokości 100 tys. złotych. 40-latkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Oświadczenie klubu GKŻ Wybrzeże:

Szanowni Państwo,

W pierwszej kolejności pragniemy podziękować Państwu za tak liczne przybycie na wczorajszy mecz. Wiara oraz siła, którą daliście Państwo zawodnikom były ogromne i wierzymy, że nasz stadion może tak wyglądać podczas każdych zawodów ligowych rozgrywanych w Gdańsku. Niestety, przeciwnik okazał się lepszy. Z tego miejsca pragniemy pogratulować drużynie toruńskiej zwycięstwa i utrzymania w PGE Ekstralidze.

Na tym zdaniu powinniśmy zakończyć, jednakże w minionym tygodniu miały miejsce wydarzenia, które nie powinny się zdarzać w sporcie i o których zmuszeni jesteśmy Państwa poinformować. W środę jednemu z zawodników zespołu Zdunek Wybrzeże Gdańsk została przedstawiona propozycja gratyfikacji finansowej oraz kontraktu na sezon 2018 w zamian za słabą postawę podczas meczu barażowego. Zawodnik propozycję odrzucił oraz natychmiast poinformował o zaistniałej sytuacji zarząd GKŻ Wybrzeże. Dzień później propozycja została ponowiona, a zawodnikowi zaproponowano wyższą gratyfikację niż w środę. Oferta ponownie została odrzucona. Na prośbę zawodnika Zarząd klubu wstrzymał się z wszelkimi działaniami w tej sprawie do wczoraj. Naszą intencją było zapewnienie zawodnikom maksymalnego komfortu psychicznego do niedzielnych zawodów. W niedzielę rano podczas wspólnego śniadania pozostali zawodnicy Zdunek Wybrzeże zostali poinformowani o złożonej propozycji i wszyscy jednoznacznie zaprzeczyli, by przyjęli jakiekolwiek oferty tego typu.

Podsumowując pragniemy podkreślić, iż nie mamy żadnych podstaw by twierdzić, że którykolwiek z zawodników Zdunek Wybrzeże Gdańsk zaprezentował w niedzielnych zawodach niesportową postawę, a zespół z Torunia zwyciężył w barażowej rywalizacji w sposób nieuczciwy. Co więcej wierzymy, że wszystko odbyło się w sportowej walce. Jednakże posiadamy niezaprzeczalne, twarde dowody, że propozycja korupcyjna została złożona co najmniej jednemu z naszych zawodników i w naszej opinii jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i patologiczna. Mamy też podstawy sądzić, że ta sytuacja negatywnie wpłynęła na atmosferę w naszym zespole oraz przygotowanie psychiczne zawodników do meczu. Sprawa wraz z materiałem dowodowym została przekazana policji oraz zostanie dziś przekazana do władz Polskiego Związku Motorowego i PGE Ekstraligi. Wierzymy, że przedstawiciele związku dołożą wszelkich starań, by odpowiednio ukarać sprawców, a sport żużlowy pozostanie wolny od korupcji i niesportowych postaw.

Zarząd GKŻ Wybrzeże

10 komentarzy

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 14 października 2017 14:27 napisane przez Koryfeusz

  Kibic, z wyszukiwaniem informacji to coś ciężko jak widzę. W życiu to Ty sobie nie poradzisz, bo to nie jest tak, że wszystko podane jest czarno na białym. Czasem trzeba samemu do czegoś dotrzeć, wyszukać to co głębiej jest schowane. To umiejętność społeczna, którą posiada każdy ogarnięty człowiek. Niestety niektórzy nie są ogarnięci, przykładowo kierowcy, którzy w czasie policyjnej akcji "Prędkość" łamią przepisy zamiast się zorientować w sytuacji. Ciekawe ilu z nich rozpoznałoby nieoznakowane samochody policyjne? Wystarczy minimum zainteresowania. No ale jak ktoś się nie interesuje tym co wokół niego to tak potem jest.

 • Link do komentarza Cep sobota, 14 października 2017 11:38 napisane przez Cep

  @napisane przez ToJa do porównania podaj strony

 • Link do komentarza ToJa sobota, 14 października 2017 09:34 napisane przez ToJa

  Poczytaj komentarze na stronie przegladu sportowego albo sprawdź kto sponsoruje Start Gniezno i Get Well Torun-jak znajdziesz tego samego sponsora bedziesz znal odpowiedz.

 • Link do komentarza Kibic piątek, 13 października 2017 07:34 napisane przez Kibic

  Piszecie samymi " ten , "ona "O kogo chodzi bo ja nic nie wiem nawet się nie domyślam

 • Link do komentarza abcdefgh piątek, 13 października 2017 00:08 napisane przez abcdefgh

  W mediach mówią, że odpowiednia komisja się zajmie wszystkimi kamienicami i po stolicy przyjdzie czas na inne miasta.

 • Link do komentarza z centrum czwartek, 12 października 2017 21:47 napisane przez z centrum

  A co tam słychać w sprawie kamienicy co o nią dla miasta walczyła była dyrektorka ZGL co to coś ucichło po likwidacji ZGL

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 12 października 2017 21:25 napisane przez Gnieźnianin

  Coś wygląda na to że ktoś chciał wrobić w brudną sprawę Gomólskiego, a ten co chciał wrobić to hazardzista ?

 • Link do komentarza pytajnik czwartek, 12 października 2017 18:58 napisane przez pytajnik

  A jak tam z tą gnieźnieńską firmą budowlaną? Oddała już kasę wierzycielom? A jak potoczyły się losy tej firmy co fałszowała płyny do prania i sprzątania?

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 12 października 2017 16:54 napisane przez EagleEye

  Nie trudno sie domyśleć o jaka firme chodzi i o kogo. Coź moze to szefowi Magistratu da troche do myślenia aby nie pakować w ten sport miejskich/publicznych pieniedzy

 • Link do komentarza Micio czwartek, 12 października 2017 16:12 napisane przez Micio

  Tak jest z każdym sportem zawodowym... jeden daje drugiemu..

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane