Jesteś tutaj:Sport Szachowy turniej z historycznym przesłaniem i małym jubileuszem
niedziela, 11 marca 2018 18:19

Szachowy turniej z historycznym przesłaniem i małym jubileuszem

 
Szachowy turniej z historycznym przesłaniem i małym jubileuszem fot. Rafał Wichniewicz

Marek Zakrzewski ze stęszewskiego klubu ASsz "Lipno" został triumfatorem V Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę 11 marca odbył się drugi etap dwudniowych zawodów.

Turniej, który w tym roku obchodzi mały jubileusz, po raz pierwszy został rozłożony na dwa dni. W minioną sobotę odbyły się zawody w kategorii junior, do których wystartowało 150 zawodników z całego kraju (zobacz także relację i zdjęcia: Juniorzy zmierzyli się w królewskiej grze na turnieju pamięci żołnierzy wyklętych). Tymczasem na niedzielę zaplanowano główną część turnieju w kategorii open, do którego wystartowali w znacznej części seniorzy, choć i nie zabrakło młodych graczy. W sumie 11 marca przy stołach zasiadło 140 miłośników królewskiej gry nie tylko z Polski, ale i spoza granic naszego kraju. Przez dwa dni w sumie było to prawie 300 zawodników.

Wydarzenie, podobnie jak i poprzedniego dnia, rozpoczęło się od powitania wszystkich zawodników przez organizatorów turnieju. Paweł Kamiński odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy, kierowany do uczestników zawodów, a następnie słowo do zgromadzonych wygłosił poseł Krzysztof Ostrowski oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego Marcin Makohoński. Po przedstawieniu zasad turnieju przez sędziego zawodów Macieja Cybulskiego, przystąpiono do pierwszej z dziewięciu rund, jakie zostały zaplanowane tego dnia. 

Ostatecznie, po prawie sześciu godzinach zmagań, najlepszym spośród wszystkich okazał się być Marek Zakrzewski z ASSz "Lipno" Stęszew. Na drugim miejscu uplasował się Piotr Brodowski z Biały Król Wisznia Mała, a trzeci był Mikołaj Tomczak z MMKS "Wieniawa" Leszno. Pierwszą dziesiątkę zamykali kolejno: Jerzy Kot, Marcin Sieciechowicz, Mateusz Brzeziński, Ryszard Kujawski, Tomasz Jankowiak, Marcin Szeląg i Paweł Jaroch. Wszyscy zwycięzcy mogli liczyć na nagrody finansowe lub rzeczowe, ufundowane przez licznych sponsorów wydarzenia.

Ponadto, spośród kobiet najlepszą okazała się być Alicja Śliwicka z UKS "OPP" Toruń (otrzymała także nagrodę najlepszej juniorki i juniora do lat 18). Spośród zawodników gnieźnieńskich najlepiej w turnieju poszło ww. Ryszardowi Kujawskiemu. Tuż za nim był Szymon Banach, a następnie Marcel Butyrowski. Spośród juniorów do lat 12 najlepszy był Jan Wojdak z LKS "Chrobry" Gniezno, juniorów do lat 15 Gracjan Grzesik z AKSz "Hetman-Politechnika Koszalińska" Koszalin. Wśród seniorów najlepszy był Jerzy Kot z klubu Husaria.

5 komentarzy

 • Link do komentarza wilk czwartek, 22 marca 2018 14:50 napisane przez wilk

  Królewskie szachy w Królewskim mieście,bardzo ładna i udana impreza,jak co roku z resztą !!!! Brawo !!!!

 • Link do komentarza wielkopolanin środa, 14 marca 2018 19:26 napisane przez wielkopolanin

  Honorowy patronat to byl nawet samego prezydenta A. Dudy, a wiadomo, że uzyskac taki patronat nie jest rzecza prostą. Brawa wiec dla organizatorow i Pawla Kaminskiego z Klubu Gazety Polskiej!

 • Link do komentarza Wesołek Zdzisław środa, 14 marca 2018 18:06 napisane przez Wesołek Zdzisław

  Na pewno wygrał nijaki Piotr F.!

 • Link do komentarza dietetyk poniedziałek, 12 marca 2018 13:10 napisane przez dietetyk

  TA DOSKONAŁA ATMOSFERA to dzięki pracownikom biura posła OSTROWSKIEGO, który takie imprezy obejmuje nie tylko honorowym patronatem ale również dba o to by było i na dobry obiad dl;a uczestników. Pan Poseł wie, że, by głowa była otwarta na dobre pomysły, to żołądek musi być pełny. hi hi.

 • Link do komentarza uczestnik z Pomorza niedziela, 11 marca 2018 21:54 napisane przez uczestnik z Pomorza

  Jako uczestnik tych zmagań chcę podkreślić wyjątkową atmosferę turnieju, doskonałą organizację, przepyszne jedzenie, czego nie ma na innych imprezach. Naprawdę, do Gniezna na szachy warto przyjeżdżać.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane