Jesteś tutaj:Sport Nowa hala będzie nosić imię zasłużonego koszykarza
środa, 19 września 2018 09:04

Nowa hala będzie nosić imię zasłużonego koszykarza

 
Nowa hala będzie nosić imię zasłużonego koszykarza archiwum redakcji

W najbliższym czasie radni mają podjąć uchwałę w sprawie nadania nazwy hali widowiskowo-sportowej, która została otwarta w ubiegłym tygodniu. Obiekt ma nosić imię jednego z Honorowych Obywateli Miasta Gniezna.

Zgodnie z projektem uchwały, która ma zostać podjęta 26 września w trakcie sesji Rady Miasta, nowy obiekt przy ul. Sportowej 1 ma nosić nazwę „Hala widowiskowo - sportowa im. Mieczysława Łopatki”. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do uchwały: - Nadanie hali widowiskowo - sportowej w Gnieźnie imienia Mieczysława Łopatki ma na celu upamiętnienie jego sukcesów jako zawodnika i trenera, który wywodzi się z Gniezna - Pierwszej Stolicy Polski, tu dorastał, a także rozpoczął karierę koszykarską, reprezentując barwy klubu „Kolejarz” Gniezno.

Mieczysław Łopatka urodził się 10 października 1939 roku w Drachowie koło Niechanowa. Jest wychowankiem I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, a swoją karierę zawodniczą rozpoczął w „Kolejarzu” Gniezno a następnie był jednym z najlepszych polskich koszykarzy lat sześćdziesiątych. W jego dorobku znajdują się medale mistrzostw Polski oraz Europy. W trakcie koszykarskiej kariery 4 razy otrzymał tytuł najlepszego strzelca ligi, był też dwukrotnie wybierany najlepszym zawodnikiem sezonu. W sezonie 1962/63 ustanowił rekord strzelecki polskiej ligi wynikiem 77 punktów. 

W latach 1960 – 1972 występował w reprezentacji Polski, w tym czasie wystąpił w 236 meczach, w których zdobył 3.522 punkty. Jest jedynym polskim koszykarzem, który reprezentował nasz kraj na czterech kolejnych olimpiadach: w Rzymie w 1960, Tokio w 1964 , Meksyku w 1968 i Monachium w 1972. 

Mieczysław Łopatka trzykrotnie zdobywał medale mistrzostw Europy: srebrny we Wrocławiu (1963) oraz brązowy w Moskwie (1965) i Helsinkach (1967). Na Mistrzostwach Świata w 1967 został królem strzelców, a polska drużyna zajęła 5 miejsce. 

W 1972 roku, wyjechał do Francji, gdzie spędził kolejne 4 lata w roli grającego trenera. W 1969 roku wystąpił na III Festiwalu FIBA, reprezentując zespół gwiazd Europy. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem. Jako trener Śląska Wrocław osiem razy zdobył mistrzostwo Polski. W 2014 roku Rada Miasta Gniezna przyznała mu tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Gniezna.

13 komentarzy

 • Link do komentarza przerażony tubylec czwartek, 20 września 2018 21:45 napisane przez przerażony tubylec

  Panie Zygmuncie, popłynął Pan tą Rosją. Kraj, który od wieków ma wobec Polski nikczemne i haniebne zamiary, który napada na Polskę idąc na oślep niszcząc po drodze wszystko i wszystkich, który w końcu rękoma swoich obywateli spalił nam katedrę, kraj, przed którym musimy wzmacniać współcześnie nasze wschodnie granice, kraj, który zabija niewinnych ludzi na Krymie etc.etc.Pan nazywa krajem wobec Polski nastawionym pokojowo? Pan zaprasza do Gniezna Putina? Pan zaprasza do Gniezna patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla, człowieka bardzo bliskiego Władimirowi Putinowi, a ostatnio także bohatera licznych skandali., znanego jako nikotynowy patriarcha Rosji, bo od 1996 roku zarobił 14 mld dolarów z importu papierosów bez cła. Naprawdę, niech Pan zastanowi się na drugi raz, co Pan pisze. A taki komentarz przed wyborami świadczy o niedojrzałości politycznej kandydata i niestety, ale sympatii i głosów Panu nie przysporzy.

 • Link do komentarza Belzebiusz Lucyferowicz czwartek, 20 września 2018 19:53 napisane przez Belzebiusz Lucyferowicz

  Zazdroszczę Zarządowi GSM tak wspaniałego pracownika jakim jest Marek Zygmunt, człowiek omnibus, mający czas obok wykonywania obowiązków służbowych do zajmowania się sprawami Naszego Miasta. Jego przemyślenia i działania wyznaczają nam kierunki zmian na wiele lat do przodu dla dobra przyszłych pokoleń.

 • Link do komentarza Malkontent czwartek, 20 września 2018 19:12 napisane przez Malkontent

  Jak czytam te bzdety Pana Marka Zygmunta o hali Lecha, Czecha i Rusa, to juz wiem że przytulanie diety radnego jest głównym celem takich osób jak on.

 • Link do komentarza ST@N FAN czwartek, 20 września 2018 18:19 napisane przez ST@N FAN

  Mieczysław Łopatka jak nikt inny zasługuję na uczczenie.

 • Link do komentarza ST@N FAN czwartek, 20 września 2018 18:19 napisane przez ST@N FAN

  do Marek Zygmunt -,, dzięki '' za takich radnych - nie ma Pan co robić tylko bawić się w domorosłego erudytę. Piesze Pan kolaboraty a potem je czyta i napawa się dumą - słabe, plus retoryka której wolę nie analizować. Mieczysław Łopatka jak nikt inny zasługuję na uczczenie. Jestem przekonany że niektórzy na forach piszą dla samouwielbienia ...

 • Link do komentarza Brak słów czwartek, 20 września 2018 18:10 napisane przez Brak słów

  Panie Marku czy te pana posty to jakas prowokacja?co jeden to lepszy w tym temacie.Łopatka cztery razy na olimpiadzie i za słaby zeby nazwac hale jego imieniem

 • Link do komentarza Endrju czwartek, 20 września 2018 17:29 napisane przez Endrju

  Jest tylko jeden godny patron tej hali. Świety Jan Paweł II.

 • Link do komentarza jazz czwartek, 20 września 2018 13:56 napisane przez jazz

  Szanowny panie Marku Zygmuncie, jest mi bliżej do kultury niż do sportu,ale w tym wypadku nie widzę zastrzeżen. aby ta hala nosiła imię Mieczysława Łopatki.Idealna postać. A kogo, pan proponuje, bo jakoś nie widzę wybitniejszej postaci w gnieźnieńskim sporcie, niż Mieczysław Łopatka, chyba, że Pan zna? Pana Galińskiego znałem osobiście i raczej nie wypadałoby nazywać hali widowiskowo-sportowej Jego imieniem, prędzej niech rada się zastanowi, aby mu ufundować skwer,ulicę, a może po prostu ławeczkę z Jego odlewem w brązie? Panu Galińskiemu bliżej było do występów na ulicy, niż w halach widowiskowych. Taki nasz gnieźnieński grajek uliczny.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna czwartek, 20 września 2018 13:29 napisane przez Marek ZYGMUNT - radny miasta Gniezna

  A jeżeli ta nowa hala widowiskowo- sportowa przy ulicy Sportowej, już ma się jakoś nazywać, to proponuje następujące, praktyczne nazwy. Pisze nazwy w liczbie mnogiej, ponieważ hala ta, to jedna z hal sportowych podlegających gnieźnieńskiemu GOSIR - owi. ( Hali sportowej przy ulicy Wrzesińskiej już nie liczę, bo prawdopodobnie Miasto Gniezno odda ją za darmo Wyższej Szkole Zawodowej.) Ale wróćmy do hal należących do GOSIR u. Ta instytucja, często organizuje rożne turnieje halowe . Organizuje je najczęściej, w swoich halach sportowych. By ułatwić młodym sportowcom przyjeżdżającym do Gniezna na zawody rozróżnienie poszczególnych hal, na których będą oni mieli konkurować ze swoimi rówieśnikami, proponuję by nadać im swojsko brzmiące nazwy. I to takie nazwy , które będą pasowały do naszego historycznego dziedzictwa. I tak. Halę przy ulicy Jolenty proponuję nazwać " HALĄ LECHA ". ( bo obok istnieje już hotel LECH , i wtedy nikomu nie będzie się już myliło ). Starą halę przy ulicy Paczkowskiego, proponuje nazwać " HALĄ CZECHA " . A naszą nową , największą halę sportowo- widowiskową proponuję przekornie nazwać "HALĄ RUSA". Dlaczego "RUSA" . Bo Rosja jest największym krajem wschodniej Europy. Jest Pięknym krajem. Bo Rusini są narodem słowiańskim, bardzo kulturalnym, rozśpiewanym i w swojej większej części, bardzo pokojowo do nas, Polaków nastawionym. Po trzecie. Może nadanie tego imienia tej właśnie największej i najnowocześniejszej hali przyjedzie kiedyś do Gniezna nawet sam ....... przywódca tego ogromnego, słowiańskiego kraju. Albo przynajmniej przyjedzie sam patriarcha prawosławnego kościoła moskiewskiego (może na przykład przy okazji kolejnego ZJAZDU GNIEŹNIEŃSKIEGO ?). W nastanie pokojowych relacji miedzy Polską a Rosją, trzeba wierzyć. Bo nie mam nic gorszego, jak brak wiary w lepsze jutro.

 • Link do komentarza jeleń czwartek, 20 września 2018 11:38 napisane przez jeleń

  Do pana Zygmunta - a ilu z tych wybitnych sportowców gnieźnieńskich było 4-krotnymi olimpijczykami?

 • Link do komentarza i co czwartek, 20 września 2018 10:13 napisane przez i co

  a jak nie podejmą uchwały bo na przykład radny z drużyny się nie zgodzi i uzasadni że nazwa nie pasuje do pobliskich nazw ulic z nazwiskami duchownych ?

 • Link do komentarza rw czwartek, 20 września 2018 09:33 napisane przez rw

  Panie radny, ta kadencja przyzwyczaiła do jednego - nieważne co by proponowano i tak zostanie uchwalone :)

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT   radny miasta Gniezna środa, 19 września 2018 20:07 napisane przez Marek ZYGMUNT radny miasta Gniezna

  Panie redaktorze. Dlaczego tytuł artykułu jest w trybie oznajmującym ? Przecież Rada Miasta jeszcze niczego nie przegłosowała. Dlaczego wobec tego już dzisiaj, pisze Pan, że "hala bedzie nosiła imię ..... " . A to, CZY ta hala widowiskowo - sportowa bedzie nosiła takie, czy inne imię, powinno moim zdaniem być przedyskutowane nie tylko przez Radę Miasta, ale nawet przez całe społeczeństwo Gniezna. Bo to hala całego społeczeństwa naszego miasta, a nie jakiejś wąskiej grupy ludzi. A może szkoły gnieźnieńskie podejmą się zaproponowania radnym innych kandydatur na patrona tej hali. Ponadto, to nie ma być tylko hala sportowa ale również, a może przede wszystkim, największa hala widowiskowa Gniezna. Wobec tego dlaczego, miałaby nosić imię wybitnego sportowca, a nie imię wybitnego artysty, kompozytora, śpiewaka, tancerza czy muzyka. np: Pana Galińskiego - wybitnego gnieźnieńskiego dudziarza ? Przecież tam bedzie się odbywało mnóstwo koncertów! I to raczej koncerty, a nie rozgrywki trzecioligowych zespołów, będą gromadziły w tej hali komplet widzów. Po drugie. Czy Radni Miasta Gniezna powinni od razu podejmować jakakolwiek decyzję, jeżeli przedstawiono im tylko jedną propozycję "imienia"- patrona dla tej hali ? Czy w Gnieźnie nie mieszkali też inni wybitni sportowcy. Po trzecie . Ta hala widowiskowo- sportowa, będzie służyć mieszkańcom przynajmniej przez 30 lat. W takim razie, dlaczego w takim pośpiechu, radni mają podejmować tak istotną decyzję? Zachęcam gnieźnian do dyskusji w tym temacie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane