Jesteś tutaj:Sport Powiat Gnieźnieński oraz amatorzy lotnictwa mają w końcu swoje lądowisko
sobota, 08 czerwca 2019 17:10

Powiat Gnieźnieński oraz amatorzy lotnictwa mają w końcu swoje lądowisko

 
Powiat Gnieźnieński oraz amatorzy lotnictwa mają w końcu swoje lądowisko fot. Rafał Wichniewicz

Po długich staraniach i dzięki przychylności niektórych osób, dziś oficjalnie otwarto pas lądowiska, które powstało pomiędzy Gnieznem a Kłeckiem. Obiekt ma służyć także maszynom pasażerskim.

Sobota 8 czerwca jest wielkim dniem dla członków Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych im. Ludwika Szajdy, które ma okazję do świętowania 10-lecia swojego istnienia. Wydarzenie jest to o tyle szczególne, że połączone zostało z otwarciem lądowiska, zlokalizowanego na terenie Gminy Kłecko.

Uroczystości rozpoczęły się od spotkania w Instytucie Kultury Europejskiej, gdzie dokonano oficjalnego podsumowania dekady działalności organizacji, która za cel stawia sobie promowanie lotnictwa wśród lokalnej społeczności. Przy okazji zaprezentowano liczne nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymali jej członkowie przez ostatnie 10 lat. Nie zabrakło przy tym słów gratulacji i dalszego, pomyślnego rozwoju od zaproszonych gości.

Druga część wydarzenia przeniosła się do wsi Brzozogaj koło Działynia w gminie Kłecko. Tam to, na polu położonym niespełna kilometr od drogi wojewódzkiej nr 197, powstał pas lądowiska o długości 800 metrów i szerokości 50 metrów.

Jak mówił Marek Barczyński, prezes organizacji: - Pierwsze lądowisko istniało w latach 50. i nazywało się ono Gniezno-Nałęcz, a więc mamy tu na myśli okolice Gębarzewa. Później ten teren przejęło wojsko, potem miasto i później teren ten trafił w ręce prywatne. W związku z tym to jedyne okno na świat zostało zamknięte - przekazał w skrócie historię dawnego lądowiska, którego teren dziś porasta Las Miejski. Jak dodał, brak takiego miejsca był jednym z powodów zawiązania Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych: - Zostało to zapisane w naszych działaniach, jako jeden z punktów do realizacji. Starostwo chciało poszukać miejsca do realizacji lądowiska, ale potrzebowało organizacji, która by w jego imieniu występowała i go stworzyła. Po 10 latach udało się pozyskać teren dzięki przychylności prezesa Działpolu pana Pawła Florkiewicza, który pozwolił na utworzenie trawiastego pasa, który jest zarejestrowany w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego - mówił Marek Barczyński. Utrzymaniem terenu pasa startowego w należytym porządku będzie się zajmował Działpol.

Uroczystość otwarcia lądowiska przebiegała pod znakiem pikniku lotniczego, a na terenie przyległym do pasa startowego pojawiło się sporo ultralekkich maszyn, przybyłych specjalnie na tę okazję. Po słowach powitania nie tylko gospodarzy terenu oraz gminy, ale licznych gości zaproszonych na uroczystość, nastąpiło poświęcenie oraz wyjątkowe przecięcie wstęgi - dokonano tego za pomocą kołującego samolotu. 

Więcej informacji można uzyskać na stronie: Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Sportów Lotniczych im. L. Szajdy.

 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Redakcja poniedziałek, 10 czerwca 2019 08:38 napisane przez Redakcja

  Mee - impreza była wcześniej zapowiadana na portalu oraz była umieszczona w zestawieniu wydarzeń na weekend :)

 • Link do komentarza Mee niedziela, 09 czerwca 2019 20:41 napisane przez Mee

  Dlaczego o fajnych iprezach piszecie po,a nie przed?

 • Link do komentarza ml niedziela, 09 czerwca 2019 13:46 napisane przez ml

  trochę daleko od Gniezna...

 • Link do komentarza Marek Z. niedziela, 09 czerwca 2019 09:19 napisane przez Marek Z.

  Największą ozdobą tego lotniczego pikniku była....... amerykańska, prywatna karetka pogotowia ratowniczego z profesjonalną załogą ratowników medycznych. Zapewne i w Gnieźnie w najbliższym czasie będziemy mogli ją podziwiać ! A tak zupełnie serio, to organizatorzy znakomicie przygotowali ten lotniczy piknik. I to pod każdym względem. Dziękujemy.

 • Link do komentarza mjj sobota, 08 czerwca 2019 23:51 napisane przez mjj

  Czy ja dobrze widzę, była tam pani Adela Dankowska najsłynniejsza polska szybowniczka?

 • Link do komentarza rowerzysta sobota, 08 czerwca 2019 22:35 napisane przez rowerzysta

  Fajne zdjęcia, cieszę się, że się w końcu udało z tym lądowiskiem. Lotnictwo to piękne hobby, nawet jeżeli ktoś boi się latać to zawsze jest na co popatrzeć. Paralotniarstwo jest piękne, kto nie leciał niech spróbuje, szczególnie latem, kiedy temperatura jest wysoka i lata się z przyjemnością.

 • Link do komentarza Vegatermik sobota, 08 czerwca 2019 22:08 napisane przez Vegatermik

  Do kogo zgłaszać się w sprawie lotów modelarskich?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane