Jesteś tutaj:Sport W przyszłym roku powstaną odkryte baseny
środa, 25 września 2019 14:54

W przyszłym roku powstaną odkryte baseny

 
W przyszłym roku powstaną odkryte baseny źródło: torun.pl

Póki co nie ma co myśleć o rozbudowie gnieźnieńskiej pływalni, ale w zamian za to mają się pojawić odkryte tzw. baseny mobilne. Planuje się je zrealizować już w przyszłym roku.

O rozbudowie basenu GOSiR przy ul. bł. Jolenty mówiło się już jakiś czas temu. Inwestycja w tym wymiarze jest jednak na tyle kosztowna, że Miasto Gniezno od początku zakładało iż jej realizacja będzie możliwa wyłącznie w przypadku uzyskania dofinansowania zewnętrznego. Pierwsze koncepcje pojawiły się już dwa lata temu i zakładały rozbudowanie obecnego obiektu przy ul. bł. Jolenty. 

W międzyczasie jednak zmieniły się zasady przyznawania dotacji ministerialnych na tego typu zadania i obecnie na środki mogą liczyć jedynie ci, którzy planują budowę obiektu z basenem pełnowymiarowym (długości 50 metrów).

Na środowej sesji skarbnik Ewa Gawrych przekazała, że Miasto Gniezno obecnie nie posiada gruntu pozwalającego na budowę takiego dużego obiektu z pełną infrastrukturą. W związku z tym zdecydowano się na tę chwilę zrezygnować z tych planów i środki związane z dokumentacją przesunąć na inne zadanie - opracowanie projektu budowy mobilnych basenów zewnętrznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą

Kilka tygodni temu część radnych miejskich zapoznała się z podobnym przedsięwzięciem, jaki w ubiegłym roku uruchomiony został w Toruniu. Tam też powstały trzy baseny - dwa o wymiarach 12 x 25 metrów i głębokości 1,5 oraz 1,2 metra (dla dorosłych i młodzieży), a także jeden o wymiarze 6 x 12 metrów i głębokości 60 centymetrów (dla dzieci). Koszt realizacji tego zadania w Toruniu wyniósł 2,5 mln złotych.

Jak przekazano podczas posiedzenia Rady Miasta 25 września, baseny zewnętrzne w Gnieźnie miałyby powstać w 2020 roku w rejonie kompleksu sportowego na os. Ustronie, prawdopodobnie w sąsiedztwie stadionu hokejowego. W jakim wymiarze oraz na co będą mogli liczyć mieszańcy od lat czekający na przywrócenie kąpieli "pod chmurką" (podobnie jak dawno temu miało to miejsce przy ul. bł. Jolenty) odpowiedź dadzą dopiero projektanci. Docelowo obiekty miały by być nadzorowane przez GOSiR - inwestycja wymagałaby budowy niezbędnej infrastruktury oraz pozwoleń na budowę. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza micio czwartek, 26 września 2019 08:31 napisane przez micio

  Dlaczego nie jest podany koszt inwestycji? Ile będzie kosztować zwinięcie i rozłożenie basenu na każdy sezon? Czy nie lepiej zająć się w końcu rozbudowa istniejącego basenu? Ciągle zajęte tory, niecka dla dzieciaków również. przez jakieś aerobiki i inne dziwne rzeczy. Może także warto zająć sie w końcu rewitalizacją Łazienek? PWIK spuszcza ciągle jakąś dziwną żybure do nich wieczorami. Tak to ma wyglądać?

  Miasto nie posiada gruntów pod większe inwestycje.... bo sprzedaje deweloperą- myśli krótkowzrocznie- jak zawsze zresztą.

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 26 września 2019 00:44 napisane przez urzędas

  To całkiem tak, jak mobilna plaża na Rynku. Miała robić za Majorkę, no to basenów im się zachciało. Prawdziwe Baleary. Dla ubogich -:(

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 25 września 2019 18:57 napisane przez mieszkaniec

  Kolejny erzac, zamiast porządnej inwestycji na długie lata. No, ale byle do wyborów!

 • Link do komentarza ciekawy środa, 25 września 2019 18:39 napisane przez ciekawy

  "BASENY MOBILNE .. czyli na kółkach? I można je będzie przeciągać jak naczepę w inne miejsca? Czy "baseny mobilne " to rodzaj budowli drewnianych - rozbieralnych, z możliwością ich ponownego szybkiego montażu w innej lokalizacji? ( podobnie jak to było ze sztucznym lodowiskiem. ) I wtedy każdego roku latem takie baseny mogłyby funkcjonować na boisku innej szkoły ?

 • Link do komentarza misiakisia środa, 25 września 2019 16:38 napisane przez misiakisia

  Parkometry jak w Toruniu, Psie Pakiety jak w Ciechocinku a teraz Mobilne Baseny jak w Toruniu. Kurka nie da się czasem tężni jak w Inowrocławiu zainstalować w Gnieżnie :-)

  Rozumie ze to na poważnie czy dla jajca.
  Może tak miasto weżmie też za przykład z miast z woj. kujawsko-pomorskiego jakość infrastruktóry drogowej oraz choćby proste chodniki a dopiero pózniej gupizny malo istotne dla miasta. Ja to przyjmuje jako żart

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane