Wydrukuj tę stronę
środa, 25 września 2019 14:54

W przyszłym roku powstaną odkryte baseny

 
W przyszłym roku powstaną odkryte baseny źródło: torun.pl

Póki co nie ma co myśleć o rozbudowie gnieźnieńskiej pływalni, ale w zamian za to mają się pojawić odkryte tzw. baseny mobilne. Planuje się je zrealizować już w przyszłym roku.

O rozbudowie basenu GOSiR przy ul. bł. Jolenty mówiło się już jakiś czas temu. Inwestycja w tym wymiarze jest jednak na tyle kosztowna, że Miasto Gniezno od początku zakładało iż jej realizacja będzie możliwa wyłącznie w przypadku uzyskania dofinansowania zewnętrznego. Pierwsze koncepcje pojawiły się już dwa lata temu i zakładały rozbudowanie obecnego obiektu przy ul. bł. Jolenty. 

W międzyczasie jednak zmieniły się zasady przyznawania dotacji ministerialnych na tego typu zadania i obecnie na środki mogą liczyć jedynie ci, którzy planują budowę obiektu z basenem pełnowymiarowym (długości 50 metrów).

Na środowej sesji skarbnik Ewa Gawrych przekazała, że Miasto Gniezno obecnie nie posiada gruntu pozwalającego na budowę takiego dużego obiektu z pełną infrastrukturą. W związku z tym zdecydowano się na tę chwilę zrezygnować z tych planów i środki związane z dokumentacją przesunąć na inne zadanie - opracowanie projektu budowy mobilnych basenów zewnętrznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą

Kilka tygodni temu część radnych miejskich zapoznała się z podobnym przedsięwzięciem, jaki w ubiegłym roku uruchomiony został w Toruniu. Tam też powstały trzy baseny - dwa o wymiarach 12 x 25 metrów i głębokości 1,5 oraz 1,2 metra (dla dorosłych i młodzieży), a także jeden o wymiarze 6 x 12 metrów i głębokości 60 centymetrów (dla dzieci). Koszt realizacji tego zadania w Toruniu wyniósł 2,5 mln złotych.

Jak przekazano podczas posiedzenia Rady Miasta 25 września, baseny zewnętrzne w Gnieźnie miałyby powstać w 2020 roku w rejonie kompleksu sportowego na os. Ustronie, prawdopodobnie w sąsiedztwie stadionu hokejowego. W jakim wymiarze oraz na co będą mogli liczyć mieszańcy od lat czekający na przywrócenie kąpieli "pod chmurką" (podobnie jak dawno temu miało to miejsce przy ul. bł. Jolenty) odpowiedź dadzą dopiero projektanci. Docelowo obiekty miały by być nadzorowane przez GOSiR - inwestycja wymagałaby budowy niezbędnej infrastruktury oraz pozwoleń na budowę. 

5 komentarzy