Jesteś tutaj:Wywiady „Każdy mieszkaniec gminy zasługuje na uwagę i wsparcie”
czwartek, 03 stycznia 2019 09:25

„Każdy mieszkaniec gminy zasługuje na uwagę i wsparcie”

 
„Każdy mieszkaniec gminy zasługuje na uwagę i wsparcie” fot. Rafał Wichniewicz

Zmiana władzy w Gminie Gniezno, to nie tylko nowi działacze w radzie, ale także nowa osoba na stanowisku wójta. Z Marią Suplicką mieliśmy okazję porozmawiać na temat sytuacji w tym samorządzie.

Nowy, 2019 rok w Gminie Gniezno rozpoczął się dość dramatycznie od pożaru w Mnichowie...

Taki żywioł to wielka trauma dla poszkodowanych i trudne przeżycie dla okolicznych mieszkańców. Tego dnia byłam na miejscu, starałam się uczestniczyć w udzielaniu pierwszej, doraźnej pomocy. Poszkodowani, starsza pani z dwoma synami, uratowali się z pożaru i to najbardziej cieszy. Wszystkie służby, sąsiedzi i okoliczni mieszkańcy bardzo dobrze wypełnili swoje obowiązki.

Jakie działania gmina podejmie żeby wesprzeć tę rodzinę?

Poszkodowana mieszkanka znalazła schronienie u syna. Dwaj poszkodowani synowie mają zapewnione tymczasowo mieszkanie dzięki przychylności ich pracodawcy. Już pracujemy nad rozwiązaniem stałego miejsca zamieszkania. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej od początku podjął czynności wspierające. Zapewniliśmy opiekę medyczną, psychologa, będziemy przyznawać zasiłek celowy na najpotrzebniejsze rzeczy.

Minęły już prawie dwa miesiące od wyborów, a także kilka tygodni od zaprzysiężenia nowego wójta. Jak układa się współpraca z Radą Gminy?

Początek oceniam bardzo pozytywnie. W składzie Rady blisko połowę stanowią nowi radni. Uważam, że wszyscy wspólnie musimy wypracować kształt współpracy. Wierzę, że uda się stanąć ponad podziałami i merytorycznie realizować przedsięwzięcia dla gminy. Chciałabym gminę wprowadzić na otwartą drogę współpracy, a moją niezależność polityczną traktuję jako atut w nawiązywaniu relacji ze wszystkimi.

Z czym zastała pani Gminę?

Po pierwsze z niepokojącą sytuacją finansową, wielomilionowym zadłużeniem. Po drugie duża inwestycja w Zdziechowie, może być trudna do zakończenia zarówno z powodów finansowych, jak i czasowych. Sporo spraw indywidualnych mieszkańców, oczekujących na załatwienie, w niektórych przypadkach nawet od kilku lat. Brak analiz, które potwierdzałyby potrzeby, przykładem może być zapotrzebowanie na transport publiczny. W grudniu odbył się kolejny przetarg na transport, nie był on oparty na analizie, wyliczeniach rzeczywistego zapotrzebowania. Od początku tego roku GPKS będzie świadczył usługi transportowe dla mieszkańców. Dajemy sobie miesiąc, aby sprawdzić, czy kursy zaspokajają rzeczywiste potrzeby mieszkańców. Umowa z GPKS dopuszcza zmiany i jak będzie trzeba to skorzystamy z tej możliwości.

Spora część mieszkańców, co można było zauważyć w trakcie spotkań podczas kampanii, zwracała uwagę na chaotyczną politykę przestrzenną gminy.

Jest spora część mieszkańców, którzy czekają na zmiany planów zagospodarowania przestrzennego. Ten obszar jest dość złożony, trzeba przeprowadzić aktualizację studium uwarunkowań i kierunków polityki przestrzennej. Potrzebny jest dokument, który pomoże określić kierunki polityki przestrzennej. Zamierzam podjąć współpracę z profesjonalną pracownią urbanistyczną, która pomoże naszej gminie określić ramy rozwoju i kierunki. W gminie panuje miejscowo duże rozproszenie zabudowy mieszkaniowej, generuje to większe koszty w budowie instalacji. Tego stanu nie da się zmienić. Chciałabym wprowadzić lepszą organizację przestrzenną.

Mówimy o dużym zadłużeniu gminy, które trudno będzie w najbliższym czasie odpowiednio zniwelować, ale rodzi się pytanie - czy to oznacza iż gmina będzie musiała zacisnąć pasa, czy idziemy do przodu, ale małymi krokami?

Na pewno idziemy do przodu, nie będziemy powstrzymywać naszych działań. Widzę konieczność zwiększonego nadzoru w dochodach z podatków, w wykorzystywaniu majątku gminy. Wierzę, że uda nam się pozyskiwać pieniądze z programów dostępnych dla samorządów. Rozwój przedsiębiorczości w gminie powinien stać się dodatkowym dochodem dla gminy. Zasady są proste, chcemy zarabiać pieniądze aby następnie wydawać je na zaspokojenie potrzeb mieszkańców.

A jakie zmiany kadrowe szykują się od początku roku w urzędzie?

Z dniem 1 stycznia 2019 r. powołałam swojego zastępcę, pana Macieja Mądrego. Pan Maciej jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu - Wydział Zarządzania. Ukończył podyplomowe studia na Uniwersytecie Wrocławskim w zakresie Prawa Karnego Gospodarczego, zawodowo od lat związany z Urzędem Skarbowym w Poznaniu. Od 1 lutego 2019 r. pracę rozpocznie pani Ewa Kaźmierska, powołana uchwałą Rady Gminy na stanowisko skarbnika. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, kierunek Finanse i Bankowość, ukończyła także studia podyplomowe w zakresie Rachunkowości i finansów publicznych. Od lat zawodowo związana z Regionalna Izba Obrachunkową w Poznaniu.

Czy nastąpi także zmiana na stanowisku sekretarza?

Tak, w związku z przejściem Pani Sekretarz, Anny Pacholczyk na emeryturę. Zmiana ta nastąpi w drugim kwartale tego roku.

W trakcie kampanii mówiła pani o tworzeniu warunków dla przedsiębiorców, którzy do tej pory raczej nie byli oczekiwanym partnerem dla gminy. Jednocześnie mamy Gniezno, którego tereny inwestycyjne są na wyczerpaniu. Czy gmina będzie chciała wyjść temu problemowi naprzeciw przy ewentualnej współpracy z miastem?

Wierzę w merytoryczną współpracę z miastem, z uwzględnieniem naszych wspólnych interesów. Gmina Gniezno jest bogatą gminą, posiada duży potencjał obszarowy i dużą liczbę mieszkańców. Stąd uważam, że to rokuje rozwój, przy innym sposobie zarządzania. Rozwój przedsiębiorczości jest jednym z priorytetów tej kadencji.

Takim ostatnim, dość głośnym akcentem przedwyborczym w Gminie Gniezno była sprawa przedszkola w Szczytnikach Duchownych. Głos mieszkańców, który wówczas można było usłyszeć, jasno wskazywał iż ich potrzeby nie są spełniane w takim zakresie, w jakim by tego oczekiwali.

Sytuacja, która miała miejsce w Szczytnikach Duchownych pokazała, że rozwiązanie jakie zaproponowała gmina, nie zostało zaakceptowane przez mieszkańców. Przypomnijmy iż polegało ono na tym iż zamierzano zlikwidować gminne przedszkole na rzecz prywatnego operatora. Wejście prywatnego przedsiębiorcy na teren gminy odbieram pozytywnie, neguję natomiast likwidację gminnego przedszkola. Gminne placówki oświatowe traktuję jako swojego rodzaju perełki, są atrybutami gminy.

Jakie życzenia noworoczne chciałaby Pani złożyć mieszkańcom Gminy Gniezno?

Życzę wszystkim zdrowia, zrealizowania planów i pokonania przeciwności.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Fryz czwartek, 10 stycznia 2019 19:23 napisane przez Fryz

  Jednym słowem widać jak już panikuje, w starostwie nic nie robiła w gminie już tak nie będzie łatwo. Mądry nic mądrego nie zrobi to nie jest człowiek do pracy tylko też do PR a tam to zdecydowanie za mało. Szkoda tylko mieszkańców gminy zwłaszcza dzieci w Zdziechowie które będą skazane na obskurna szkołę. Suplicka podobno szkołami się zajmowała w starostwie to mówiąc że jest źle sama wystawia sobie ocenę.
  Chcieliście kota w worku macie wielka niewiadomą.chiciaż już wyłania się zarysy przejścia z negatywnej kampanii do negatywnego rządzenia.

 • Link do komentarza Rdzenny mieszkaniec środa, 09 stycznia 2019 17:15 napisane przez Rdzenny mieszkaniec

  Pani S. Nic nie zrobiła pozna zmianami kadrowymi. Widać że niewiele zrobi mówiąc o dużej inwestycji w Zdziechowie i dużym rozproszeniu zabudowy. Wniosek jest taki że obiecując kanalizację na zebraniach przedwyborczych nie wiedziała o czym mówi. Co do osób poszkodowanych w pożarze to gmina i obecna radna olali ich ciepłym moczem grzyby nie interwencja mieszkańców to pogorzelcy nie mieli by gdzie nocować. A przecież pożar był w nocy to nie wiem jak Pani S. Była wtedy w pracy. Wg mnie to teraz się wycofuje rakiem z obietnic przedwyborczych.

 • Link do komentarza Natalia sobota, 05 stycznia 2019 18:32 napisane przez Natalia

  Do Mieszkaniec Gminy - niech się pan nie martwi, gorzej, jak bylo już być nie może. Za to cokolwiek będzie, może byc juz tylko lepiej, co zresztą widać po pierwszych decyzjach pani wójt

 • Link do komentarza Rozczarowany sobota, 05 stycznia 2019 10:32 napisane przez Rozczarowany

  "Dajemy sobie miesiąc, aby sprawdzić czy kursy zaspokoją rzeczywiste potrzeby mieszkańców"
  Kolejne zakłamywanie rzeczywistości!!!
  Jeszcze przed przetargiem każdy Sołtys otrzymał polecenia, aby zbadać potrzeby Mieszkańców w zakresie kursów autobusów. Wszystkie informacje zostały przekazane do Gminy, a żadna z potrzeb nie została uwzględniona. ŻADNA!!! Nie zmieniły się godziny kursów o które wnioskowali Mieszkańcy. Dodatkowo zlikwidowano kursy po godzinie 15.00. nie zastanawiając się czym młodzież będzie wracała do swoich domów po zakończeniu zajęć w gnieźnieńskich szkołach.
  Raczej w ciągu miesiąca nic się nie zmieni. Mieszkańcy od razu po zapoznaniu się z nowym rozkładem zgłosili swoje uwagi do UG!!! O niezadowoleniu można tez poczytać na stronie Zdziechowy na profilu społecznościowym. Co zatem chce sprawdzać Pani Wójt?
  Kolejny tekst mający wskazać na rzekomą troskę Pani Wójt o społeczność gminną!!!
  Nie tego spodziewaliśmy się dając Pani kredyt zaufania!

 • Link do komentarza Hanka piątek, 04 stycznia 2019 12:57 napisane przez Hanka

  W końcu nastanie jakiś porządek w tej gminie!

 • Link do komentarza Mieszkaniec Gminy piątek, 04 stycznia 2019 10:32 napisane przez Mieszkaniec Gminy

  W tym przypadku to akurat powinniśmy się modlić aby nie było gorzej!

 • Link do komentarza Tomek piątek, 04 stycznia 2019 08:59 napisane przez Tomek

  Pani wójt martwi się o inwestycje w Zdziechowie?
  Proponuję aby zaczęły tam uczęszczać jej dzieci to szybko inwestycja zostanie dokończona.
  Tylko ,,wyrozumiałość " straży pożarnej , sanepidu i kuratorium powoduje, że ta szkoła jeszcze nie jest zlikwidowana z uwagi na warunki tam panujące.
  Poprzednie władze zaniedbały Zdziechowę i teraz obecna wójt ma ,, problem"
  z jednej strony ludzkie potrzeby a z drugiej obiecanki wyborcze dla innych.

 • Link do komentarza gminny czwartek, 03 stycznia 2019 11:50 napisane przez gminny

  Jest wielka nadzieja z nowym wójtem na rozwoj naszej gminy. Możemy byc lepsi nawet od miasta!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane