Wydrukuj tę stronę
piątek, 18 października 2019 11:42

W Gminie Gniezno powstanie pierwszy żłobek

 
W Gminie Gniezno powstanie pierwszy żłobek zdjęcie nadesłane

Gmina Gniezno otrzymała dofinansowanie na kwotę ponad 1,6 mln złotych. Środki te pozwolą na uruchomienie pierwszego żłobka na terenie tego samorządu.

Pani Wójt, Urząd Marszałkowski przyznał Gminie Gniezno dofinansowanie do utworzenia żłobka. O jakiej kwocie mówimy?

Maria Suplicka: Na początku sierpnia 2019 roku złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim projekt zatytułowany „Pierwszy Publiczny Żłobek w Gminie Gniezno wspiera rodziców”. W dniu 17 października otrzymaliśmy informację, że samorząd wojewódzki przyznał na realizację tego zadania dofinansowanie w kwocie 1 624 539,88 zł! Łączna wartość projektu wynosi 1 710 105,14 zł.

To rzeczywiście dobra wiadomość, dla ilu dzieci, znajdzie się miejsce w nowym żłobku?

Zaprojektowaliśmy tę placówkę dla 30 dzieci, Gmina dynamicznie się rozwija, więc z naborem dzieci nie będzie kłopotu.

Gdzie powstanie żłobek?

W Zdziechowie mamy nowe przedszkole i szkołę, w trakcie realizacji jest jeszcze budynek administracyjny szkoły, który częściowo przeznaczony zostanie na utworzenie pierwszego w Gminie Gniezno żłobka.

Co zostanie zrealizowane w ramach dofinansowania?

Jak już wspomniałam, w części realizowanego budynku administracyjnego przeprowadzone zostaną prace adaptacyjne. Wygospodarowaliśmy 12 pomieszczeń o łącznej powierzchni niemal 300 m2, jednocześnie powstanie plac zabaw o powierzchni około 170 m2. W myśl przepisów dzieci ze żłobka muszą mieć własny plac zabaw i taki zostanie dla nich wybudowany.

Czyli całe dofinansowanie pochłonięte zostanie na prace adaptacyjno-budowlane?

Prace adaptacyjne pochłoną nieznaczną część dofinansowania. Dzieci dostaną możliwość pobytu w nowym, doskonale wyposażonym żłobku. Rodzice, których pociechy będą od 1 września 2020 roku tam uczęszczały, przez 24 miesiące nie poniosą żadnych kosztów pobytu dziecka. Projekt o którym mówimy rozpisany jest do 31 sierpnia 2022 roku i wszystkie dzieci, od otwarcia placówki do końca sierpnia 2022 roku, będą przebywać w żłobku bez opłat.

20 komentarzy