Wydrukuj tę stronę
środa, 06 maja 2015 19:00

Chcą się bronić i szkolić

 

W Gnieźnie powstało pierwsze stowarzyszenie, które chce działać na rzecz obronności narodowej i współdziałać w dziedzinie wojskowości - GRiWON.

Na spotkaniu, które odbyło się w Muzeum Techniki i Machin Wojennych, ogłoszono informację o powstaniu stowarzyszenia Grupa Reagowania i Wsparcia Obrony Narodowej. Jego idea zrodziła się na początku 2015 roku i niemal od razu zaczęła przyciągać kolejne osoby zainteresowane tą tematyką: Spotkanie założycielskie odbyło się 19 stycznia i po kilku dniach wysłaliśmy dokumenty niezbędne do rejestracji i teraz chcielibyśmy zakomunikować, że 17 kwietnia otrzymaliśmy wpis, dzięki czemu możemy rozpocząć działalność jako pełnoprawne stowarzyszenie - mówi prezes zarządu stowarzyszenia, Piotr Mikołajczak.

Już teraz stowarzyszenie skupia 38 członków, a liczba zainteresowanych wciąż rośnie. Jak przyznają założyciele, ich celem jest współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej, służbami porządku publicznego, samorządami i chcą służyć dobrowolnym szkoleniem cywilnych mieszkańców Gniezna i okolic w podstawowych zagadnieniach dotyczących obronności kraju: Nasze cele są także daleko dalej idące. Chcemy propagować pewne zachowania wolontariackie wśród młodzieży, chcemy zaprezentować możliwości innych form spędzania wolnego czasu. Będziemy propagować kulturę fizyczną, uczyć historii, zachowania w sytuacjach kryzysowych, w sytuacjach wypadków czy pomocy przedmedycznej - mówi Mateusz Hen, wiceprezes stowarzyszenia.

GRiWON skupia kilkudziesięciu miłośników nie tylko wojskowości, ale również osób chcących spróbować czegoś nowego. Do stowarzyszenia należą także osoby, które marzyły o pójściu do wojska, ale z różnych powodów nie mogły zrealizować tego zamierzenia. Obecnie mają szansę działać w stowarzyszeniu, które stawia przede wszystkim na szeroko rozumianą edukację: - Miałem już okazję współpracować przy tutejszym muzeum, a obecnie dołączyłem także do stowarzyszenia, gdyż zainteresował nas cel i zakres jego działalności. Chodzi tu przede wszystkim o doskonalenie swoich umiejętności fizycznych, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, obronności. Możliwości są bardzo duże - powiedział Marcin Worosz.

Uczestnictwo w GRiWON-ie jest otwarte dla wszystkich, bez względu na umiejętności czy płeć. Jedyną kobietą w grupie jest obecnie Sara Suchodolska: - Zawsze interesowały mnie militaria, kiedyś nawet chciałam iść do wojska, a teraz mam tu możliwość skorzystania z takiej możliwości bezpośredniego obcowania z militariami. Poza tym interesuję się motoryzacją i mam nadzieję, że kiedyś będę miała możliwość poprowadzenia czołgu - zwierzyła się z jednego ze swoich marzeń.

W założeniach stowarzyszenia, zakłada podzielić się go według określonej struktury organizacyjnej na: grupę selekcji, wsparcia, promocji, logistyki i szkolenia. Najwięcej do wykonania ma ta ostatnia, gdyż kłaść będzie nacisk na różne formy kształcenia specjalistycznego, a także w ramach grup specjalnych, wsparcia i zarządzać będzie grupami zamiejscowymi. GRiWON zakłada także szkolenia w ramach obozów przetrwania, szkoleń taktycznych czy ćwiczeń poligonowych. Jak zapewniają założyciele, zamierzają działać w sposób aktywny, wykorzystując przy tym elementy promocji dla pokazania swojej działalności na zewnątrz. 

Obecnie GRiWON, poza szkoleniem się dla własnych potrzeb, przygotowuje wydarzenie, z którym wyjdzie do mieszkańców. Już wkrótce, z okazji odbywających się Dni Gniezna (dokładnie 16 maja), odbędzie się parada pojazdów militarnych. Pod wieczór tymczasem będą miały miejsce dwie inscenizacje, w tym jedna historyczna - zajęcie Gniezna przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. Drugą będzie próba pokazania, jak takie wydarzenie mogłoby wyglądać dzisiaj. Z tej okazji GRiWON chce zaprosić wszystkich do obejrzenia zaplanowanego wydarzenia. 

Galeria

20 komentarzy