Przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy wzięli udział w uroczystościach z okazji 104. rocznicy wyzwolenia Gniezna spod niemieckiego zaborcy.
28 grudnia 1918 roku do Gniezna dotarła iskra, która dzień wcześniej doprowadziła do wybuchu powstania w Poznaniu. To właśnie ten dzień jest co roku upamiętniany w Pierwszej Stolicy Polski, zaraz po obchodzonym oficjalnie od ubiegłego roku Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
W 104 lata po tych wydarzeniach, w kościele pw. św. Piotra i Pawła odprawiona została msza święta pod przewodnictwem ks. inf. Jana Kasprowicza w intencji poległych uczestników wyzwoleńczego zrywu oraz ku pamięci pozostałych uczestników tamtych chwil.
Tuż po mszy świętej, uczestnicy uroczystości udali się na Akropol Bohaterów, gdzie wokół obelisku upamiętniającego powstańców, spoczywa 52 poległych mieszkańców Gniezna wraz ze zmarłym w 1949 roku kpt. Pawłem Cymsem, dowódcą miejscowego oddziału. Tam też, po odśpiewaniu hymnu państwowego i krótkim przemówieniu prezydenta Tomasza Budasza, przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.