W piątkowy wieczór odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu „Wieczór z genetyką”. Słuchacze za sprawą prof. Andrzeja Kochańskiego znów mieli okazję dowiedzieć się czegoś na temat genetyki, lecz tym razem w zestawieniu z polityką.
W swoim wystąpieniu prof. Kochański mówił m.in. o związkach między decyzjami politycznymi a zmianami genetycznymi, jakie zaszły w określonych warunkach w rodzinach i społeczeństwach podlegających tym decyzjom i o bankowaniu próbek zawierających materiał genetyczny.
Po zakończeniu części wykładowej, był czas na pytania od uczestników, na przykład: „Czy jest możliwość prawna zastrzeżenia sobie swojego DNA?”, „Kto jest właścicielem banków genów w Afryce?”. Na końcu, po jednym z pytań z publiczności, wywiązała się niezwykle żywa dyskusja.
Forum Gniezno dla Życia i Rodziny oraz prelegent w osobie prof. Kochańskiego zapraszają na kolejny wykład pt. „Od eugeniki do totalitaryzmu biogenetycznego”. Wykład odbędzie się 3 marca (piątek). Szczegółowe informacje dotyczące miejsca i godziny wydarzenia będą podane m.in. na stronie Forum Gniezno dla Życia i Rodziny na Facebooku.
Andrzej Kochański – (ur. 1971 w Gnieźnie) to polski lekarz genetyk, prof. dr hab. nauk medycznych, specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, profesor zwyczajny w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Konsultant krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej, członek Zespołu ds. Bioetycznych KEP.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Nauka i jeszcze raz nauka naszą przyszłością!
ciekawy temat, szkoda, że mało zainteresowanych, ale to na pewno wynika z braku wiedzy, co może genetyka… to nie jest tylko np. leczenie chorób, ale także niestety manipulacje wszelkiego rodzaju, czemu wielu zaprzecza, ale to już ma miejsce, tu właśnie wkracza polityka.
Pilna ochrona genomu, genomu każdego człowieka.
To może być ciekawy wykład! 🙂
Najwięcej emocji wzbudziło ostatnie pytanie. Warto było zostać do końca.
Bardzo podobała mi się dyskusja na końcu spotkania. Zwłaszcza, że w pewnym momencie nie była to rozmowa wyłącznie na linii pytający-prelegent.
Takich spotkań w Gnieźnie brakowało! Tak trzymać!
Średniowiecze w Gnieźnie. Na szczęście mała grupka zwolenników
Komiczny komentarz. Przecież genetyka jest bardzo nowoczesną dziedziną nauki. Jeśli chce sie Pan w niej dokształcić, to w promieniu 300 km nie ma lepszej sposobności dla niespecjalistów.