|  MN  |  Zostaw komentarz

Dawne Trzemeszno okiem Stefana Majewskiego wydane w albumie fotograficznym

zdjęcia nadesłane

Okazuje się, że utrwalone na czarno-białej fotografii: miejsca, ludzie, wydarzenia z lat 60., 70. i 80. potrafią wzbudzać niesamowite emocje. Tym bardziej, gdy tak jak w przypadku Stefana Majewskiego były robione z ogromną pasją i kunsztem fotograficznym.

W sobotę 27 maja Fundacja „Atut” zorganizowała  spotkanie promujące wydany przez nią album z fotografiami Stefana Majewskiego.  Zmarły w 1991 roku fotograf pozostawił po sobie wiele zdjęć. Był swego rodzaju kronikarzem i dokumentalistą ówczesnego Trzemeszna. Na spotkanie promocyjne zorganizowane w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie przybyło bardzo dużo osób.  

Gości powitała Jolanta Sroczyńska-Pietz, prezeska fundacji, która poprowadziła całe spotkanie. O pomyśle wydania albumu i pracą nad nim mówili także Zygmunt Nowaczyk, redaktor portalu Trzemeszno24 i pomysłodawca całego przedsięwzięcia oraz Marceli Konieczny, który wiele godzin spędził nad skanowaniem zdjęć i klisz fotograficznych S. Majewskiego oraz nad składem całego albumu. W rozszyfrowaniu zdjęć i nad ich wyborem pracowali także J. Sroczyńska-Pietz i Piotr Dzięcielak.

W auli Szkoły Podstawowej nr 1 nie zabrakło najbliższych S. Majewskiego.  O jego życiu i pracy mówili jego bliscy. Żona Zdzisława wspominała wspólne wyprawy z mężem, na które obowiązkowo brał ze sobą aparat fotograficzny. Swoimi wspomnieniami o ojcu podzielił się także syn Wiesław.

Druk albumu został sfinansowany ze środków gminy Trzemeszno i rodziny Majewskich. Wszystkie prace przygotowujące album do druku: wybór zdjęć, skanowanie, skład, łamanie, korekta to praca społeczna jego twórców. Prawa autorskie również zostały przekazane bezpłatnie.

Krzysztof Dereziński burmistrz Trzemeszna pogratulował wszystkim osobom zaangażowanym w tworzeniu albumu i jego wydawcy. Podkreślił, że ilość osób przybyłych na jego promocję utwierdza go w przekonaniu, że pieniądze przekazane przez gminę na ten cel zostały słusznie spożytkowane.

W trakcie spotkania każdy z uczestników otrzymał bezpłatnie jeden egzemplarz książki. Rozdano aż 150 sztuk. Pozostałe trafią do bibliotek, a część posłuży celom promocyjnym gminy.

Stefan Majewski urodził się w 1934 r. w Trzemesznie. Wychowywał się w rodzinnej kamienicy pod dzisiejszym adresem św. Jana 14. Ojciec Marian (ur. 1892 r. zm. 1967 r.) prowadził „Centralną Drogeryję” oraz „Skład Żelaza i Opału”. Autor zdjęć od najmłodszych lat miał kontakt z handlem i fotografią, której nauczył go ojciec oraz prawdopodobnie starszy brat Władysław (ur.1925, zm. 2000 r.).

Był człowiekiem wielu pasji, jedną z nich była fotografia. Z aparatem S. Majewski prawie się nie rozstawał, fotografował we własnym ogrodzie, na ulicach Trzemeszna i jego okolicach, w wojsku (przechowując pomimo zakazów stary miechowy aparat Voigtlander w sienniku), na wyprawach rowerowych, motocyklowych wyjazdach z żoną i synami. Prowadził samodzielnie pełną obróbkę negatywów i pozytywów w profesjonalnie przygotowanej ciemni fotograficznej.  Regularnie czytał miesięcznik „Foto”, zbierał literaturę fachową, rozbudowywał sprzęt, akcesoria i eksperymentował z nowinkami technicznymi. Pozostał jednak wierny fotografii czarno-białej. Fotografie barwne wykonywał jedynie w formie slajdów pozytywowych. Konieczność obróbki kolorowych fotografii w zewnętrznym laboratorium odbierała mu chyba przyjemność obcowania z materiałem od samego początku do końca i dlatego fotografia kolorowa pozostawała na marginesie zainteresowań Stefana Majewskiego.

Stefan Majewski zmarł w grudniu 1991 roku w wieku 57 lat. Pozostawił po sobie ogromne, bo liczące kilka tysięcy zdjęć archiwum. Obejmuje ono zarówno zbiory rodzinne, jak i wszystkie najważniejsze wydarzenia z Trzemeszna z lat 1957-1991: imprezy cykliczne i jednorazowe, uroczyste rozpoczęcie budowy najważniejszych obiektów i ciche, prawie niezauważalne rozbiórki innych. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.