Mieszkańcy, którzy chcą podzielić się swoim życiem i oddać krew na rzecz innych osób, mogą to teraz czynić w nowej siedzibie RCKiK, otwartej przy ul. Kościuszki.
To zwieńczenie wielu lat starań o utworzenie terenowego punktu krwiodawstwa na terenie Gniezna. Od lat dawcy przybywali do szpitala przy ul. św. Jana, gdzie panowały dość niewygodne warunki, a także pewne ograniczenia. Teraz się to zmieniło, choć droga była długa, bo starania o stworzenie nowego punktu trwały od ośmiu lat.
Nowa siedziba powstała w dawnej lokalizacji inspektoratu nadzoru budowlanego – budynek w głębi podwórza obok przychodni na ul. Kościuszki. To dogodne położenie z dostępnymi w okolicy miejscami postojowymi. – Oddział nam się diametralnie zmienił. W poprzedniej lokalizacji mieliśmy dwa stanowiska do pobierania krwi pełnej, a teraz mamy sześć stanowisk, z czego cztery do poboru krwi pełnej, a na dwóch również osocze, co nie było możliwe w poprzednim oddziale terenowym – przekazał Roman Klupieć, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
Ogólna powierzchnia nowej siedziby to około 230 metrów kwadratowych. Każde pomieszczenie jest teraz wydzielone, a dodatkowo obiekt ma dostępną windę oraz zapewnione sanitariaty – wygody, które dla dawców z Gniezna były do tej pory względnie trudno dostępne. – To nie tylko nowe miejsce, ale i nowe wyzwania. Oprócz tego, że dawcy będą oddawali 450 ml krwi, będą mogli także oddawać osocze. To będzie nasz kolejny oddział terenowy, w którym będzie można to robić – przyznała Agnieszka Łaba, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w RCKiK w Poznaniu
Droga krwiodawcy do oddania krwi jest teraz bardzo prosta – najpierw należy zarezerwować sobie czas wizyty na stronie RCKiK (co funkcjonuje od kilku lat), a następnie przyjść o umówionej godzinie i zarejestrować się w recepcji. Dalej jest wizyta w gabinecie poboru próbek, lekarza, a potem sala donacji.
– Gniezno jest jednym z najlepszych oddziałów terenowych, które pobiera bardzo duże ilości krwi i składników, także bez pracy oddziałów terenowych nie mielibyśmy co wydać do szpitali – dodała Agnieszka Łaba.
Oddział będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 12. Do tej pory punkt terenowy w Gnieźnie przyjmował do około 40 dawców każdego dnia. Nowe warunki pozwolą na przyjmowanie ich w większej ilości.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
W końcu.poprzednie warunki to było jakieś nieporozumienie.
Ogarnięcie wizyty na czwartek próbując rezerwować wizytę przez stronę RCKiK jest niemożliwe…. Jak są wyznaczane te terminy, skoro że środy na czwartek w nocy, chwilę po północy nie ma już miejsc na kolejny tydzień na czwartek. Wiem że poniedziałki i czwartki to najbardziej oblegane dni ale bez przesady! Żenada
Panie Kamilu proponuję rezerwować w środy ok 23. „Szukajmy rozwiązań a nie problemów” 😀
Brawo dla Prezydenta Budasza. Potrafi jednak działać dla ludzi w Gnieźnie
Prezydent nic nie miał do tej inwestycji. Budynek został przez RCKiK kupiony od Powiatu. Budasz to zażądał zwrotu czynszu, jak poprzednia próba utworzenia punktu terenowego przy ul. Dąbrówki się nie udała. Taki jest jego wkład. Czyli żaden. Z urzędu miejskiego nikt się nawet nie pofatygował na otwarcie.
No że starostwa też jakąś młoda dziewczynka tylko była
witam,
kiedy w końcu zrozumiecie, że normalny człowiek jest w tych godzinach w pracy? Zróbcie chociaż w jeden dzień od 17 do 21, a znajdzie się wielu chętnych do oddania krwi.
Dawca krwi otrzymuje dwa dni zwolnienia lekarskiego. Po co opłacać personel na godziny popołudniowe, skoro wszyscy i tak przychodzą rano?
Aby oddać krew człowiek musi być wypoczęty i po przespanej nocy, nie wolno tego robić po przepracowanym dniu. Dlatego krew oddaje się z rana.