Dwa wydarzenia zostały zorganizowane z okazji przypadającej 1 sierpnia rocznicy wybuchu powstania w okupowanej stolicy. W obu miejscach upamiętniono poległych i pomordowanych na różny sposób.
W 79 lat po zrywie pełnym nadziei i uczucia wolności, które zapisało się jako gorzka lekcja i stało się tragedią tysięcy osób, gnieźnianie włączyli się do ogólnopolskich obchodów upamiętniających powstanie warszawskie. Zwłaszcza, że w jego trakcie walczyli także mieszkańcy Pierwszej Stolicy Polski, ale także ci, którzy później tu osiedli.
Pierwszą z uroczystości zorganizował hufiec ZHP – rozpoczęła się ona na Skwerze im. Adama Borysa ps. „Pług” przy Szkole Podstawowej nr 9, skąd uczestnicy udali się pod Pomnik Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę, gdzie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod obeliskiem.
Drugie wydarzenie zorganizował Gnieźnieński Komitet Pamięci na deptaku, gdzie o godzinie 17 wybrzmiała syrena alarmowa, a oprawę racami zapewnili kibice. Tu też wspólnie zaczęto odśpiewywać różne piosenki powstańcze ze śpiewników rozdanych przez organizatorów.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Dwie imprezy. Jedna dla władz, druga dla ludzi. Szkoda, że harcerze dali się w to wciągnąć.
Bujasza nie było ?
Opozizion fuhrer zakazał,więc giermek wykonał,jak chce być na liście do Sejmu !!