Mnóstwo radości wszystkim uczestnikom przyniósł letni wyjazd socjoterapeutyczny zorganizowany przez gnieźnieński USKS Rodzice -Dzieciom. Zakładał on zorganizowanie jedenastodniowego obozu w miejscowości Białka Tatrzańska dla grupy 35 uczestników rekrutowanych przez gnieźnieńskie instytucje pomagające rodzinom.
Na przełomie lipca i sierpnia, podczas pobytu w górach młodzież zwiedziło najbliższą okolicę i Zakopane, Jurów oraz spędzili radosna chwile na przełomie rzeki Białki w okolicy gdzie widnieje historyczna grota słynna z filmu Janosik. W połowie kolonii młodzi turyści wyruszyli na jednodniową wyprawę do kopalni soli w Bochni. Tam zapoznali się historią wydobywania soli na ziemiach polskich oraz posłuchali legendy o Świętej Kindze.
Powyższe działania miały na celu dostarczyć dzieciom jak najwięcej informacji o historii Polski, a także przybliżyć kulturę oraz sztukę góralską. Uczestnicy zostali zapoznani również z krajobrazem i roślinnością występującą na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a niektórzy z nich pierwszy raz powędrowali malowniczymi szlakami na Kalatówki i Wiktorówki.
Aby wzbudzić w uczestnikach większą ciekawość i wspomóc rozwój intelektualny, dzieci odwiedziły Park Iluzji w Zakopanym. Niewątpliwie założenia projektowe, charakter i umiejscowienie kolonii pozwoliły na odbudowanie prawidłowych relacji koleżeńskich, które podczas ostatniego roku pandemii zostały bardzo ograniczone. Dodatkowo czas spędzony na zajęciach, grach, zabawach oraz aktywnym zwiedzaniu pozwolił tym młodym ludziom odreagować nierzadko trudne doświadczenia, których byli świadkami w środowisku rodzinnym.
Podczas pobytu w górach przeprowadzony został cykl zajęć profilaktycznych o tematyce uzależnień, ze szczególnym naciskiem na uzależnienie alkoholowe, narkotykowe oraz behawioralne. Uczestnicy poznali także sztukę bycia asertywnym oraz udoskonalali komunikację interpersonalną wraz z podbudowaniem poczucia własnej wartości.
Podczas wyjazdu dziećmi opiekowali się: Ewelina Czaplicka, Maria Filipiak, socjoterapeuta Agnieszka Horoszczak oraz wolontariusze – Sławomir i Oskar, a opiekę nad całością sprawowała prezes USKS Zofia Komosińska. Fundusze na realizację zadania pochodziły z otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz gnieźnieńskich sponsorów. Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują firmie: Energo-Tele, Chem-Glas, Mały Grek, Dobry Browar, Bankowi Spółdzielczemu, Przedsiębiorstwu Inżynierii Sanitarnej, firmie BELUX, radnemu S. Dolacińskiemu, oraz wielu pomniejszym anonimowym sponsorom.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.