Kilku „rannych” trafiło do Szpitala Pomnik Chrztu Polski w ramach ćwiczeń, które przeprowadzano na terenie powiatu poznańskiego.
W ubiegłym tygodniu w Węglewie w gminie Pobiedziska odbyły się ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego. Brali w niej udział także strażacy z powiatu gnieźnieńskiego, a jednym z przećwiczonych zadań był wypadek komunikacyjny z udziałem autobusu, w którym poszkodowanych zostało wielu rannych – konieczne było ich rozdysponowanie do różnych szpitali, w tym do Gniezna.
Takie ćwiczenia to przede wszystkim test procedur, ale także spore wyzwanie dla każdej ze służb – szczególnie dla strażaków oraz ratowników medycznych. To oni decydują o selekcji poszkodowanych i dalej skierowaniu konkretnych osób do poszczególnych lecznic w konkretnej kolejności.
Do Szpitala Pomnik Chrztu Polski wysłana została grupa kilkunastu poszkodowanych w zdarzeniu i tu test przechodził Szpitalny Oddział Ratunkowy, jako ten, który jest na samym początku hospitalizacji rannych w zdarzeniach komunikacyjnych.
– Zgodnie z obowiązującymi zasadami w zdarzeniach masowych przed przyjęciem do SOR została przeprowadzona segregacja medyczna – TRIAGE, czyli ocena poszkodowanych w zależności od stopnia obrażeń, parametrów życiowych, rokowania i przydzielenia im poszczególnych priorytetów. Całość ćwiczeń odbywała się w czasie rzeczywistym, w trakcie normalnego funkcjonowania oddziału, aż do momentu zabezpieczenia podstawowych funkcji życiowych poszkodowanych i wdrożenia ratunkowych procedur diagnostyczno-terapeutycznych – informuje gnieźnieński Szpital.
Do wsparcia SOR-u zaangażowano także pracowników z innych oddziałów, a całość stała się prawdziwie testem sprawności i logistyki jednostki na wypadek niezapowiedzianego zdarzenia o dużym rozmiarze. Pozwoliło to też wyciągnąć wnioski z istniejących procedur – tak, by na przyszłość (oby nigdy to jednak nie było konieczne do wykorzystania) działania podejmowane były w sposób sprawny i bezpieczny dla pacjentów oraz personelu.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Szkoda, że w tym szpitalu ma się gdzieś ludzi czekających na sorze, każą czekać kilka godziny