Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno. Tradycja to nie tylko słowo, ale cała przeszłość każdego narodu. A to właśnie dzieci są kolejnym ogniwem w łańcuchu tradycji, która jeśli ma przetrwać, potrzebuje kontynuacji.
Jednym z elementów tradycji jest język jakim posługiwali się dziadkowie. Gwara to dziedzictwo, które należy chronić, cenne dobro kulturowe o określonych walorach estetycznych. Stąd podczas Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Gniezna FYRTEL rozpoczęły się warsztaty gwarowe skierowane do najmłodszych prowadzone przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i BAZĘ Centrum Edukacji Kreatywnej.
Dzieci poprzez książki, zabawy literackie, plastyczne i ruchowe oswajały się z takimi słowami jak: pyry, heksa, kejter, klara, kielczyć się itd. A wszystko to dzięki książkom
„Szneka z glancem”, „Knipka dla gzubka”. Czy „Heksa na hulajpecie” czytanym głośno w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
9. Festiwal Fyrtel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2022”.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.