Dyrekcja Teatru im. Aleksandra Fredry postanowiła zaprezentować badanie na temat opinii o samej instytucji. Według tego, większość ankietowanych osób pozytywnie ocenia powstanie placu przed teatrem.
Do naszej redakcyjnej skrzynki trafiła dziś informacja prasowa, którą przesłała firma Exacto, zajmująca się public relations. W gotowym materiale, który został przekazany tą drogą, pojawiły się wyniki badań, zrealizowanych najwyraźniej na zlecenie Teatru im. Aleksandra Fredry. Dotyczyły one oceny wydarzeń kulturalnych oraz zmian infrastrukturalnych, przeprowadzonych przez tę instytucję.
– Z uwagi na pojawiające się w przestrzeni publicznej głosy, które podważały zasadność i kierunki zmian, jakie podejmuje Teatr w Gnieźnie, podjęte zostały działania, które miały na celu dokonanie ich weryfikacji i oceny z perspektywy osób czynnie uczestniczących w życiu instytucji. Badania przeprowadzone zostały od września do października 2023 roku, przez zespół pod kierownictwem dr. hab. Dariusza Tworzydło, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, prezesa zarządu spółki Exacto – zawarto na wstępie.
– Respondenci oceniali przeprowadzone inwestycje, w skład których wchodziła instalacja mobilnej widowni z nowymi fotelami, remont dolnej widowni, położenie nowej drewnianej podłogi czy zakup energooszczędnej aparatury oświetleniowej. Nie zabrakło również pytań o plac – czytamy dalej.
Jak zaznaczono dalej, badanie przeprowadzono… wśród widzów teatru, pozyskując odpowiedzi z 200 ankiet. Z osób biorących w niej udział, 38% stanowili mieszkańcy Gniezna. Co piąty miał być mieszkańcem powiatu gnieźnieńskiego, a co czwarty z województwa wielkopolskiego (pomijając nasz region). I jaki jest efekt?
Według Teatru od 2019 roku na nowym placu przed instytucją, który powstał w miejscu zielonego skweru, odbył się szereg wydarzeń, w których wzięło udział około 3 tys. osób. Czy to dużo przez cztery lata, jak na otwartą przestrzeń? Trudno powiedzieć. Co jednak pokazały wyniki przeprowadzone w badaniu? – Warto wskazać, iż wydarzenia te pozytywnie oceniło niemal ¾ badanych. Z kolei zagospodarowanie samej przestrzeni przed Teatrem dobrze ocenia ponad 63% pytanych. Tym samym respondenci potwierdzili, że decyzja o modernizacji placu była dobrym rozwiązaniem – czytamy w nadesłanym „gotowcu”.
W materiale zawarto także wypowiedź dyrektor Teatru im. A. Fredry, Joanny Nowak: – Naszą ambicją jest podążanie w kierunku budowy strategicznego ośrodka kulturalnego w regionie. Właśnie dlatego przeprowadziliśmy inwestycje infrastrukturalne. Zależy nam przy tym, aby nasza działalność odpowiadała na potrzeby mieszkańców. I tak właśnie jest, bowiem zdecydowana większość naszych gości, osób które czynnie biorą udział w aktywnościach Teatru pozytywnie wypowiada się na temat zmian, jakie mają miejsce w Teatrze, włącznie z przestrzenią, jaka została przed nim zagospodarowana.
Uszczegóławiając – wszystkie wyniki badań z nadesłanego materiału zamieszamy w poniżej galerii, jako formę ciekawostki i do opinii mieszkańców.
Komentarz. Przeprowadzone badanie, w skali tego, co się działo i w zasadzie nadal dzieje w temacie placu przed teatrem, zakrawa na pewną ironię. Nie mogąc się pogodzić z ogólnym odbiorem inwestycji wśród wszystkich mieszkańców (a nie tylko tych, którzy przychodzą do teatru – w ilości tylko 200 ankiet), dyrekcja próbuje dalej bronić tego pomysłu. Dodajmy, że inwestycję przeprowadzono za 2 mln 358 tys. złotych, w efekcie której zielony teren zamieniono w betonowe pustkowie, urozmaicone piramidami z „fontanną” oraz połamanym od samego początku logo instytucji, które dopiero jakiś czas temu zniknęło w celu jego naprawienia.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Takie badanie są nierzetelne. To zupełnie tak, jakby pytano stałych klientów określonego wina, czy jest ono najlepsze! Badania opinii publicznej przeprowadza się w ściśle określony sposób, wg odpowiedniej metodologii. A tak naprawdę, to każdą ankietę można tak skonstruować, by otrzymać określony wynik. Więc te badania to jedna wielka lipa, jak mawiał syn znanego polskiego polityka!
To już jest granda. Kto zapłacił za te badanie i czy z pieniędzy publicznych? Trzeba stworzyć petycję do marszałka województwa w sprawie zmiany dyrekcji.
Ta petycja to zupełnie tak, jakbyś pisał do marszałka na marszałka! Przecież to ta sama opcja!
To jest proste kto zamawia sondaż ten ma dobrą staystyke
Czytam i nie wierzę, czytam po raz drugi i zastanawiam się, czy Pani Dyrektor, to tak na poważnie? Sukces goni sukces, a betonoza przed teatrem, to śliczność nad ślicznościami, dłonie same składają się do oklasków. Nowy trend zagospodarowania przestrzeni jest po prostu unikalny. Efekty badaczy mówią same za siebie i niech tylko ktoś z prowincji próbuje je podważyć, bo przecież firmuje je sam profesor z Warszawy, więc oddają w 100% oczywistą oczywistość wyrażającą się w zachwycie gnieźnian nad tą inwestycją. Rodzi się pytanie: ile kosztowały badania? Proszę red. Wichniewicz o pogłębienie tematu, bo wg mnie tego typu badania może przeprowadzić osoba pisząca pracę magisterską o Gnieźnie i jego teatrze (nie mam tutaj na myśli gnieźnieńskiego teatru politycznego, bo to temat rzeka, której nie wyczerpie nawet kilka prac doktoranckich)
Praca magisterska z nierzetelną ankietą? Uczciwy i porządnie wykształcony promotor wyrzuciłby taką pracę opartą na takim badaniu do kosza!
Dobrze napisałeś !!! Tak prawdę mówiąc,ja osobiście jestem wstanie przeprowadzić taką samą ankietę na więcej niż 200 osób i to Gnieźnian lub okolic najbliższych, za DARMO,co sądzą TYLKO o wyglądzie samego słynnego placu przy teatrze,na razie w różnych rozmowach NIE spotkałem,żadnego jeszcze raz napiszę ŻADNEGO,któremu by ten stan i wygląd się podobał.A raczej wspominają to co było kiedyś !!!
Dowcipni są…