W niedzielne południe w sali wystawienniczej Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarta została wystawa, opowiadająca o naszym północno-wschodnim sąsiedzie – Litwie. W gablotach pojawiło się kilkaset zabytków.
Wyjątkowo cenne historycznie, ale też unikalne, niekiedy bardzo drobne przedmioty codziennego użytku, jak również świadectwo walecznego oręża. O tym opowiada najnowsza wystawa czasowa, która pojawiła się w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, zrealizowana przy współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym oraz Państwowym Rezerwatem Kulturowym w Kiernowie.
Sąsiada Polski wielu zna tylko z pewnych akcentów, przy czym najsilniejszymi skojarzeniami przeważnie jest Bitwa pod Grunwaldem, w której nasze wojska wspólnie z litewskimi stanęły naprzeciw krzyżackim wojskom czy obowiązkowa lektura „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza. A tymczasem dzieje tego kraju pełne są różnych meandrów historii, którego losy przeplatają się z polskimi postaciami czy wydarzeniami. Niemniej, Litwa jest krajem ciekawym, a jednak wciąż tak mało znanym.
Tymczasem w Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprezentowano to, co jest tej jednostce najbliższe – wczesne średniowiecze. Toteż odwiedzający ekspozycję mogą zobaczyć historię początków Litwy – są więc i plemiona, które ją tworzyły, jak i różne wojny, najazdy (także na ziemie polskie), ale też zjednoczenie kraju i koronacja Mendoga na króla w 1253 roku. Te pierwsze wieki istnienia Litwy, to najróżniejsze zabytki, stanowiące dowód wysokiej kultury i rozwoju tego państwa, które teraz można nie tylko, że oglądać, ale i podziwiać. Zachęcamy do odwiedzenia.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.