W poniedziałek odbyła się kolejna odsłona Mecenatu Skarbów Słowa – inicjatywy Archiwum Archidiecezjalnego, które w ten sposób dziękuje za wsparcie konserwacji wiekowych dokumentów.
Papierowe dokumenty są najcenniejszymi zabytkami historycznymi. Po pierwsze, przekazują nam dużo treści, a po drugie ich konserwacja jest niezwykle złożona, wymagająca i… kosztowna. Stąd też potrzeba ich zachowania dla potomnych jest ważna, ale również stwarza to spore wyzwania. Odpowiedzią na to jest inicjatywa Mecenatu Skarbów Słowa, którego jubileuszowa, dziesiąta sesja, odbyła się dzisiaj w auli Muzeum Archidiecezjalnego na Wzgórzu Lecha.
– Chcemy wzbudzać zainteresowanie księgami, dokumentami, które na co dzień nie są do oglądania. Trudno jest do nich sięgać ze względu na stan zachowania, a chcemy budzić świadomość, że w Gnieźnie posiadamy takie zabytki. Z drugiej strony ze wszelkich możliwych źródeł próbujemy pozyskać środki finansowe, żeby nasz zasób poddawać konserwacji – od osób prywatnych, instytucji, stowarzyszeni, ale również bierzemy udział w różnych projektach – poinformował ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.
Tegorocznymi Miłośnikami Skarbów Słowa zostali: dr Janusz Dębski (Wielka Brytania), ks. Aleksander Kozakowski (Bydgoszcz), ks. Michał Owczarczak (Inowrocław). Wszyscy przekazali środki na konserwację księgi szpitala św. Marty w Gnieźnie, pochodzącego z XVII wieku.
– Uważam, że jest to bardzo cenna i piękna inicjatywa, żeby wspierać to, co dotyczy naszej polskiej kultury, historii, dziedzictwa. Aby to mogło funkcjonować, być pokazywane, udostępniane, to potrzeba tych nakładów, żeby odrestaurowywać te zabytki i je pokazywać w szerszym gronie – mówił ks. Michał Owczarczak, jeden z miłośników skarbów słowa.
Po wręczeniu podziękowań od abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski, konserwator zabytków Marzena Szczerkowska przedstawiła efekty tegorocznych prac konserwatorskich, o których także pisaliśmy niedawno (zobacz więcej). Po tym dokonano także prezentacji książki ks. dr hab. Roberta Kufla pt. „Juliusz Dinder, 1830-1890, arcybiskup gnieźnieński i poznański. Niemiec na stolicy prymasów Polski”, a w dalszej części przedstawiono wybrane zasoby archiwalne, przechowywane w Archiwum Państwowym w Lesznie, Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie czy zabytki muzyczne z projektu Dziedzictwo Muzyki Polskiej.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Mecenasów sztuki i dziedzictwa nigdy nie za wiele!
Gniezno ma wiele skarbów, nie wszystkie są widoczne na codzień.