W niedzielne południe w Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarta została nowa ekspozycja czasowa, przedstawiająca zbiór zabytków, dotyczących dawnych słowiańskich religii.
Temat bardzo obszerny, tak jak obszerne były tereny zamieszkałe przez Słowian w czasach przedchrześcijańskich. Mimo to, gnieźnieńskiemu Muzeum udało się zebrać nie tyle informacje, które przecież można opracować na bazie obecnej wiedzy zgromadzonej w licznych publikacjach, ale przede wszystkim zabytki.
Najcenniejszym są bowiem te przedmioty, które wykopano na przestrzeni wielu lat archeologicznych badań w różnych częściach kraju (także w Gnieźnie i okolicy) i ich religijne przeznaczenie jest oczywiste albo… są interpretowane jako artefakty związane z kultem.
Na wystawie zaprezentowano także wiele informacji o różnych aspektach słowiańskich religii – te bowiem były zróżnicowane i niejednolite. W różnych regionach były równie różne nazwy bóstw, odpowiadających za te same sfery wierzeń, a także same obrządki były rozmaite. O tych wszystkich aspektach opowiada cała ekspozycja, która będzie czynna do 6 października 2024 roku.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.