W środowe popołudnie podsumowano kilkumiesięczny projekt edukacyjno-historyczny, odnoszący się do tematyki powstania styczniowego.
W auli I Liceum Ogólnokształcącego zwieńczono realizację działania, które przebiegało pod nazwą „Wielkopolskie twarze Powstania Styczniowego”. Ten projekt, który przede wszystkim miał charakter edukacyjny i skierowany był do najmłodszych uczestników, został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” i realizowany był przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.
Podczas środowego wydarzenia podsumowano warsztaty, spotkania i akcje, które w ostatnich tygodniach odbywały się na terenie Gniezna (i nie tylko). W jej ramach tematyka powstania styczniowego była przybliżana w sposób jak najbardziej regionalny. Wszak zryw ten kojarzony jest przede wszystkim z obszarem zaboru rosyjskiego, ale – co udowodniono podczas podejmowanych różnych spotkań – obejmował także Wielkopolan, którzy ruszyli do działań zbrojnych, nierzadko oddając swoje życie. Wszystkie działania projektowe miały właśnie na celu utrwalenie tej świadomości wśród jego uczestników.
Zwieńczeniem projektu było właśnie spotkanie w auli I LO, gdzie poza „zamknięciem” projektowego rozdziału, odbyła się część artystyczna – najpierw występ lokalnego zespołu folklorystycznego „Obertas”, a potem grupy „Mały Śląsk”, która przybyła do Gniezna z Radzonkowa, położonego rzecz jasna na Śląsku.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.