Ponad 30 studentek i studentów kierunku pielęgniarstwo, uczących się w Akademii Nauk Stosowanych, otrzymało dzisiaj symboliczne czepki.
12 maja przypadał Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej, a zawsze przy tej okazji w gnieźnieńskiej uczelni wyższej organizowana jest uroczystość czepkowania. Dzisiaj jest to pewna tradycja, ale kiedyś stanowiła istotny symbol wejścia w zawód pielęgniarza osób jeszcze nabywających wiedzę, ale rozpoczynających praktykę w różnych placówkach.
Do zgromadzonych na uroczystości słowo wygłosił dr hab. n. med. Paweł Chęciński, cytując słowa brytyjskiej pielęgniarki i pisarki Christine Watson: – „Każdy, kto na ścieżce zawodowej zetknął się z rakiem, pojmuje jednak istotę pielęgniarstwa i je ceni, bo wie być może, że gdy człowiek staje u kresu, to nie remedium, które zresztą często już nie działa, liczy się najbardziej” – przytoczył, i dalej podkreślił symboliczność tej uroczystości: – Mi brakuje trochę tych czepków. Na co dzień, kiedy zaczynałem pracę, to noszenie czepków przez panie było czymś ważnym dla nas wszystkich – mówił i dalej dodał, obowiązek ich noszenia trwał niespełna sto lat: – Może to i wygoda, może to trochę przeszkadzało w pracy, ale było to piękne. Ten czepek, który dzisiaj zostanie założony, jest pewnym symbolem i pamiętajcie, że to co powiedziała pani Christine, należy wziąć sobie do serca.
W trakcie uroczystości nie zabrakło przemówień osób zarówno z ANS, ale także przedstawicieli instytucji współpracujących z uczelnią, umożliwiając praktykę pielęgniarską. Wśród wypowiedzi padały hasła o wytrwałości, ofiarności, dużym wyzwaniu oraz misji, jaka ich czeka w życiu zawodowym.
Tuż po tym studenci złożyli ślubowanie, po czym odbyło się tradycyjne przypięcie czepków (w przy padku pań) lub przypinek (u kilku panów). Po tym wszyscy odśpiewali Hymn Pielęgniarek.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.