Tematyka technologii, rozwijającej się tzw. sztucznej inteligencji, a zaraz za tym idących z tego tytułu możliwości oraz niebezpieczeństw, były omawiane na konferencji odbywającej się w Instytucie Kultury Europejskiej.
Wydarzenie było przede wszystkim okazją do tego, by posłuchać wypowiedzi ekspertów oraz znaleźć wyjaśnienia nurtujących wielu kwestii – czy skrótowo nazywana AI nas wszędzie zastąpi? Jeśli tak, to w jakich dziedzinach? Które obszary życia mogą na niej skorzystać?
Rozwój sztucznej inteligencji poprzez pryzmat kultury, przemysłu i edukacji omawiali zaproszeni paneliści – specjaliści wielu dziedzin, ale przede wszystkim zaznajomieni z technologią. Na początku słowo do zgromadzonych wygłosił Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, obecny na spotkaniu. – Sztuczna inteligencja to także ogromna szansa dla naszych firm. Dlatego cieszę się, że izba gospodarcza organizuje to wydarzenie, ponieważ właściwe zastosowanie sztucznej inteligencji w naszych małych i średnich przedsiębiorstwach, daje nam konieczną produktywność do konkurowania z innymi w następnych latach. Albo uzyskamy tę przewagę, albo my będziemy mogli produkować więcej, szybciej i sprawniej dzięki sztucznej inteligencji, albo zrobią to nasi konkurenci – zwłaszcza zza granicy – mówił, wskazując też oczywiście na zagrożenia, którym trzeba się przeciwstawiać. Aby „ujarzmić” AI, należy ją zrozumieć i przewidywać kierunki dalszego rozwoju. Inaczej każdy będzie mógł paść ofiarą np. oszustów, zjawisk typu deepfake itp.
Nie da się ukryć, że forum o sztucznej inteligencji było okazją do interdyscyplinarnego spotkania humanistyki, technologii i przemysłu. Całości towarzyszyły Targi Edu-Tech, w ramach których można było poznać ofertę podmiotów wykorzystujących sztuczną inteligencję w swojej działalności.
Organizatorem wydarzenia była Wielkopolska Izba Gospodarcza oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Sponsorem strategicznym był Santander Bank Polska S.A.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
niektorzy politycy siedza jak na tureckim kazaniu
Lata mijają a w koledżu nadal wode leją, teraz dodatkowo dla garstki słuchaczy, że też lepszego zastosowania dla gmachu nie znaleziono. Tylko żeby tym dzieciaczkom nie wyobraziło się że w tym gmachu zostaną gwiazdami AI, szkoda byłaby.