Wschodnia część zieleńca, otaczającego Szpital „Dziekanka”, zostanie poddana odnowieniu – podobnie jak jego zachodni fragment dwa lata temu.
Niedawno Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie ogłosił przetarg na rewitalizację terenu parkowego. Pod nazwą zadania „Ochrona dziedzictwa naturalnego na terenie szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie” kryje się odnowienie stanu zieleni we wschodniej części kompleksu. Teren ten w sporej części ucierpiał podczas nawałnicy w 2017 roku i do dziś w niektórych miejscach wciąż znajdują się powalone konary. Ponadto od lat obszar ten nie był w żaden sposób uporządkowany w sposób umożliwiający korzystanie z niego, dlatego idąc śladem rewitalizacji dokonanej w zachodniej części kompleksu, teraz zrealizowane zostanie podobne zadanie.
W ramach zadania typu „zaprojektuj i wybuduj” zostanie wykonany projekt rewitalizacji, a następnie przeprowadzona zostanie jego realizacja. W tym drugim etapie przewiduje się m.in. pielęgnację drzewostanu, wycinkę sanitarną, wykonanie ścieżek, ustawienie małej architektury oraz oświetlenia, odtworzenie trawników oraz zakup i posadzenie roślin.
– Celem przedsięwzięcia jest otwarcie parku dla mieszkańców miasta Gniezna, ze szczególnym zaakcentowaniem jego wartości przyrodniczej poprzez edukację przyrodniczo – ekologiczną – zawarto w dokumentacji przetargowej. Ponadto odnowiony ma zostać zabytkowy płot, stojący wzdłuż ul. Poznańskiej, a także metalowe ogrodzenie od strony ul. Kostrzewskiego – od strony parkingu przy tej ulicy powstanie także furtka.
W obszarze zieleni przewiduje się prace arborystyczne w koronach drzew w ilości 700 sztuk oraz wycinkę egzemplarzy chorych i stanowiących zagrożenie w ilości 155 sztuk. Samych drzew na terenie tej części parku naliczono 981 sztuk. Pojawią się także budki lęgowe, schrony dla nietoperzy, wiata edukacyjna itp.
Na realizację zadania zaplanowano 4 mln 563 tys. złotych ze środków szpitala (docelowo budżetu Województwa Wielkopolskiego). Do przetargu wystartowały trzy firmy:
Wszystkie firmy dają gwarancję 10 lat. Wykonawca zostanie wyłoniony najpewniej w najbliższym czasie. Realizacja obu etapów, a więc efekt samej rewitalizacji, powinien zostać zakończony do 29 sierpnia 2025 roku.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Jak wszystko zostanie dobrze wykonane to będzie pięknie.
Ale jakim kosztem?! Wielkopolska słynęła niegdys z porządku, punktualności, rzetelności, od lat schodzi na psy. Gniezno jest tego najsmutniejszym dowodem. To jest tak, jak do wladzy dostają się politycy, a nie fachowcy i prawdziwi gospodarze.
Najpierw się niszczy to, co wypracowały i dokonały poprzednie pokolenia, by potem przyznane środki, zamiast służyć innym, nowym celom przeznaczać na rewitalizacje. To tak, jak w przypadku wielu nie tak dawnych inwestycji gnieźnieńskich typu Dzieciniec na 3 Maja, Dolina Pojednania itp. „rewitalizowanych” po latach niedopilnowania. Bogatym jesteśmy miastem………………………
Kiedyś o park dziekański dbał ogrodnik przy wsparciu leczonych pacjentów, dla których praca w zieleni była znakomitą terapią. A dzisiaj świat jest postawiony na głowie.