Gnieźnieński oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu wzbogacił się o kolejne materiały, przekazane z domowego zasobu przez jednego z mieszkańców naszego powiatu.
O potrzebie zachowania przedmiotów, które stanowią o lokalnej historii, pisaliśmy już niejednokrotnie. Co pewien czas pojawia się prywatna inicjatywa przekazania pamiątek do miejsc, które statutowo zajmują się ich gromadzeniem. W Gnieźnie jest to miejscowy oddział Archiwum Państwowego, a także Muzeum Początków Państwa Polskiego czy Archiwum Archidiecezjalne. Właśnie do pierwszej z tych placówek trafiły kolejne przedmioty.
Fotografie z wizyty Wilhelma II w Gnieźnie w 1905 roku, mapa okupacyjna Gniezna z lat 40., a także liczne projekty przebudowy miasta, plany zagospodarowania czy rysunki geodezyjne z okresu PRL-u. Wszystkie te trafiły do Archiwum Państwowego, a zostały przekazane przez Wiesława Soję, syna Kazimierza Soji, który był architektem miejskim, autorem m.in. projektu Parku Piastowskiego nad Jeziorem Jelonek. W jego gestii było także wiele innych przedsięwzięć, które doczekały się (lub nie) realizacji na terenie Gniezna.
Nowe dokumenty do zasobu odebrał Marek Szczepaniak, kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu, który podziękował za takie podejście do tematu i chęć podzielenia się swoimi pamiątkami z kolejnymi pokoleniami gnieźnian. Na pewno będą z nich korzystać, gdyż nierzadko są to materiały unikalne dla wiedzy o rozwoju miasta oraz jego mieszkańców.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.