|  Rafał Wichniewicz  |  17 komentarzy

70 stopni w odwiercie geotermalnym. W planie wykonanie kolejnych

We wtorkowe południe poznaliśmy rezultaty miesięcy prac geologicznych, prowadzonych na terenie przy ul. Gdańskiej w Gnieźnie, gdzie trwał odwiert geotermalny. Wstępne rezultaty są – jak to określono – pomyślne.

Odwiert zakończony został na głębokości 2252 metrów, gdzie osiągnięto temperaturę wody na poziomie 70 stopni. To wynik dobry, ale jak przyznano w trakcie spotkania prasowego, jeszcze potrzebne jest badanie pozostałych parametrów wody. 

– Wynik jest pozytywny – powiedział prezydent Michał Powałowski, który dodał: – To jest koniec wiercenia. Teraz będziemy przystępować do poboru wody do szczegółowych badań, które określą temperaturę wody, skład chemiczny i możliwości dalszego wykorzystania.

Dr inż. Bogdan Noga, ekspert z Multiconsult Polska mówił: – Woda będzie na pewno, woda będzie o wysokiej temperaturze, woda będzie nadawała się do ciepłownictwa, ale również będzie można ją wykorzystać do celów rekreacyjnych, balneologicznych. Widzę tutaj szerokie wykorzystanie wody termalnej pobieranej z tego otworu. 

Na spotkaniu z wizytą była także minister Paulina Hennig-Kloska: – Czekam na dalsze wyniki badań, na kolejne wnioski, które będą rozpatrywane w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bo w różnych formach są te dofinansowania, a przecież są to drogie inwestycje, ale są to inwestycje w przyszłość – mówiła. 

Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Jarosław Grobelny powiedział: – Dzisiaj mamy tę odpowiedź, że jest potencjał. Nie wiemy jeszcze wszystkiego, bo dla ciepłownictwa istotna jest jeszcze wydajność, o której dowiemy się w najbliższych tygodniach, najpóźniej 2-3 miesiącach i to nam odpowie na pytanie, jakie są możliwości wykorzystania tej wody geotermalnej dla celów ciepłowniczych. Optymalna wydajność to 200 metrów sześciennych i, jak przekazali specjaliści, taka ma być osiągnięta. 

Jak przekazał Bogdan Noga, obecnie trwa poszerzanie otworu na najgłębszym etapie odwiertu, gdzie wprowadzona zostanie kolumna filtrowa ze stali kwasoodpornej: – Będzie on służył do oczyszczania wstępnego wody, która będzie wydobywana ze złoża jury dolnej. Spodziewamy się, że wydajność tej wody będzie obiecująca. Na dziś nie znamy dokładnych wyników, dopiero przygotowujemy się do przeprowadzenia pompowania pomiarowego, które tak naprawdę dopiero nam odpowie na pytanie ile wody będzie można wydobyć, o jakiej temperaturze ona będzie i zostanie tu też podana próba wody do badań laboratoryjnych, na podstawie których stwierdzimy, jaki jest skład mineralny. 

Już teraz PEC zakłada, że trzeba będzie wykonać nawet dwa dodatkowe odwierty – na potrzeby instalacji wprowadzającej wodę z powrotem pod ziemię. Te mają być wykonane już na terenie zakładu przy ul. Spichrzowej. – To będzie dość duże wyzwanie, przede wszystkim finansowe, dlatego, że są to kwoty rzędu 70 milionów – dodał Jarosław Grobelny, wskazując iż liczy na dofinansowanie w tym zakresie z różnych źródeł rządowych. 

Przypomnijmy, że koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 17 milionów złotych i w całości został sfinansowany ze środków NFOŚiGW.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
grodzianin
grodzianin
26/08/2024 11:07

Mogliśmy mieć już dawno rozpoczętą budowę drugiego Uniejowa. Ale sprzeciw wobec pomysłu radnego Pawła Kamińskiego opóźnił rozwój Gniezna na lata świetlne. W międzyczasie dwukadencyjny prezydent sprzedawał, co się dało i dzisiaj jakiekolwiek termy itp. urządzenia wraz z całym kompleksem leczniczo wypoczynkowym może łyknąć wyłącznie gmina Gniezno, która dysponuje na szczęście jeszcze wieloma hektarami do wykorzystania. To własnie wysoka temperatura termalnej wody z Uniejowa pozwoliła na prowadzenie szeregu zabiegów fizjoterapeutycznych oraz balneologicznych. Wspomaga ona także procesy relaksacyjne organizmu oraz stymuluje krążenie, a jod działa bakteriobójczo. Paręnaście lat temu mało kto w Polsce słyszał więc o Uniejowie pod kątem tych zasobów mineralnych, a dzisiaj? Róbcie sobie decydenci wycieczki do Uniejowa i zobaczcie, co przeoczyliście pod waszymi rządami. W Uniejowie wystarczy temperatura wody 68 stopni, a my już mamy w odwiercie 70 stopni!

emigrant
27/08/2024 09:45
Odpowiedź  grodzianin

I za zaniedbania włos z głowy nikomu nie spadnie, a ci, co krytykowali piastują coraz lepsze stanowiska samorządowe. Taka jest Polska i tacy Polacy.

xyz
xyz
02/09/2024 21:52
Odpowiedź  emigrant

Gnieźnieńska karuzela stanowisk kręci się coraz szybciej.To nie jest niestety śmieszne,to dramat dla Gniezna.
Dziękujemy wam elektoracie PO i przyczólków!

MGO
MGO
21/08/2024 13:14

A prezes PEC to rozumiem, że przyjechał w towarzystwie „eksperta”, którego ściągnął w czasie kampanii w 2018 roku i w dwójkę dalej przekonywali, że geoterma się Gnieznu nie opłaca

BujdaszPatrol
BujdaszPatrol
20/08/2024 23:18

2 kilometry i tylko 70 stopni? A na wyjściu z ciepłowni, to jaka powinna być temperatura? Zanim pochwalisz zwolenników odwiertów, przeczytaj książki 🙂 Zmarnowane pieniądze…oczywiście ktoś zarobił. Darz Bór.

rowerzysta
rowerzysta
22/08/2024 09:13
Odpowiedź  BujdaszPatrol

Kolego zadaj sobie pytanie, czy lepiej jest podgrzewać wodę z 70 do 95 stopni, czy jednak po staremu jak to było do tej pory z 30 do 95? Czy ty masz w ogóle pojęcie ile energii potrzeba do podgrzania takiej ilości wody, która krąży w instalacjach PEC w okresie zimowym kiedy to rozbiór ciepła jest ogromny? Widać, że nie. Inwestycja nawet jak będzie miała niewystarczającą wydajność na pokrycie całego zapotrzebowania będzie sukcesem. Jednak do momentu jej uruchomienia jeszcze długo i dużo pieniędzy będzie to kosztowało. Myślę, że 10 lat to będzie trwało.

MGO
MGO
22/08/2024 09:22
Odpowiedź  BujdaszPatrol

No właśnie proponuję przeczytać, poznać różnice między klasyczną ciepłownią, a geotermalną. I dopiero potem krytykować wyniki odwiertu

Olo
Olo
22/08/2024 09:45
Odpowiedź  BujdaszPatrol

Mistrzu, jak nie masz wiedzy i nie znasz się na parametrach, to milcz. Ośmieszasz siebie geniuszu!

Maciej
Maciej
20/08/2024 17:27

Super. Mądra inwestycja,która przyniesie korzyści. Brawo władze miasta.

Ola
Ola
20/08/2024 17:20

Wielki sukces Pana Pawła Kamińskiego!! To on powinien być na tych zdjęciach.

senior
20/08/2024 14:55

Czy przeproszą radnego Kamińskiego za te oszczerstwa, obśmiewania, organizowanie na koszt podatników narad, które miały radnego zdyskredytować w oczach gnieźnieńskiego społeczeństwa? Gniezno przez tę wyjątkową złośliwość decydentow straciło kilka, a moźe nawet kilkanaście lat w rozwoju. Szkoda, bo gdyby nie ta ówczesna akcja, Kamiński miałby szansę zostać prezydentem Gniezna i jest pewne, że wyglądałoby ono znacznie lepiej, niż dziś.

Andrzej
Andrzej
20/08/2024 17:51
Odpowiedź  senior

Nie przeproszą, bo to banda jest…

Wyborca
Wyborca
20/08/2024 14:21

Na jednym ze zdjęć są ci którzy śmiali się kiedy jeden z kandydatów na prezydenta mówił o takim odwiercie…

Andrzej
Andrzej
20/08/2024 17:55
Odpowiedź  Wyborca

Teraz powiedzą, że to ich pomysł, inicjatywa, wyraz wielkiego zaangażowania na rzecz Gniezna i dobrostanu jego mieszkańców. Tak, czy owak, przekują to w swój wielki sukces…

RENE
RENE
20/08/2024 21:42
Odpowiedź  Wyborca

Buta i pycha cechowała byłego Prezydenta, a obecny, który siedział jak mysz pod miotłą teraz zaczyna gwiazdorzyć. Zobaczymy jak długo. .

Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
21/08/2024 07:20
Odpowiedź  Wyborca

Który ?

Remik
Remik
22/08/2024 09:47
Odpowiedź  Marek ZYGMUNT

Nie wiesz? Wstyd dla byłego radnego, ze zadaje takie pytania!



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.