Biblioterapia to zamierzone oddziaływanie poprzez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek. Ma na celu kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, wpływa pozytywnie na emocjonalne stany.
Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, czyli terapia przez opowieści, zwane również bajkami-pomagajkami. Czytając dziecku określone bajki możemy mu pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. Bajki uczą, jak sobie radzić z problemami, pokazują, że inni przeżywają podobne zdarzenia, oddziałują w profilaktyce przygotowując dziecko do nowych sytuacji. Rodzice mogą czerpać z bajek inspirację do wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zaś dla nauczycieli bajki relaksacyjne, psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne mogą być fachowym wsparciem w ich pracy z uczniami.
Aby ułatwić poszukiwanie czytelnikom odpowiednich bajek utworzyliśmy w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna specjalne działy “Bajki Pomagajki“. Od momentu ich powstania zainteresowanie tego typu bajkami bardzo wzrosło, zwłaszcza wśród rodziców.
W oparciu o książki z tego działu przeprowadziliśmy, w Tygodniu Biblioterapii, specjalne warsztaty dla dzieci. Inspiracją była pozycja „Z dzieckiem w świat wartości” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej z akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Dzieci dowiedziały się jakie książki warto czytać z rodzicami, aby jak najwięcej dowiedzieć się o wartościach w życiu małego człowieka.
Książki, takie jak: „ Nocne straszydła” Marcus Irene Wineman czy „ Moje małe strachy” Jo Witek pozwoliły najmłodszym oswoić strach. Zaś pozycje dla młodszych i starszych dzieci z serii Sieciaki pozwoliły na ukazanie bezpiecznych form spędzania wolnego czasu.
Warsztaty i spotkania zostały przeprowadzone razem z BAZĄ Centrum Edukacji Kreatywnej.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.