18 sierpnia zakończyły się jedenastodniowe kolonie dla młodzieży połączone z oddziaływaniem socjoterapeutycznym organizowane przez USKS „Rodzice-Dzieciom”. Wypoczynek w Białce Tatrzańskiej był możliwy dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Departament Zdrowia.
Wyjazd adresowany był do młodych ludzi w wieku od 10 do 18 lat, pochodzących z rodzin zmagających się z wielorakimi problemami. Grupa została zrekrutowana z gnieźnieńskich placówek działających w ramach ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w tym z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych, Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie, Specjalnego Ośrodka Wychowawczego „Willa na Skarpie” oraz z Centrum Pomocy Rodzinie.
Czterdziestoosobowa grupa, podczas kolonii, oprócz codziennych zajęć socjoterapeutycznych, poznawała piękno polskich Tatr. Wędrowali po Dolinie Strążyskiej, zdobyli szczyt Kopieńca, podziwiali cudowną przyrodę na Kotelnicy Białczańskiej, odwiedzili również elektrownię na zaporze jeziora Czorsztyńskiego. Młodzi turyści zapoznali się także z historią najciekawszych miejsc w Zakopanem – takich jak cmentarzyk i kościół na Pęksowym Brzyzku oraz z wieloma legendami ziemi podhalańskiej.
Młodzież mogła korzystać także z zabawy w rzece Białce oraz podziwiać skałę z historyczną grotą, gdzie był kręcony serial „Janosik”. Podczas całego wyjazdu zorganizowano wiele zajęć sportowych i rekreacyjnych – między innymi: wizytę w Energylandii, na Termach Chochołowskich oraz wyprawę na prawdziwych quadach po wzgórzach i nierównościach białczańskich.
Podczas wyjazdu dziećmi opiekowały się wychowawczynie: Sylwia Lisiecka, Teresa Olizarowicz i Edyta Święch, która pełniła również funkcję pielęgniarki kolonijnej. W wolontariacie pomagała pani Joanna. Codzienne zajęcia socjoterapeutyczne prowadziła Magdalena Jankowska. Nad całością wyjazdu czuwała Prezeska Uczniowskiego Socjoterapeutycznego Klubu Sportowego „Rodzice-Dzieciom” Zofia Komosińska.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.