W minioną niedzielę w Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarta została wystawa poświęcona twórczości Stanisława Szukalskiego.
Żyjący w latach 1893 – 1987 artysta, swoją sławę zyskał szczególnie w okresie międzywojennym, a którą to także kontynuował w późniejszych latach. Trudno tu opisać całościowo jego dorobek twórczy, ale w pełni czyni to wystawa zaprezentowana w murach Muzeum. Prowadzi ona przez różne okresy życia artysty, także te kontrowersyjne, ale i najbardziej płodne w dzieła znane także współcześnie.
– Wśród eksponatów zobaczyć można rzeźby takie jak „Walka”, „Jąkający się filozof” czy „Puchar z Zawodów Balonowych Jamesa Gordona Benetta”, a także egzemplarz książki „Krak syn Ludoli” z dedykacją autora z 1938 roku. Na wystawie znajduje się też bardzo liczna kolekcja obrazów oraz rzeźb zrekonstruowanych w technologii 3D, która daje niesamowity efekt przestrzenny – informują muzealnicy.
Cala ekspozycja jest odzwierciedleniem fascynacji artysty dorobkiem Słowian, który czerpał z ich dziejów, inspirował się i niekiedy przetwarzał w taki sposób, że powodowały one z czasem powstanie lechickiej pseudonauki, tak mocno krytykowanej w obecnym czasie przez historyków. Niemniej, pozostawione przez niego dzieła są znakiem czasu, w którym tworzył, dlatego warte są obejrzenia i poznania. Wystawa będzie czynna to lutego 2025 roku.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.