Część radnych już wyraziła swoją opinię na temat podwyżek podatków od nieruchomości, które planuje się wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku. Przypomnijmy, że stawki mają wzrosnąć o około 15%.
Kilka dni temu informowaliśmy o projekcie uchwały, która zakłada podniesienie podatków od nieruchomości na terenie Gniezna. Wzrost następuje rok po poprzednim, takim samym, który już wtedy miał pomóc Miastu w stabilizacji finansów.
W poniedziałek 28 października na Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska radni opiniowali uchwałę w tej sprawie. Najpierw jednak założenia i powody podwyżki przedstawił w imieniu władz miasta skarbnik Maciej Jankowski. Ostateczna decyzja rady zapadnie w środę 30 października br.
– Od 2018 do 2021 roku, kiedy spojrzałem na dochody bieżące, to one rosły rok rocznie od mniej więcej 22 do 25 mln złotych, różnie w różnych latach i to jest naturalny wzrost, który wynika ze wzrostu cen towarów i usług, nawet w warunkach tej inflacji, która się wówczas utrzymywała. W 2021 roku poziom dochodów bieżących kształtował się na poziomie 353 mln złotych. W kolejnym roku spadły do 348 mln złotych, w 2023 roku spadły do poziomu 323 mln złotych. Wszystko przy inflacji 2022 – 14,5%, a w 2023 przy inflacji ponad 12%. Wszystko przy wzroście płacy minimalnej – tłumaczył skarbnik Maciej Jankowski.
Jak dalej dodał, dochody bieżące mają ważne znaczenie dla zdolności kredytowej Miasta. – W tym roku, zamiast nadwyżki operacyjnej mamy deficyt operacyjny – na tę chwilę wynosi on obecnie 22 mln złotych – mówił, wskazując iż uda się go zmniejszyć o 9 mln złotych z tytułu wsparcia z tzw. kroplówki rządowej. Skarbnik powiedział dalej: – Najprawdopodobniej rok zakończymy deficytem operacyjnym. To jest bardzo zła wiadomość.
Jak wskazano, jedyna szansa to cięcie wydatków albo podwyżka podatków. Wskazano jednak, że w 2021 roku wydatki na wynagrodzenia wynosiły około 103 mln złotych, podczas gdy w tym roku 150 mln złotych: – Dochody w tym czasie wzrosły 1,5% – powiedział skarbnik. Zakłada się, że podwyżka o 15% pozwoli na uzyskanie dodatkowo 4 – 5 mln złotych do budżetu miasta. Jak przyznał Maciej Jankowski, nie jest to maksymalna podwyżka, jaką można ogłosić, ale… – Powoli zbliżamy się do stawek maksymalnych – powiedział.
W trakcie komisji podano też wyliczenia szacunkowe dla wybranych nieruchomości:
I po tych wyliczeniach oraz wyjaśnieniach zaczęła się dyskusja radnych w sprawie proponowanych podwyżek.
– Rozumiem politykę urzędu miasta w tej kwestii, że różne rzeczy mogą być wprowadzone, ale też należy na to patrzeć z przestrzeni wielu wcześniejszych lat i tej polityki, która doprowadziła do tego, że budżet jest taki jaki właśnie jest. To jest główny powód tego, że miasto jest zadłużone i to tak, że pieniędzy szuka się w kieszeni podatnika – powiedział radny Arkadiusz Masłowski, dodając jeszcze: – Samorząd powinien zacząć oszczędności od siebie.
– Myślę, że będzie to bolało i to nie tylko mnie, ale i wielu innych mieszkańców Gniezna, bo 15% to jest duża stawka, zwłaszcza, jeśli chodzi o przedsiębiorców. Dzisiaj będą mieli zagwozdkę, żeby się niektórzy utrzymali, szczególnie ci mniejsi – przyznał radny Janusz Brzuszkiewicz, który stwierdził, że już kiedyś przewidywał kolejne podwyżki: – Co się działo w poprzednich 8-9 latach, kiedy pamiętam rewitalizację parków i kiedy mówiłem, że to też będzie bolało za jakiś czas, bo wybudowanie parku to nie tylko wybudowanie, ale też trzeba to utrzymać. Dzisiaj jaka jest propozycja? To retoryczne pytanie, bo mam dylemat taki: czy zamknąć Zakład Zieleni Miejskiej i powiedzieć, że jestem „fajnym wujaszkiem” i nie pozwoliłem na to, żeby nie było podwyżki, ale wyrzucimy wszystkich z pracy i przejdziemy na zakres prac zamówieniowych? – pytał radny.
– A po pioruna żeście zakładali tę firmę? Po co powstała ta firma? Źle była zarządzana zieleń miejska? Można było korygować pewne rzeczy i mogło funkcjonować. Żeście stworzyli podmiot, który będzie absorbować środki. To było logiczne, że tak się stanie – odpowiedział później radny Robert Gaweł.
– Z panem skarbnikiem rozmawialiśmy rok temu, że zmieni się nam rząd i „pewnie będzie lepiej”. Co powiedziałem? Że „nie będzie lepiej” – mówił dalej Janusz Brzuszkiewicz. – Ale to prezydent powiedział, że będzie lepiej, że tyle kasy będzie – stwierdził z radny Paweł Kamiński, odnosząc się jeszcze do prezydentury Tomasza Budasza. Janusz Brzuszkiewicz stwierdził jeszcze: – Znajdźmy rozwiązanie, żeby znaleźć te 4 mln złotych, bo tak mi się wydaje, że praca komisji powinna wyglądać. Na to Paweł Kamiński stwierdził, że przecież nie jest znana treść budżetu na 2025 rok. Janusz Brzuszkiewicz odparł, że większość projektu to „kopiuj-wklej” z poprzedniego roku.
W trakcie komisji padła propozycja, by nie sprzedawać mieszkań z bonifikatą. Radny Robert Gaweł jednak odparł, że tego nie powinno się robić.
Spora część dalszej dyskusji to były przepychanki słowne bez konkretnych argumentów. Arkadiusz Masłowski powtórzył swój argument, że powinno się szukać oszczędności, zaczynając od siebie. Nikt jednak nie wskazał, gdzie w budżecie można byłoby zrezygnować z jakiś zadań lub je umniejszyć.
Ostatecznie 5 radnych pozytywnie zaopiniowało uchwałę o podwyżce, a 4 było przeciwko (9 brało udział w posiedzeniu).
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Moza zacząć od cięcia kosztów administracji?
Za dużo Was tam siedzi.
Czas nareszcie powrócić do opłat od posiadania psów, które nie wiadomo dlaczego na terenie Miasta Gniezna wciąż nie są pobierane. Stan zanieczyszczenia przestrzeni publicznej miasta produktami psiej przemiany materii pozwala szacować, że uzyskane kwoty byłyby istotne dla miejskiej kasy.
Popieram i bardzo proszę o dokładne sprawdzanie, czy wszyscy płacą podatek od psów. Nikt tego nie kontroluje, więc psiarni przybywa w zastraszającym tempie. W moim bloku cały dzień słychać szczekanie psów u sąsiadów pode mną, nade mną i z każdego boku. Są dni, że można oszaleć od tego szczekania. jestem na emeryturze i nie mogę zaznać spokoju, ale też widzę, jak większość właścicieli psów w ogóle nie zbiera nieczystości po swoich pupilach, więc tego gorącego lata śmierdziało na dodatek na odległość. Sikają te psy też gdzie popadnie, żadna kultura u tych ludzi i brak poszanowania innych.
Szukasz spokoju?Domy starców czekają!
Skoro jesteś taki uważny i tyle widzisz to przyczyń się do ratowania planety weź woreczek w łapy i posprzątaj bo pewnie się nudzisz
Przedstawiciele rodzin wielogatunkowych, jak Młodzik i Pisior, nie obawiają się, że ich tzw. pupile czy pociechy będą musiały zostawać same w domu. Bo one nie zostaną same. Będą im towarzyszyć sąsiedzi, skazani na wysłuchiwanie wielogodzinnego szczekania, wycia, skomlenia i ujadania. Gdy tatusiowie już raczą wrócić, będą się relaksować przy swoich psieciach, spokojnych już, bo do nieprzytomności wyczerpanych całodziennym szczekaniem, wyciem, skomleniem i ujadaniem. A jak już się zrelaksują, wezmą je na sznurek i wyprowadzą na kilkuminutowy tzw. spacer, aby jeszcze bardziej dokuczyć sąsiadom i w miejscu publicznym obsłużyć jego drugi koniec, ten cichszy ale za to bardziej śmierdzący.
Bo to wiocha mieszkająca w mieście. Gdzie jest Straż Miejska?
Jeszcze jeden temat mnie niepokoi. Mamy w Gnieźnie nowoczesny SZPITAL MIEJSKI. Jeżeli rząd już dzisiaj podaje , że na służbę zdrowia brakuje już w tej chwili 17 miliardów złotych, to ja się pytam, ile pieniędzy zabraknie dla……….. gnieźnieńskiego szpitala ??? Które odziały ratunkowe naszego, nowoczesnego szpitala, będzie musiał pan dyrektor zamknąć………..dla gnieźnian ??? Jeszcze miesiąc temu po cichu liczyłem , że władze miasta Gniezna dofinansują – uratują budżet naszego szpitala rezygnując na przykład, na razie z remontu ulicy Wierzbiczany i realizacji rzeczy wyłonionych w ramach BUDŻETU OBYWATELSKIEGO. Ale po tym spotkaniu komisji Rady Miasta już wiem , że to NIEMOŻLIWE !!.. Dlaczego ? Bo budżet Miasta Gniezna też się „nie domyka”.!!!!!
A gale Mięcha, Startu itp. ile kosztowały?
Podoba mi się że podnoszone są ogólne stawki przy świadomości, że w Sejmie proceduja właśnie nowelizacje podatku od nieruchomości, która dość mocno zmienia definicję budowli i budynku. Tutaj dopiero zakłady produkcyjne odczują cuda Słońca Europy
TO W TEJ USTAWIE TEŻ SIĘ SZYKUJĄ RADYKALNE ZMIANY ?? No już po naszej drobnej polskiej przedsiębiorczości. W Polsce pozostaną wyłącznie duże zagraniczne firmy . Czy aby właśnie o to nie chodzi obecnie rządzącym ?
Te 4 mln znajdźcie w swoich kieszeniach oszuści,szczególnie u poprzednika z drużyny BAJZLU,poszły pieniądze na premie,nagrody,na balony,bieżnię na Mieszku itp bzdurne pomysły!! Od nas mieszkańców WON !!
Jeszcze cię twoja nienawiść nie rzuciła na ziemię?
to nie nienawiść,to prawda.
HAHAHAAAA i jak lemingi,pelikany i dzbany gnieźnieńskie ????? NIE wstyd WAM ?? Jestem za……. podwyżkami podatków nawet o 50 procent,ale tylko dla WAS,tych co głosowali za tymi nieudacznikami, oszustami z partii KO,,Lewicy,ZSL,czy Ujowni !!! Niech płacą ,wszyscy co na tą sitwę głosowali,należy się WAM jak….psu zupa!!!! Ja nie mam zamiaru płacić!!
A ty jesteś odporny na wiedzę. Ile razy trzeba tobie powtórzyć, że po znakach przestankowych stawiamy spację?
W związku z zadłużeniem Miasta Gniezna proponowałbym również Radzie Miasta Gniezna i nowemu Panu Prezydentowi odłożyć na lepsze czasy budowę CMENTARZA KOMUNALNEGO. ….. https://www.biznesinfo.pl/pogrzeb-na-zeszyt-rewolucyjne-rozwiazanie-juz-w-polsce-najpierw-5-wojewodztw-mo-wmg-291024?fbclid=IwY2xjawGNpplleHRuA2FlbQIxMAABHbpZ3rqrTBBnpmVNGqXwdD3hszmBo2Lrpyyk4bhKxKeEYNc-gIS4hhnk9Q_aem_1cxKTvEGYKbw0q9G4921PA
Marek daj sobie spokój z tym komentowaniem
A kto Tobie broni komentować Mariuszu wstydzącym się swojego nazwiska, jeśli myślisz inaczej, niż jest zapisane w artykule powyżej? Chyba, że Ty nie masz NIC do powiedzenia w tak ważnych dla naszego miasta sprawach. Ale to by bardzo źle o Tobie świadczyło, Bo GNIEZNO ….NASZE MIASTO i jego kłopoty stają się w końcu NASZYMI KŁOPOTAMI.
Proszę szanownych radnych przemyśleć konieczność realizacji inwestycji, wybranych w ramach……. BUDŻETU OBYWATELSKIEGO . MOŻE MOZNA JE CHOCIAZ ……PRZEŁOZYC na ROK , a może na DWA LATA ?? A może da się też z bankami wynegocjować wydłużenie spłaty odsetek od wziętych przed laty przez poprzednie RADY MIASTA I PREZYDENTÓW kredytów ( np. na autobusy elektryczne)
z tego spisu telefonów ze strony UM wynika że w samym UM na Lecha średnio na czterech pracowników przypada jedno stanowisko kierownicze wliczając prezydentów ?
„Inwestorzy” we flanelowych koszulach i powyciąganych sweterkach 🙂 Oprócz Pana Mecenasa żaden przez tydzień nie ma nawet doświadczenia w zarządzaniu kioskiem ruchu…
Mam jeszcze jedną zupełnie poważną podpowiedz dla władz naszego Miasta Gniezna. Kiedy dron Straży Miejskiej latał .nad prywatnymi posesjami i sprawdzał : Czy rzeczywiście na danej działce stoi tylko jeden garaż, zgodnie z pozwoleniem na budowę- użytkowanie jaką dana nieruchomość dostała po zakończeniu budowy ?? A może tych garaży stoi już obecnie więcej, Może już są dwa a może nawet trzy ?. I za te dodatkowe garaże- nieruchomości, już nikt podatku do Urzędu Miasta Gniezna NIE PŁACI !! Może tu, nowy Prezydent Miasta znajdzie JEDEN MILION złotych na zalepienie dziury budżetowej jaka w tym roku powstała. !!
Nie przesadzajmy, że zakład zieleni miejskiej generuje mega koszty. Plusem jest, że mieszkańcy mają pracę, ulice, parki są w miarę zadbane. Obawiam się, że prywatna firma brałaby więcej. Co do oszczędności. Dlaczego nie zmieniamy opraw lamp ulicznych na ledowe? Ile kosztują naprawy chodników zniszczonych przez parkowanie aut na ich długości np. (ul. Wrzesinska, ul. Okulickiego)
Paweł, malkontencie,daj już spokój z tą Wrzesińską i Okulickiego
Demokratyczna polityka nie przetrwa zbyt długo w obliczu bierności obywateli wynikającej z ich politycznej ignorancji i obojętności.
Poza tym czy o dbanie o wspólne dobro to malkontentyzm ?
Od kilku lat nie ma w Gnieźnie realnego planu gospodarowania miastem. Prezydent stojący na czele władzy powinien być gospodarzem, który widzi potrzeby zarządzanego przez siebie miasta. Powinien widzieć rozwój miasta nie na czas do kolejnych wyborów, a na co najmniej dwie-trzy dekady do przodu. A jak jest? Każdy widzi. Nie krytykując potrzeby upiększania miasta w nowe skwery i oazy wypoczynku, a także w inne elementy często udziwniania miasta nie pasujące do jego historycznego, ale także estetycznego wyglądu należy postawić władzy pytanie, czy naprawdę potrzebne są kilkumilionowe przebudowy miejsc takich, jak Dolina Pojednania, skwer przy ul. Lecha i Łubieńskiego, dzieciniec na ul. 3 Maja oraz inne? Czy miejsca te można było znacznie mniejszymi nakładami oczyścić, naprawić i przede wszystkim na bieżąco o nie dbać, by nie dopuszczać do degradacji, która była podstawą tych absolutnie drogich rewitalizacji? Pamięcią sięgam nie tak dawnych czasów, gdy wyżej wspomniane miejsca były znacznymi nakładami pochodzącymi przecież także z miejskiego budżetu odnawiane, a wręcz urządzane na nowo. Przez lata chyba raczej zaniedbywane, i stało się, co się stało. następowała degradacja i zamiast porządnej naprawy i bieżącej kontroli, łatwiej było, jak widzimy zlecić nowe oblicze tych miejsc niestety za duże pieniądze, których jak powiedział Skarbnik Miasta brakuje w kasie miejskiej. Czy tak postępuje dobry gospodarz? Wprawdzie personalnie jest to nowa osoba na tym stanowisku, ale przecież jako przedstawiciel tej samej partii politycznej i wieloletni zastępca poprzednika miał zapewne wpływ na wydatki miasta i doskonale orientuje się w jego finansach? Panie Prezydencie Miasta! Obarczanie gnieźnian kolejną dużą podwyżką podatków od nieruchomości powoduje wprawdzie niewielki spadek realnych dochodów osobistych mieszkańców w podatku od nieruchomości mieszkań, natomiast spowoduje i to na pewno wzrost cen towarów i usług, bowiem miejscowe zakłady pracy, w tym także sklepy, przychodnie, lokale gastronomiczne itd. będą musiały te koszty przerzucić na klientów, co już jest prostą drogą do kolejnego zubożenia gnieźnian, być może do zamykania niektórych punktów i do coraz większej degradacji miasta, a szczególnie ziejących pustką zwiększającej się liczby sklepów. Czy Panu i radnym Pana popierających chodzi o taki „rozwój”: Gniezna?
„Nasi radni” głosujący za nowym, w y ż s z y m podatkiem od nieruchomości to : Tomasz Dzionek,,, Tadeusz Purol,,, Łukasz Kaszyński,,,Jan Budzyński,,, i Janusz Brzuszkiewicz. Jaką partię reprezentują nie wiem . To trzeba sobie sprawdzić samemu
Proponuję radnym poczytać o zjawisku „krzywa Laffera”
W skrócie, wieczne podnoszenie podatków sprawia, że zwiększa się szara strefa, a ludzie zaczynają bardziej oszukiwać lub przenoszą się w inne miejsca do życia. Ergo miasto ma mniejsze przychody…
A ile będzie kosztowała Miasto Gniezno kolejna, zupełnie niepotrzebna „RZEBUDOWA” SKWERU – zieleńca i nowa WIATA AUTOBUSOWA przy kościele garnizonowym ?? Czy ta wiata była projektowana tylko po to by NA ZDJECIACH pięknie się przy niej prezentowały nasze nowe …….AUTOBUSY ELEKTRYCZNE
A ile kosztują odsetki płacone co roku BANKOM za pożyczki , których nabrał poprzedni prezydent Pan Tomasz Budasz i Radni Miasta Gniezna poprzedniej kadencji, którzy branie tych pożyczek z BANKÓW poparli ?
a ILE KOSZTUJE utrzymanie roczne ciągle zalewanych obiektów sportowych za Kaufland-em ?
A ILE ROCZNIE ,KOSZTUJE utrzymanie nowej sali widowiskowo- sportowej przy ulicy Sportowej ?
Jak głosował mój rady …….Pan Brzuszkiewicz Janusz ?
Panie Zygmuncie nie robić nic żle robić też żle .Kto Panu dogodzi ?I jeszcze jedno czy szanowny Pan jest już na emeryturze . Pytam bowiem widzę , że ma Pan dużo czasu
Pan Marek Zygmunt na emeryturze jeszcze nie jest ale w pracy chyba się wybitnie nudzi o czym świadczą godziny wpisów.
Wiek emerytalny to piękna rzecz.
Jakie podatki można by jeszcze w prowadzić ? Od Psa ? , Od drugiego garażu na działce? Od prywatnego oczka wodnego na swojej działce? Od samochodu dłuższego niż 3 metry, Od ścieżki rowerowej , jeżeli jest na ulicy, przy której stoi dany dom, Od żaluzji jeżeli ktoś dodatkowo założył je sobie na okna. Od każdego bungalowu letniego- altany jeżeli ktoś coś takiego postawił sobie koło domu, Od biletów na elektryczne autobusy.
Nie podpowiadaj 😀
A dlaczego nie podpowiadać ?
Proponuję doczytać nowelizacje podatku od nieruchomości i to już przestaje być żartem
zwykłe szczury, posypie wam w podatkach, na jecie się
Yyy a oni mają jakiś odlot? Mam prywatną praktykę psychologiczną, potrzebujecie jej?
Jak Gniezno było pierwszą stolicą to był jeden król i nie było zastępców króla, dyrektorów , kierowników , wszelakich zastępców itd. Za to lasy były pełne zwierzyny i była to kraina mlekiem i miodem płynąca
Bo wtedy nie było PO!
Genas wyprowadź się do lasu .Do krainy mlekiem i miodem płynącej .
I innych partii.
Pierwsza stolicą był Płock, według wiedzy każdego. Gniezno to stolica pierwszych chrześcijan którzy mordowali poganów i zmuszali i narzucali ta religie. . Polskość to raczej Pole Lechickie, może Wielka Lechia , może Tartaria.Czy był król? Nie wie nikt ,ale ostro sobie wierzycie.Co do podatków, będzie gorzej, tak abyście wszystko stracili.Taki plan , znany od wielu lat.Zamiast tracić czas na coś, co już przegapiliście, pomyślcie o przyszłości, nowa branża, nowy kraj, nowe.
A nie Poznań ?