|  Rafał Wichniewicz  |  3 komentarze

Lasy gospodarcze, lasy społeczne

O tym, jakie są społeczne oczekiwania co do planowania przestrzeni tzw. lasów społecznych, dyskutowano na spotkaniu, które odbyło się w Nadleśnictwie Gniezno.

W miniony piątek w siedzibie Nadleśnictwa w Lesie Miejskim odbyło się spotkanie w postaci konsultacji. Tematem wiodącym są bowiem nowe regulacje, wprowadzające instytucję lasów społecznych. Są to kompleksy leśne, zlokalizowane w rejonie miast, osiedli, a także ośrodków wypoczynkowych czy sanatoriów. To te pierwsze trzy z wymienionych dotyczą obszaru podległego Nadleśnictwu Gniezno.

Na początku spotkania leśnicy przedstawili założenia powstawania lasów społecznych oraz działalność, jaką prowadzi się na ww. obszarze w ostatnich latach. Wskazano też, jak ta idea ma współgrać z gospodarką leśną, która jest integralnym elementem funkcjonowania Lasów Państwowych. Wskazano zasady prowadzonego wyrębu, realizacji nasadzeń, ale także pielęgnowania drzewostanu poprzez wycinki nawet pojedynczych egzemplarzy, które mogą grozić innym w ich sąsiedztwie. Wszystkie te informacje przekazał obecnym Tomasz Janowicz, zastępca Nadleśniczego.

Jak wskazano, lasy społeczne to takie, w których priorytetem jest zachowanie bezpieczeństwa publicznego, zachowanie krajobrazu i estetyki (poprzez spowolnioną wymianę pokoleń), ograniczenie stosowania zrębów całkowitych i stosowanie zrębni w sposób nieschematyczny. Wszystko to jednak w oparciu o opracowany Plan Urządzania Lasu, obowiązujący obecnie do 2032 roku. 

Dalsza część spotkania obejmowała prezentację terenów proponowanych do objęcia tzw. lasami społecznymi – to Las Miejski wraz z Lasem Jelonek w pobliżu Gniezna oraz fragmentaryczne obszary w rejonie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, a także ośrodka wypoczynkowego w Skorzęcinie oraz okolicy Wylatkowa. Ponadto fragmenty wytyczono także w działkach w rejonie Kaliny (gmina Gniezno) oraz Imiołek i Kamionka (gmina Kłecko i gmina Kiszkowo). Co istotne – poruszać należy się tylko na terenie podległym nadleśnictwu, a które nie opiera się o granice administracyjne.

Obecni na miejscu mieszkańcy wskazali kilka spraw, które nurtowały ich w zakresie funkcjonowania lasów społecznych. Między innymi dotyczyły one m.in. włączeniu dodatkowych działek w rejonie Dębówca. Maria Brykczyńska, radna gminy Gniezno, wniosła o włączenie do lasów społecznych obszaru okolicy Lubochni, gdzie wyznaczone są trasy nordic walking: – Mamy ponad 37 tys. wyświetleń i przejścia tych tras i map, a dane z 2023 na Dębówcu to prawie 22 tys. Bardzo dużo osób spędza tam czas – z Gniezna i okolic. Nadleśniczy Michał Michalak przekazał: – Utrzymujemy stan bezpieczeństwa wzdłuż tych ścieżek, leśniczy monitoruje to cały czas, ale jeśli chodzi o ograniczenie zabiegów to obejmuje akurat szereg drzewostanów, które są poddane planowi urządzania lasu i przeglądowi. Jeżeli chcemy utrzymać te drzewostany i mieć las na tym terenie, to musimy wprowadzać nowe pokolenie. Leśniczy na Starym Dworze skończył pracę nad porządkowaniem i pozyskał ponad 2 tys. metrów sześciennych posuszu. Jeśli zaprzestaniemy pracy, to za chwilę te drzewostany przestaną być dostępne dla ludzi. Skończą się i będziemy musieli wprowadzić zakaz wstępu. One muszą podlegać systematycznej przebudowie. Dodał, że obszary są w tym miejscu monitorowane i w pielęgnowane, a w jednym przypadku konieczny był wyręb sanitarny z uwagi na pojawienie się kornika.

Wymianę zdań spowodowało też pytanie o polowania na terenie obszaru lasu społecznego. Te mogą, a nawet muszą być przeprowadzane, niezależnie od tego, jaką rolę pełni dany kompleks leśny – tak informowali myśliwi obecni na konsultacjach. Uwagi jednak pojawiły się co do sposobu informowania mieszkańców o ich prowadzeniu.

Krzysztof Szoszorek, burmistrz gminy Witkowo przyznał, że z obszarów wokół OW Skorzęcin korzysta wiele osób, także przyjezdnych, dlatego wydzielenie tych lasów społecznych w tym rejonie jest bardzo ważne. Dodał, że o lasach muszą rozmawiać wszyscy, bo wszyscy z nich korzystają i tylko w ten sposób można wypracować wspólnie rozwiązania co do dalszego zakresu tej „społecznej współpracy”.

Dalszy przebieg konsultacji obejmował pytania co do poszczególnych działek nadleśnictwa, gdzie dyskutowano o charakterze prowadzonych działań w obszarze udostępniania tych terenów odwiedzającym.

Następne spotkanie w powyższej tematyce planuje się zorganizować w kolejnych miesiącach.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Obiektywny
Obiektywny
30/10/2024 23:55

Wy tu a lasach a ludziom dajecie mandaty ,że wjechali na grzyby do lasu,to jest obłuda…

Onufry
Onufry
30/10/2024 22:04

Skoro wszyscy muszą rozmawiać o lasach bo wszyscy z nich korzystają to dlaczego nieliczni są zapraszani do rozmów?



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.