|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Stworzyli film, by zachęcać do kształcenia w zawodzie

Na rynku wciąż brakuje specjalistów z fachem w ręku, dlatego przedstawiciele instytucji i szkół kształcących w zawodzie zdecydowali się na wspólne działania w tym kierunku.

W ubiegłym tygodniu w Cechowej Szkole Rzemieślniczej miała miejsce premiera filmu, opowiadającego o zawodzie tapicera. Być może dla niektórych taki pomysł wydaje się naiwnym, ale obecnie wiedza o tym, jakie możliwości daje posiadanie konkretnego zawodu, nie jest powszechna wśród młodych ludzi. O tym, że trzeba kształcić fachowców, mówi się od lat, ale rynek edukacyjny pokazuje, jak wygląda to w praktyce. I dlatego wciąż nie znikają ogłoszenia poszukujące osób, które mają konkretne umiejętności.

Stąd pomysł na tworzenie filmów edukacyjnych, pokazujących jak wygląda konkretny zawód – w tym przypadku w Gnieźnie padło na tapicera.

– Ma to na celu promocję szkolnictwa zawodowego. Jest to realizowane na zasadzie krótkich filmów zawodoznawczych, na których występują przedstawiciele poszczególnych branż. Bardzo nam zależy, aby na tych filmach były konkretne informacje dla uczniów przede wszystkim szkół podstawowych przed ich dalszym wyborem ścieżki edukacyjnej. Z filmu dowiadują się, jakie umiejętności są potrzebne w tym zawodzie, jakie kwalifikacje otrzymują i jak zdobyć ten zawód, gdzie się edukować i jaka jest możliwość zatrudnienia –powiedziała Izabela Kosowska, główny specjalista ds. współpracy z rzemieślnikami i pracodawcami w Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu.

Film został wykonany we współpracy z firmą Complet Chmielewscy, która lokalnie jest potentatem na rynku meblarskim, posiadającym duży zakład i jednocześnie doświadczenie w tym zakresie – od montażu po efekt końcowy, zatrudniając pracowników w różnych kierunkach, także tapicerów.

– Naszą rolą jest niejako odczarowanie tego szkolnictwa zawodowego, branżowego. Kiedyś był tu taki wydźwięk pejoratywny, że zawodówka to jest ten gorszy zawód, a my pokazujemy, że jest nie tylko szkoła branżowa I stopnia, ale jest też II stopnia, gdzie uczniowie mogą nadal się kształcić, iść na studia, zdobywać dalsze doświadczenie, wykształcenie – dodał Mateusz Gałganek, zastępca dyrektora CWRKDiZ w Poznaniu.

Spotkanie i premiera filmu była także okazją do rozmowy z młodymi ludźmi na temat stojącymi przed nimi możliwościami. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.