|  Rafał Wichniewicz  |  3 komentarze

Rozmawiali o parku, jego rewitalizacji i przyszłości

Konsultacje społeczne o Parku Miejskim

Niewielka – niestety – grupa gnieźnian wykazała chęć udziału w spotkaniu konsultacyjnym, którego tematem przewodnim była rewitalizacja Parku Miejskiego. Nie zabrakło uwag, dyskusji oraz chęci działania dla wspólnego dobra najstarszego gnieźnieńskiego zieleńca.

W sobotnie przedpołudnie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Zakład Zieleni Miejskiej zorganizował konsultacje w sprawie parku przy ul. Sobieskiego. Obszar ten, pod koniec XIX wieku, był gospodarowany w formie terenu zielonego, obsadzanego różnymi gatunkami drzew, krzewów itp. przy zachowaniu układu wodnego, jaki tu panował (poprzez utworzenie stawków) i dodaniu różnych elementów parkowej architektury. 

Teraz, w ramach dofinansowania, Park Miejski czeka rewitalizacja, która będzie najdroższą w obszarze gnieźnieńskiej zieleni. Połączone jest to z utworzeniem zbiorników retencyjnych w stawkach, który to proces zmierza powoli ku końcowi. Sama rewitalizacja zakłada pozostawienie obecnej struktury parku, bez większej ingerencji w drzewostan (poza konieczną pielęgnacją lub wycinką) oraz sieć ścieżek, a jedynie ich przebudowę. Poza tym pojawić się mają nowe elementy małej architektury, a inne znikną – np. groty (zobacz listę założeń rewitalizacji parku). 

Te wszystkie pomysły przedstawiła w trakcie konsultacji Małgorzata Kania, kierowniczka ZZM, która wysłuchiwała później uwag zgłaszanych przez mieszkańców. Nie brakowało sentymentów – jak chociażby domku dla ptaków, który kiedyś znajdował się na wyspie jednego ze stawków, ale tematów krążących wokół nasypu kolejowego, drzewostanu, pagody oraz retencji, a także – później – przyszłości palmiarni.


Komentarz. W konsultacjach wzięła udział znikoma liczba mieszkańców – nie było to nawet 10 osób (nie licząc urzędników). Jak na temat, którego dotyczy, można było oczekiwać większej grupy zwłaszcza, że każdy mógł uzyskać odpowiedź na wiele pytań, które się rodziły. To samo dotyczy radnych miejskich, spośród których nie pojawił się żaden, a przecież potem będą podnosić ręce za przyjęciem takich czy innych środków na ten cel. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
senior
senior
01/12/2024 10:23

Tak niska liczba zainteresowanych świadczy tylko o tym, że mieszkańcy od lat nie wierzą obecnej gnieźnieńskiej władzy, która w ostatnich czasach w ogóle nie liczyła się że zdaniem znacznej liczby wyborców. A kiedy gnieźnianie na różnych portalach wyrażali swoje opinie np. na temat słynnych piramid przed teatrem, które oszpeciły nasze miasto, to ówczesny prezydent zlekceważył nasze zdanie, zresztą nie jedyny raz.

Kolega
Kolega
02/12/2024 11:21
Odpowiedź  senior

A teraz teatralna dyrektorka znowu oszpeca miasto jakimś okazem wyglądający jak zardzewiały wagon ustawiony na portierni teatru. Czy ktoś się nas pyta o zdanie tego koszmarku? A co na to konserwator miasta objętego szczególną opieką konserwatorską?

Tom
Tom
30/11/2024 17:14

Radni bezradni – przecież nie będą tyrać – wszak wolna sobota jest. Najważniejsze, że dietka leci. O tak, dietę to brać trzeba, koniecznie



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.