|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Wyróżniono kolejnych Mecenasów Skarbów Słowa

Chcą, by liczące kilkaset dokumenty miały szansę przetrwać, ponieważ są nośnikiem wiedzy, ale także tożsamości kulturowej. Mecenasów wspierających akcję ratowania zabytków piśmiennictwa wyróżniono dzisiaj na Wzgórzu Lecha.

Wiele dokumentów, których metryka sięga nawet XI wieku, ma szansę przetrwać dzięki inicjatywie prowadzonej przez Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. To w tej placówce znajdują się duże zasoby piśmiennictwa, mające istotne znaczenie dla historii Kościoła, archidiecezji oraz kraju. Ich konserwację od lat można wspierać w ramach Mecenatu Skarbów Słowa.

W piątek 20 grudnia odbyła się sesja, w trakcie której wyróżniono trzy osoby lub instytucje, wspierające akcje w ostatnim czasie – ks. Dariusz Wesołek z Bydgoszczy, Igor i Marina Pen z Kostrzyna oraz – po raz drugi – Wielkopolska Izba Gospodarcza.

– Dzięki Mecenatowi Skarbów Słowa propagujemy samo nasze archiwum i jego potrzeby konserwatorskie, a cieszymy się, że do grona mecenasów trafiają coraz to nowe osoby. Co prawda w tym roku nie wszyscy są w stanie dotrzeć, ale mamy także mecenasów, którzy po raz kolejny stają się naszymi darczyńcami – przekazał ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego. Środki teraz otrzymane pozwolą na kontynuację prac przy dokumentach przechowywanych w zasobach. Jak dodał dyrektor: – Czekają na przygotowanie konserwatorskie do digitalizacji muzykalia XVIII i XIX-wieczne, mamy nadzieję, że ten program ruszy w następnym roku – to będzie kolejny wielki etap w konserwacji tego, co może się rozpaść, bo XIX-wieczny papier jest bardzo słaby.

Konserwacja dokumentów jest nie tylko wymagająca finansowo, ale pochłania dużo czasu oraz wymaga praktyki – papier jest jednym z najdelikatniejszych materiałów, a od lat w Archiwum Archidiecezjalnym zajmuje się tym Marzena Szczerkowska.

Mecenat jest podzielony na trzy części, w zależności od wsparcia: 12 tys. złotych Wielki Mecenas Skarbów Słowa, 6 tys. zł Mecenas Skarbów Słowa oraz 1 tys. zł Miłośnik Skarbów Słowa.

W trakcie sesji Mecenatu dokonano także autorskiej prezentacji książki „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego” autorstwa ks. dr. hab. Jarosława Wąsowicza z Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej. Ponadto Marzena Szczerkowska omówiła prace konserwatorskie, wykonane w archiwum w 2024 roku. W dalszej części dr Albert Warso z KUL omówił archiwalia, dotyczące archidiecezji gnieźnieńskiej w zasobie archiwum Dykasterii Nauki Wiary, a Aleksander Sikorski, student UAM w Poznaniu omówił żydowskie tradycje roku jubileuszowego w świetle średniowiecznego hebrajskiego rękopisu typu Tiqqun Qor’im.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments



© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.