Wystawa „1025. Narodziny Królestwa” zdobyła prestiżowe wyróżnienie w plebiscycie czasopisma Archeologia Żywa, zajmując pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza wystawa czasowa”. Ten sukces potwierdza, że ekspozycja przygotowana przez polskie instytucje muzealne stoi na najwyższym poziomie.
Wydarzenie to jest częścią corocznego, ogólnopolskiego podsumowania organizowanego przez Archeologię Żywą, a jego piąta edycja zgromadziła liczne grono wybitnych specjalistów i entuzjastów historii.
Ekspozycja, znajdująca się w Muzeum Historii Polski, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski: Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Zwiedzający mogą podziwiać ponad 300 bezcennych zabytków pochodzących głównie z Ostrowa Lednickiego i Giecza. Wśród eksponatów znalazły się nie tylko arcydzieła sztuki, ale również znaleziska archeologiczne ukazujące codzienność średniowiecznej Polski.
Na szczególną uwagę zasługują wyjątkowe obiekty, takie jak: srebrny kielich „Królewski” z Trzemeszna, diadem płocki zdobiony rubinami, szafirami i perłami, złoty pierścień z topazem pochodzący z katedry gnieźnieńskiej, ornat z Kwieciszewa, XI-wieczny Codex Pretiosus, militaria, sakralia związane z początkami chrześcijaństwa na ziemiach polskich, przedmioty codziennego użytku z Lednicy.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak multimedia, stanowiska interaktywne oraz elementy zapachowe i dotykowe, wystawa oferuje immersyjne doświadczenie, które przyciąga zarówno miłośników historii, jak i całe rodziny.
Współorganizatorami wystawy są: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Muzeum Historii Polski.
Wystawa objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prymasa Polski, ks. abp. Wojciecha Polaka. Jej realizacja została dofinansowana z funduszy publicznych.
Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 14 listopada, a odwiedzać ją można do 29 czerwca 2025 roku. Sukces ten nie byłby możliwy bez zaangażowania zespołu muzealnego oraz kuratora wystawy, dr. Andrzeja Kowalczyka, który wnosił ogromną wiedzę i pasję w tworzenie tej wyjątkowej ekspozycji.
Wystawa „1025. Narodziny Królestwa” to nie tylko lekcja historii, ale także podróż w czasie, która zachwyca swoim rozmachem i dbałością o szczegóły. Jest to punkt obowiązkowy na mapie kulturalnej Polski w 2025 roku.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
No to chociaż niechby władze Gniezna zorganizowały możliwość wycieczek do tego Muzeum do Warszawy? Ciekawe, czy o tym ktoś pomyślał? I tak najważniejsze uroczystości upamiętniające rocznicę koronacji pierwszego króla Polski odbywać się będą ………..poza pierwszą stolicą Polski.
A w Gnieźnie bida
i psie kupy
Oprócz nazwiska kuratora wypadałoby podać nazwiska projektanta lub projektantów wystawy. Sama się nie zrobiła