Z inicjatywy społecznej, dzięki pozyskanym środkom, odnowiony został grób Stanisława Mikołajewskiego, powstańca styczniowego pochowanego w Gnieźnie. Dotychczasowe miejsce pamięci było już mocno uszkodzone.
Na terenie Gniezna znajduje się kilka grobów powstańców styczniowych, którzy po zrywie z 1863 roku opuścili rodzinne strony i osiedli na terenie Wielkopolski lub też powrócili w rodzinne strony, spotykając się z różnymi szykanami władz zaborczych. Do naszych czasów zachowało się kilka grobów takich osób – ostatni z nich zmarł w latach 30. XX wieku. Wcześniej, w 1928 roku odszedł Stanisław Mikołajewski, którego pochowano na cmentarzu św. Piotra.
Grób weterana był w złym stanie technicznym – lastrykowa płyta w wielu miejscach była spękana i rozsypywała się. W 2022 roku powstał projekt Baza Grobów Powstańców Styczniowych, realizowany przez Federację Patriotyczną. W jego ramach zaangażowało się Stowarzyszenie Odra-Niemen, które łączyło się w poszukiwanie grobów, ich ewidencjonowanie i – w miarę możliwości – porządkowanie.
– Na cmentarzu św. Piotra, dzięki współpracy z Gnieźnieńskim Komitetem Pamięci i panem Jakubem Wawrzyniakiem oraz panem Marcinem Pavanello z Blogu Tata i Córki udało się nam wskazać sześć grobów powstańców styczniowych na cmentarzu św. Piotra i dwa na cmentarzu św. Krzyża – czyli w sumie osiem na terenie Gniezna. Ten, należący do Stanisława Mikołajewskiego wydawał się nam w najgorszym stanie, a w ramach projektu udało się pozyskać środki na renowacje lub też postawienie nowych pomników. Na cmentarzu św. Krzyża odnowiliśmy stary grób Michała Walkowskiego, a grób Stanisława Mikołajewskiego był w złym stanie i dzięki akceptacji konserwatora zabytków oraz administracji cmentarzy udało się przedstawić nową formę pomnika – nawiązuje ona do tego, w jaki sposób byli chowani powstańcy styczniowi w II RP – przekazał Emil Majchrzak, prezes Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen.
– Obchodzimy dzisiaj rocznicę wybuchu powstania styczniowego, dlatego to właśnie dzisiaj zebraliśmy się przy dopiero co postawionym nagrobku Stanisława Mikołajewskiego. Był on szeregowcem, który brał udział w tym zrywie – powiedział Jakub Wawrzyniak z Gnieźnieńskiego Komitetu Pamięci.
Krótką modlitwę przy odnowionym grobie powstańca odmówił ks. Michał Sołomieniuk, po czym przybyłe osoby złożyły znicze. Jak przekazano w trakcie tego krótkiego, patriotycznego spotkania, w planie jest odnowienie kolejnych grobów powstańców styczniowych, pochowanych w naszym regionie.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Jesli chodzi o Powstańców Styczniowych pochowanych w Gnieźnie to wiem o:
Cmentarz św. Krzyża
Stanisław Dymczyński – grób chyba się nie zachował
Józef Jerzykiewicz
Michał Walkowski
Józef Wyrybkowski – grób chyba się nie zachował
Franciszek Fiszer – chyba pochowany na św. Krzyża
Katedra
ks. OIgnacy Goczkowski
Cmentarz św. Piotra
Jan Kubalski
Stanisław Mikołajewski
Joanna Rewita-Gawrońska zd. Dębicka
Ignacy Ślebodziński
Józef Winnicki
Teodor Schoen – pochowany w Gnieźnie w 1863 – nie wiem gdzie
brawo ,,gdy gaśnie pamięć ludzka ,dalej mówią kamienie”
Piękna inicjatywa!! Jestem gotowy wspierać!!