Miniony rok w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach był pełen pracy przy renowacji i konserwacji obiektów znajdujących się na terenie muzeum dawnej wsi. Udało się wykonać zadania na kilku budynkach, znajdujących się na tym terenie.
W ramach kilku zadań, które stanęły przed pracownikami Muzeum oraz wykonawcami różnych prac, stanęło m.in. przeniesienie stodoły z Kruchowa wraz z pokryciem dachu trzciną, wymieniono pokrycie dachowe ze słomy na chałupie z Wolicy (1858 r.), a na lamusie z Mikołajewic (XVIII w.) pojawiło się nowe pokrycie z gontów.
Ponadto, jak informuje MPP na Lednicy, przeprowadzono konserwację oraz wymianę kluczowych elementów napędowych wiatraka z Gryżyny (prawdopodobnie z 1585 roku), w tym skrzydeł i dyszla.
– Zakres zadań, oprócz wymiany pokryć dachowych, obejmował również roboty ciesielskie, których celem była wymiana uszkodzonych elementów w konstrukcjach dachów oraz wzmocnienie więźb dachowych – informują muzealnicy. Tego typu prace, które przeprowadzono, pozwalają na zachowanie obiektów dla kolejnych pokoleń. W większości z nich materiały budujące są wrażliwe na warunki pogodowe – drewno, trzcina itp., które z upływem czasu, bez konserwacji i nadzoru, ulegają degradacji. Stąd konieczność kontroli oraz prowadzenia koniecznych napraw, przedłużających ich życie – lub wymiany, aby zapewnić odpowiednią ochronę dla pozostałych elementów konstrukcji.
Prace przy lamusie oraz wiatraku zostały wsparte przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Prosimy jeszcze o …..doprowadzenie wody na koło, w młynie wodnym, by dzieci widziały jak to koło jest napędzane !