Za nami 26. edycja zmagań radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów w tenisie stołowym, organizowanych co roku w Witkowie. Wzięło w niej udział około 150 samorządowców nie tylko z naszego regionu.
Imprezę przeprowadzono 15 lutego 2025r. na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie. Był to jednocześnie X Memoriał im. Krzysztofa Szkudlarka śp. byłego tej miejscowości.
Głównym organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan w Gnieźnie przy współpracy z burmistrzem i władzami samorządowymi Gminy Witkowo oraz innymi partnerami jak: Urząd Marszałkowski i Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Witkowie, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Lotnictwa Polskiego i Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Witkowie, Uczestnikami zawodów byli radni, wójtowie, burmistrzowie, starostowie oraz byli samorządowcy z terenu 35 gmin i 15 powiatów województwa wielkopolskiego. Łącznie w imprezie wzięło udział ponad 150 uczestników.
Gości oraz uczestników zawodów powitali: Prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan Stanisław Dolaciński i Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki – poseł Tadeusz Tomaszewski zaś oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Witkowa – Krzysztof Szoszorek. Ponadto w gronie organizatorów i zaproszonych osób podczas oficjalnego otwarcia imprezy udział wzięli: Szymon Szynkowski vel Sęk – poseł na Sejm RP, Łukasz Scheffs – Wicestarosta Gnieźnieński, Michał Powałowski – Prezydent Miasta Gniezna, Paweł Roszyk – Przewodniczący Rady Miejskiej Witkowa, Eugeniusz Zamiar – radny powiatu gnieźnieńskiego, Beata Szkudlarek – żona śp. byłego Burmistrza Witkowa Krzysztofa Szkudlarka, Bogusław Mołodecki – Hetman Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Łukasz Misiewicz – Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji i Bernadetta Nowak – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie.
Zawody rozegrano w pierwszej fazie w 4 -osobowych grupach, rozgrywając mecze „każdy z każdym” a następnie po 2 osoby systemem pucharowym rywalizowały o awans do turnieju finałowego.
Klasyfikacja indywidualna w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:
1 miejsce: Jarosław Sobański – Burmistrz Gminy Przedecz
2 miejsce: Waldemar Skrzypczak – zastępca Wójta Gminy Wijewo
3 miejsce: Karol Błaszczak – zastępca Burmistrza Gminy Zagórów
1 miejsce: Mieczysław Skotnik – radny gminy Łęka Opatowska
2 miejsce: Adam Żłobiński – radny gminy Trzcinica
3 miejsce: Michał Kościuszko – radny gminy Czempiń
1 miejsce: Beata Kobuszko Sokołowska – gmina Osiek Mały
2 miejsce: Danuta Strzelczyk – gmina Śmigiel
3 miejsce: Ewelina Andrzejczak – gmina Stare Miasto
1 miejsce: Wojciech Magdziarz – Trzcianka
2 miejsce: Mirosław Marek Łuczak – Kleczew
3 miejsce: Marek Jandy – Miłosław
I miejsce – Zagórów
II miejsce – Stare Miasto
III miejsce – Golina
IV miejsce – Rogożno
V miejsce – Przedecz
VI miejsce – Witkowo
I miejsce – powiat koniński
II miejsce – powiat gnieźnieński
III miejsce – powiat słupecki
IV miejsce – powiat kolski
V miejsce – powiat kępiński
VI miejsce – powiat obornicki
Jak co roku wręczono statuetki dla najmłodszego i najstarszego uczestnika zawodów. Statuetkę dla seniora zawodów otrzymał Zbigniew Maćkowiak 70 lat – Członek Zarządu Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego zaś najmłodszym zawodnikiem okazał się niepełna 25 letni radny gminy Witkowo – Marek Wiącek.
Rozegrano także dodatkowe mecze o miano „najlepszego zawodnika turnieju” – o statuetkę im. Krzysztofa Szkudlarka. Zwycięzcą tej kategorii został Jarosław Sobański Burmistrz Gminy Przedecz. Natomiast statuetkę dla „najlepszej zawodniczki” otrzymała radna gminy Osiek Mały – Beata Kobuszko – Sokołowska.
Ponadto przeprowadzono jak co roku kilka dodatkowych konkurencji rekreacyjnych nie zaliczanych do klasyfikacji zespołowej gmin i powiatów, w których zwycięzcy otrzymali także pamiątkowe medale.
Przeprowadzonym przy stołach tenisowych rozgrywkach towarzyszyły XII Otwarte Zawody Strzeleckie z Karabinka Pneumatycznego dla Samorządowców o puchar Hetmana Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Witkowie, które również na stałe wpisały się w organizację tej imprezy. Uczestnicy turnieju strzeleckiego rywalizowali w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej gmin.
Od wielu lat sędziowaniu zawodów towarzyszył zespół młodych wolontariuszy podopiecznych sędziego głównego Pawła Piniarskiego przy współpracy stałego od lat 2 osobowego stolika sędziowskiego Stanisława Antoszczyszczyna i Krzysztofa Nowińskiego.
Organizowane 26 rok z rzędu zawody miały także formę spotkania integracyjnego. To właśnie spotkanie przy kawie, herbacie, ciastkach i podczas obiadu było najlepszą okazją do wymiany samorządowych doświadczeń. Podczas spotkania z burmistrzami i wójtami oraz starostami poseł Tadeusz Tomaszewski omówił 14 programów rządowych dotyczących infrastruktury sportowej.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.