Gnieźnieńska biblioteka w tym roku świętuje 80 lat istnienia, ale urodziny jako takie zostały rozłożone na kilka różnych wydarzeń. Jednym z nich był wtorkowy wernisaż wystawy fotograficznej, otwartej w filii książnicy przy ul. Staszica.
80 lat to z dużą pewnością setki tysięcy wypożyczeń i miliardy przeczytanych słów. To oczywiście hipotetyczna, ale bardzo prawdopodobna liczba, bowiem nie da się dokładnie zmierzyć ile publikacji było wydawanych i zwracanych na przestrzeni tego czasu, a już tym bardziej – ile z nich przeczytano „od deski do deski”. Niemniej te osiem dekad działalności to czas podsumowań i pewnych wspomnień. Tak też było podczas otwarcia wystawy we wtorkowe południe.
W książnicy przy ul. Staszica odbył się wernisaż niejako dwóch projektów. „Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” oraz wystawy jubileuszowej dotyczącej 80-letniej historii Biblioteki.
„Fonoteka – audiohistoria gnieźnieńskiej książnicy” to wystawa towarzysząca projektowi polegającemu na zebraniu, zarejestrowaniu i upowszechnieniu relacji mówionych pracowników Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna – byłych oraz obecnych (długoletnich) – dotyczących funkcjonowania placówki w ostatnich dekadach. Na wystawie zostały zaprezentowane portrety nagranych bibliotekarzy (świadków historii) z krótkimi wyimkami ich wspomnień. Wspomnienia, rodzaj biografii zawodowych, zostały zamieszczone pod wspólnym szyldem „Fonoteki” na stronie internetowej (biblioteka.gniezno.pl/fonoteka).
Druga część wystawy dotyczy historii placówki na przestrzeni dekad. To plansze i dokumenty, które były zaprezentowane podczas poprzedniego Jubileuszu. Wystawę wspomnieniową przygotowała wtedy Alicja Twardowska, kierownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Bibliografii Regionalnej BPMG. Przypomina ona, w fotografiach i dokumentach, historię najstarszej powojennej instytucji kultury w Gnieźnie.
Wystawę można oglądać w Małej Galerii przy ul. Staszica 12a przez co najmniej miesiąc.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.