W wieku 77 lat zmarł Marian Górny, prezydent Gniezna w latach 1983 – 1990. Przez wiele lat był też związany z gnieźnieńskim środowiskiem kulturalnym.
Marian Górny urodził się w 1946 roku w Wągrowcu w rodzinie o tradycjach urzędniczych – jego ojciec był burmistrzem. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez trzy lata kierował Szkołą Podstawową w Pyszczynie koło Gniezna.
W 1970 roku został kierownikiem Powiatowego i Miejskiego Społecznego Komitetu Budowy Szkół i Internatów. Od 1971 roku był wizytatorem Wydziału Oświaty i Wychowania w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Pracę zawodową łączył ze sportem oraz działalnością kulturalną. Był też Zasłużonym Działaczem Kultury. Grał w piłkę ręczną w klubach wągrowieckich i gnieźnieńskich.
Przez kilka lat trenował piłkarzy Startu Gniezno. W roku 1977 został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury. Jego głównym zadaniem była rozbudowa tej placówki i wdrożenie nowej struktury organizacyjnej. W roku 1982 powierzono mu stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna odpowiedzialnego za gospodarkę komunalną, budownictwo, oświatę, kulturę oraz sport.
W roku 1983 Prezes Rady Ministrów powołał Mariana Górnego na stanowisko Prezydenta Miasta Gniezna. Pełnił je do maja 1990 roku. W następnych latach pracował w firmie produkcyjno-handlowej. Przez kilka lat kierował placówką bankową.
Od 2011 roku przebywał na emeryturze, poświęcając się fotografii oraz malarstwu. Cały czas jednak uczestniczył w życiu kulturalnym Gniezna, odwiedzając różne wydarzenia.
Maran Górny zmarł 27 grudnia 2023 roku w wieku 77 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w środę 3 stycznia 2024 roku na cmentarzu św. Krzyża o godzinie 11:30.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Był bardzo dobrym człowiekiem. Jako Prezydent Gniezna zainicjował działania by wprowadzić Miasto Gniezno do systemu miast partnerskich Europy. Człowiek wielkiej kultury osobistej i wielu talentów. Cześć Jego Pamięci.
Wystarczy poczytać jego posty na jego Fb. Amen.
Czy zmarły Marian Górny należał do partii PZPR, a potem do SLD? Bo chyba tylko członkowie tej partii mogli piastować funkcje, które autor wymienił w artykule. Szkoda ze o tym drobnym szczególe autor nie wspomniał. A na Prezydenta miasta Gniezna NIE WYBRALI go w demokratycznych wyborach Gnieźnianie, tylko wyznaczył go na tą funkcję Prezes Rady Ministrów z PZPR, którym w 1983 roku był nie kto inny tylko……………..
Żegnaj Marianie. Dobry człowieku. Trochę dla naszego miasta i kultury zrobiłeś. Szkoda ,ześ tak szybko się zwinął z tego świata. Szkoda.