W niedzielny wieczór w Teatrze im. Aleksandra Fredry odbyła się gala Festiwalu „Fyrtel”, w ramach którego wręczono wyróżnienia dla ludzi kultury, nie tylko z Gniezna.
To zwieńczenie „Fyrtla„, które od dekady stanowi jednocześnie pewne podsumowanie działalności kulturalnej poszczególnych osób czy instytucji, przyciąga zawsze osoby związane z tym środowiskiem, ale nie tylko. Gala, zwana potocznie od nazwy nagrody „Królikiem„, na przestrzeni tych dziesięciu edycji zmieniała się, ale zawsze miała służyć jednemu – podkreślaniu czyjegoś dorobku i dokonań artystycznych, twórczych itd.
Niedzielne „rozdanie” otworzył koncert Orkiestry Miłej Gnieznu. Muzycy, pod okiem dyrygentki Sary Powagi, wykonali kilka utworów, prezentując swój poziom artystyczny, jakiego naszemu miastu przez lata brakowało – w postaci zespołu smyczkowego.
W dalszej części na scenie zaprezentowali się przedstawiciele bibliotek z Łubowa, Czerniejewa, Witkowa, Kiszkowa, ale także tych gnieźnieńskich – Pedagogicznej, OO. Franciszkanów, seminaryjnej, Instytutu Kultury Europejskiej, Milenium itd. Następnie, po kolejnym krótkim występie OMG, nagrodzonego owacjami na stojąco, przyszedł czas na nagrody.
Medale Królewskie z rąk prezydenta Michała Powałowskiego odebrał Dawid Jung (poeta, krytyk, regionalista, działacz kultury) oraz Andrzej Janka (promotor alpinizmu, a także frontman zespołu Zagrali i Poszli oraz Banjo Boys).
Kryształową różę z rąk wójta Gminy Niechanowo Szymona Robaszkiewicza odebrała Bożena Szymanowska, autorka wielu publikacji na temat historii tej gminy, ale także opiekująca się miejscową salą historii.
Nagrodę wójta gminy Łubowo za działalność na rzecz utrwalania lokalnej pamięci otrzymał Tadeusz Panowicz, znany regionalista i publicysta.
Nagrodę „Ludzi Kultury” od wójta gminy Kiszkowo Radosława Występskiego odebrała Paulina Janicka, która współprowadzi koło gospodyń wiejskich, rozwijające się prężnie w różnych formach kultury.
Nagrodę od wójta gminy Witkowo Krzysztofa Szoszorka otrzymał Michał Bocheński (odebrana w jego imieniu), za działalność kulturalną, pedagogiczną i promocję kultury.
W dalszej części kapituła „Królika” wręczyła tzw. Certyfikat króliczej lapy, którą otrzymało Stowarzyszenie Ośla Ławka za prowadzenie Latarni na Wenei.
Na końcu wręczono Nagrodę Kulturalną Miasta Gniezna. „Królik” w tym roku powędrował do Ewy Pilarskiej-Banaszak, skrzypaczki, muzykolożki i badaczki historii muzyki, twórczyni „Capella Musica Gnesnensis” – wyjątkowej inicjatywy propagującej muzykę dawną.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Gratuluję Prezydentowi Miasta rozeznania w kulturze – Dawid Jung – to bardzo dobry wybór, po uhonorowaniu Medalem Orła Białego Senatu RP, dobrze, że są artyści, którzy utożsamiają się z Gnieznem 🙂
Gdzie się podziała elegancja Polek i Polaków? Aż żal patrzeć na niektóre osoby, niestety także na scenie.