piątek, 21 kwietnia 2017 10:19

Pieniądze za urlop dla byłego prezesa - „Wiedziałem, że tak będzie!”

 
Przekazanie stanowiska prezydenta Tomaszowi Budaszowi z rąk Jacka Kowalskiego - grudzień 2014 r. Przekazanie stanowiska prezydenta Tomaszowi Budaszowi z rąk Jacka Kowalskiego - grudzień 2014 r. archiwum redakcji

Zarządzanie jednym blokiem przy wsparciu firmy zewnętrznej było tak „pracochłonne”, że (były już) prezes spółki Jacek Kowalski w ostatnim czasie nie wziął w ogóle urlopu. Dostanie za to należny mu ekwiwalent finansowy.

Oto dalszy ciąg epilogu spółki Gnieźnieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, której jedynym "dzieckiem" jest blok mieszkalny przy ul. Liliowej pobudowany dwie dekady temu. Instytucja postawiona została w stan likwidacji z dniem 31 marca, kiedy to odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym podjęto tę decyzję. Zgodnie z oczekiwaniami likwidatorem został Rafał Tomczak: - W tej chwili mamy trzeci tydzień likwidacji i sytuacja wygląda następująco: 5 kwietnia został złożony wniosek do sądu o otwarcie likwidacji, 6 kwietnia poinformowaliśmy Urząd Skarbowy, ZUS i Główny Urząd Statystyczny, 12 kwietnia złożyłem wniosek o ogłoszenie w Monitorze Sądowym i to wszystko na obecną chwilę, a czynności likwidacyjne są prowadzone zgodnie z harmonogramem - mówił Rafał Tomczak na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Ten temat posiedzenia był okazją do tego, by wypytać likwidatora o kwestie interesujące radnych, na które wcześniej nie można było uzyskać odpowiedzi - od prezesa czy władz miasta.

Radny Ryszard Niemann zapytał: - Jak wygląda kwestia wykorzystania urlopu przez prezesa Jacka Kowalskiego? Rafał Tomczak odparł: - Zaległy urlop w wymiarze 29 dni będzie musiał zostać rozliczony i zapłacony. Na to radny, który już wcześniej pytał o tę sprawę na komisjach i sesjach, ale nie mógł doprosić się odpowiedzi, stwierdził: - Czyli mamy pewne deja vu. Muszę powiedzieć coś mocnego. Kto jest w radzie nadzorczej? - zapytał. - Oddelegowani przez zgromadzenie wspólników czyli przez pana prezydenta - odpowiedział likwidator. Ryszard Niemann przyznał: - Dla mnie to jest kolejny koszt. Każdemu należy się urlop za wykonywanie pracy. Prezydent twierdził iż nie wiedział, teraz my się o tym dowiadujemy, no to jest jakieś kuriozum. Gdzie jest reakcja prezydenta? Dopiero się dowiedział, jak było zgromadzenie wspólników? Wcześniej nie mógł się dowiedzieć tego? Dla mnie to jest niepoważne!

Atmosferę próbował nieco uspokoić przewodniczący Janusz Brzuszkiewicz, ale Ryszard Niemann stwierdził iż musi to skomentować stanowczo: - To jest coś niebywałego! To znów się dzieje! - stwierdził radny, nawiązując tym samym do poprzednich sytuacji, kiedy Jacek Kowalski jako prezydent także nie wykorzystał należnego mu urlopu i trzeba było przyznać mu ekwiwalent z tego tytułu (na koniec drugiej kadencji np. 36 tys. złotych): - Ja pytałem, kolega też tu pytał i co się stało? Kto za to odpowiada? Prezydent przez radę nadzorczą. Czyli też to firmuje i kryje. Dał mu pracę politycznie, dał mu z wdzięczności, że poparł go w wyborach w drugiej turze i teraz na koniec jeszcze da mu odprawę. Ja to mówię wyraźnie. Jeszcze narobił długów. Jak był pan Gawrych (poprzedni prezes spółki - przyp. red.) to wszystko było super, może nie było idealnie, ale nie było długów. Teraz trzeba spłacać różne koszty i o tym mówiłem, uprzedzałem, prosiłem, a prezydent mówił, że "nie, tego nie wiem, to dopiero jak będzie likwidowana spółka". To jest chyba kpina ze mnie i ze wszystkich mieszkańców miasta - stwierdził Ryszard Niemann i dodał krótko: - To jest po prostu skandal! Nepotyzm polityczny to jest mało powiedziane! Jak długo prezydent Budasz będzie wdzięczny Jackowi Kowalskiemu, ile i za co? - pytał oburzony stwierdzając jeszcze, że to są środki wypracowane przez mieszkających w TBS.

Rafał Tomczak stwierdził iż Jacka Kowaskiego, jako prezesa spółki, obowiązywała umowa o pracę i wygasła ona z dniem 31 marca: - Wówczas nabył on uprawnienia emerytalne, a ponieważ z jakiś powodów nie wykorzystał urlopu, Kodeks Pracy chcąc niechcąc... Ryszard Niemann przerwał i stwierdził: - To wszystko wiem. Dlaczego tak długo zwlekano z likwidacją TBS? Akurat w tym momencie kiedy pan były prezydent przeszedł na emeryturę. Gdyby jeszcze rok był prezesem, to by jeszcze rok zadłużał tę spółkę. Rafał Tomczak stwierdził iż nie można odmówić świadczenia za niewykorzystany urlop, ale wówczas radny stwierdził iż nikt nie mówi iż należy tego odmówić: - Prezydent wiedzę miał i pytaliśmy go, mógł sprawdzić i się dopytać i w ramach swojego obowiązku mógł otrzymać informację. 

Radny Krzysztof Modrzejewski zapytał: - Kto podpisywał umowę z panem Jackiem Kowalskim i czyj podpis widnieje pod umową? Czy ta osoba mogła zobowiązać pana prezesa do wykorzystania urlopu przed likwidacją spółki, podobnie jak to się dzieje w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę. Ile będzie wynosił ekwiwalent za te 29 dni? Likwidator spółki odpowiedział najpierw na ostatnie pytanie: - Ekwiwalent za niewykorzystany urlop, biorąc pod uwagę uposażenie, które było otrzymywane, to będzie wielkości nieprzekraczającej około 10 tysięcy złotych netto, ale jestem ostrożny w tym wyliczeniu. Na to Ryszard Niemann stwierdził: - Dwa lata był prezesem, nie? Czyli od momentu, jak został prezesem, nie był ani razu na urlopie i teraz bierze za to ekwiwalent? Ktoś stwierdził iż na rok obowiązuje 26 dni urlopu, a Rafał Tomczak dodał: - Można było zobowiązać do wykorzystania urlopu przez pana Kowalskiego gdyby jeszcze trwał okres wypowiedzenia, a w chwili obecnej umowa wygasła. Nie było okresu wypowiedzenia, dlatego jest ten obowiązek ekwiwalentu. Dodał też iż nie ma umowy przed sobą, więc nie wie czyj podpis widnieje na dokumencie.

- Sam proces likwidacji i kwestie dotyczące urlopu, to z tego co wiem, prezydent prezesa pytał o ten urlop, natomiast ta informacja przed samą likwidacją nie została uzyskana. To tyle co wiem z naszych narad - stwierdził wiceprezydent Michał Powałowski, obecny na komisji. Rafał Tomczak potwierdził iż na pismo pytające się o urlop czekano długo na odpowiedź. Dyrektor Wydziału Mienia Komunalnego Jarosław Polaszewski stwierdził: - Pismo skierowano pod koniec lutego, a odpowiedź przyszła kiedy były szykowane materiały do likwidacji.

Radna Teresa Niewiadomska zapytała: - Skoro było wiadomo, że umowa wygaśnie 31 marca, to nie można było wnioskować o to, by wziął ten urlop, który mu się należał? Rafał Tomczak odparł: - Myślę, że to potwierdziłby prezydent. Wynika to z faktu, że jedną z opcji likwidacji było to, że likwidatorem miałby zostać dotychczasowy prezes, a więc pan Jacek Kowalski. Do końca ta koncepcja była brana pod uwagę, a nie moja osoba. Ryszard Niemann zapytał, co spowodowało iż ostatecznie tak sie nie stało, na co Rafał Tomczak odpowiedział: - Przyjmuje się w kodeksie spółek handlowych, że likwidatorami są też członkowie zarządu. Michał Powałowski odparł: - Chodziło też o to, żeby mieć przejrzystość, żeby robiła to osoba obiektywna, zewnętrzna. 

Całą dyskusję krótko skwitował Krzysztof Modrzejewski: - Dlaczego to wzbudza tyle emocji? Przede wszystkim z jednego względu. Wszyscy wiemy, że mieszkańcy nasi muszą ciężko pracować na swoje pieniądze, a tutaj osoba, która zarządza jednym blokiem, zleciła to jeszcze firmie zewnętrznej i za to, że nie wykorzystała urlopu, otrzyma 10 tysięcy złotych, co każdy mieszkaniec Gniezna, gdyby dostał taką kwotę, byłoby dla niego naprawdę coś wielkiego. Uważam, że to nie jest sprawiedliwie społecznie w stosunku do tego, co inni mieszkańcy muszą robić, by tyle zarobić. 

85 komentarzy

 • Link do komentarza gonzo piątek, 05 maja 2017 16:13 napisane przez gonzo

  Brawo urzędasie. No cóź, pewnie się odpowiedzi nie doczekamy, ale jak widać jesteś dobrym obserwatorem swojego pana.

 • Link do komentarza Stach piątek, 05 maja 2017 13:38 napisane przez Stach

  @ urzędas - Ty jak rozumiem pracujesz w urzędzie i znasz tamte realia. I Ty jeszcze oczekujesz odpowiedzi prezydenta? To są kpiny z nas, co on sobie robi i choćby zrobił 100 skwerków, zaprosił samego Luciano Pavarotti i otynkował 200 budynków, to sprawa kowalskiego wyjdzie mu w kampanii gardłem.

 • Link do komentarza urzędas piątek, 05 maja 2017 12:50 napisane przez urzędas

  To są słowa Budasza wypowiedziane w lokalnej prasie 27 marca 2015 roku:"....chcę jasno powiedzieć, że doświadczenie zawodowe, wrażliwość społeczna, uczciwość i szczerość działań prezydenta Jacka kowalskiego- w mojej ocenie - predestynują go do objęcia tej funkcji (prezesa TBS przypisek mój).......Jacek Kowalski to osoba o ogromnym doświadczeniu publicznym i zawodowym, które powinno być w pełni wykorzystane.....zarządzanie miastem, w tym także polityką mieszkaniową (przez Jacka Kowalskiego) w moim odczuciu są bezcenne....uważam (mianowanie prezesem J.K.) za inwestycję dla dobra mieszkańców i naszego miasta. .....Liczę, że mieszkańcy i różne środowiska ..... pozwolą nowo nominowanemu prezesowi na swobodę działania, która najlepiej zweryfikuje moją decyzję".
  Zatem do rzeczy panie Budasz:
  1. Jak Pan po dwóch latach ocenia to swoje oświadczenie?
  2. Dlaczego chwaląc politykę mieszkaniową Kowalskiego zlikwidował Pan w tempie ekspresowym ZGL?
  3.Jakie to doświadczenie zawodowe miał Kowalski w osobistym zarządzaniu nieruchomościami?
  4.Co Pan rozumie przez wrażliwość społeczną? Źródła podają, ze wrażliwość społeczna do szczególna troska o innych ludzi. To gdzie się ona podziała w tym przypadku?
  5.Uczciwość i szczerość działań -A tu mamy: uczciwość to zadłużenie, uczciwość to naciąganie na koszty niewykorzystanego urlopu itd.
  6. Bezcenne to jest Pana Panie Budasz bajerowanie społeczeństwem, bo w Pańskim oświadczeniu nominacja Kowalskiego na pewno nie stanowiła "inwestycji dla dobra miasta" jak to Pan określał.
  Jeżeli ma Pan w sobie choć trochę odwagi, to niech Pan nas nie lekceważy i po tych dwóch latach wyda kolejne oświadczenie w tej sprawie, którego oczekujemy z niecierpliwością.

 • Link do komentarza stąd wtorek, 25 kwietnia 2017 16:07 napisane przez stąd

  Jedna ze spółek komunalnych to przechowalnia starych towarzyszy, zasłużonych działaczy, kombinatorstwo i potrzeba głębokiej kontroli, by to towarzystwo postawić na ziemię.

 • Link do komentarza ertydfghtrertyghj wtorek, 25 kwietnia 2017 10:53 napisane przez ertydfghtrertyghj

  czy to aby nie jest czubek góry lodowej ? może warto sprawdzić pozostałe spółki komunalne ? tak samo sprawdzić zatrudnianie emerytów , bo coś wygląda że są zatrudniani tacy co mieli wysokie stanowiska i swoje odprawy emerytalne już dostali i żeby nie wyszło że tu też dostaną wysokie pensje i odprawy a może i ekwiwalenty ?

 • Link do komentarza ,./?!!!! poniedziałek, 24 kwietnia 2017 11:09 napisane przez ,./?!!!!

  jakiś taki felerny budzik nam się trafił

 • Link do komentarza wyczerpany kredyt zaufania społecznego poniedziałek, 24 kwietnia 2017 10:42 napisane przez wyczerpany kredyt zaufania społecznego

  To nie tak miało być.

 • Link do komentarza :) poniedziałek, 24 kwietnia 2017 10:27 napisane przez :)

  Niech Budasz powie ilu urzędników dostało ekwiwalenty za niewykorzystane urlopu i jakie stanowiska zajmowali

 • Link do komentarza Michał 77 poniedziałek, 24 kwietnia 2017 09:30 napisane przez Michał 77

  Kto lub co podkusiło Budasza, żeby układać się z Kowalskim, trudno realnie zrozumieć. Przecież w kampanii wyborczej wystąpił zdecydowanie przeciw swojemu zwierzchnikowi i zdobył glosy na krytyce jego rządów. To oczywiste. A Kowalski, jak jałmużnik u drzwi swego dawnego pracownika w geście proszącym otrzymał na otarcie łez fuchę, o jakiej przeciętny i dobrze wykształcony gnieźnianin nawet nie śmiał by pomarzyć. Jaki to ma wydźwięk polityczny, każdy zdrowo myślący mieszkaniec wie. A ci, którym to nie przeszkadza jak widać mają takie same zasady dalekie od moralności. O tym niech napisze Budasz w swojej gazetce wydawanej za nasze pieniądze, bo nie tylko kwiatki i skwerki interesują społeczeństwo. Niech poda ilu zatrudnił urzędników i za jakie pieniądze, niech napisze którzy z nich byli kandydatami PO i tej ich przybudowki do wyborów. Te sprawy interesują wyborców, a nie jakieś tam mało znaczące pie*****y.

 • Link do komentarza też wyborca poniedziałek, 24 kwietnia 2017 09:21 napisane przez też wyborca

  Prezydent jest oceniany za wszystko i nie ma tłumaczenia bo coś dobrze zrobił to o innych sprawach można zapomnieć . Tu nie ma taryfy ulgowej. To nie jest ich prywatny folwark. Dobrze że chociaż kilku radnych pokazuje minusy tej kadencji. To wyborcy ocenią tego prezydenta. Trzeba pamiętać że każdy następny prezydent będzie lepszy mając świadomość jak szybko może zostać skreślony.

 • Link do komentarza Igor poniedziałek, 24 kwietnia 2017 07:49 napisane przez Igor

  Panie Niemann a zapytaj pan jak oni zatrudniają strażników bo podobno wpierw na zastępstwo zatrudnili a dopiero potem zrobili nabór i wybrali do pracy tego co jego zatrudnili na zastępstwo ?

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 24 kwietnia 2017 07:36 napisane przez wyborca

  Widać po niektórych wpisach że przydupasy już tyłkami trzęsą bo przecież jak się dostało grubą kasę to strach co będzie po jesieni 2018 . Nie ma znaczenia czy to było 29, 10 czy 1 dzień . Kowalski nie przeszedł bo między innymi to jemu pamiętali wyborcy że za każdym razem były cyrki z tymi urlopami. Kowalski też robił dobre sprawy i co , czy miał z tego powodu usprawiedliwienie ? To że Budasz coś robi co się podoba to przecież tak ma być, ale nie podoba się to co się wyprawa z tym Kowalskim. Do wiadomości przydupasów , nie po to wybieramy prezydenta żeby dostał dużą kasę i robił to co nam się podoba a do tego tolerował takie cyrki , ma być dobry gospodarz i uczciwy wobec wyborców oraz swoich podwładnych i ich też sprawiedliwie traktować. Budasz tymi "kadrowymi historyjkami" to przebija Kowalskiego i poprzedników i to nam się nie podoba. Jak Kowalski był taki niedobry to za co ten Budasz dał jemu stołek prezesa itd , czy aby nie mamy tu do czynienia z czymś na kształt "korupcji politycznej" ? Poczytajcie w internecie tam są podobne przypadki z tymi ekwiwalentami i różnym kolesiostwem i zobaczcie jak to się skończyło dla tamtych lokalnych kacyków - wyborcy ich zmietli !

 • Link do komentarza Piotr poniedziałek, 24 kwietnia 2017 00:16 napisane przez Piotr

  @ sympatyk Po - taki z Ciebie fan Po i nie przeszkadza Tobie, ze to partia afer i grabieży Polski? Że to partia zdrajców, która chciała wywrócić Polskę w grudniu do góry nogami? Taki z Ciebie katolik i nie przeszkadza Tobie, ze twoi ulubieńcy glosują przeciw przykazaniom Bożym? Tylko takie lemingom jak Ty mogą pisać takie głupoty
  @ aavalon to człowiek chory z nienawiści. jego język z poziomu rynsztoka, więc nawet nie należy mu się riposta. Nie ten poziom.

 • Link do komentarza joe niedziela, 23 kwietnia 2017 22:39 napisane przez joe

  wwfkbkwqfe najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem, bo nie 10 dni a 29 dni i nie chodzi tu o same pieniądze, ale o pewne ZASADY!!!

 • Link do komentarza avalon niedziela, 23 kwietnia 2017 21:50 napisane przez avalon

  W Polsce okruchy czegoś, co można nazwać wolnością i demokracją, były na początku lat 90-tych XX wieku. Później władzę całkowicie przejęła mafia, która stworzyła i utrzymuje prawie wszystkie partie polityczne polaryzujące ludzi wokół fikcyjnych niby opozycyjnych idei, oraz większość mediów (z TVN, Radiem Bzdet, Gazetą Wybiórczą i Radiem Maryja na czele) które programują w bezczelny sposób społeczeństwo.
  LSD, PO-PiS i cała reszta mniejszych klonów to tylko zbieranina opłacanych z zewnątrz słupów.
  Proszę nie mylić pojęć "WŁADZA" i "RZĄD".
  Rząd to tylko administracja wydająca między innymi nakazy i zakazy, nakładająca podatki, kary i przywileje. Oni się nie liczą - są opłaceni.
  Wybory i demokracja to fikcja. Prawdziwa WŁADZA to zupełnie inni ludzie. Wybory i utopia demokracji dają im legitymizację kolejnych rządów a to ogranicza do praktycznie minimum opcję utraty władzy absolutnej.

  Władzę zmieniają tylko rewolucje bądź wojny a nie jakieś śmieszne wybory z podstawionymi słupami.
  Wyborcy oddają głos nie na ludzi tylko na informację o nich. Tą informację zapewniają mafijne media.
  Prawdziwą władze mają ludzie których nie znamy - to słupy - tzw. politycy, maja płacone za przyjmowanie pomyj na głowy za wykonywanie poleceń z góry. Nikt kto ma władzę i pieniądze nie zrobi z siebie błazna jak Kaczyński czy Tusk, którzy jedno zdanie po angielsku starają się powiedzieć w czasie krótszym niż pięć minut.

  Mniej więcej to samo jest na gruncie lokalnym. Obecny prezydent Gniezna robi znacznie więcej od poprzednika, co jest faktem, ale też poprzednik nigdy nie był jego konkurencją czy opozycją. Oboje są znacznie mniej umoczeni w bagnie jakim jest zarządzanie krajem bo to tylko maleńkie Gniezno, ale koledzy z firmy i tak sobie pomagają.

 • Link do komentarza wwfkbkwqfe niedziela, 23 kwietnia 2017 19:31 napisane przez wwfkbkwqfe

  czym wy sie podniecacie? naprawde chodzi o te 10 dni urlopu? smieszne to :) gosc jest lepszy niz wszyscy poprzedni prezydenci razem wzieci, a wy szukacie dziury w calym. smiechu warte :) bardziej powazne niz to co piszecie jest to jakiego koloryu beda zabawki w parku hahahahhaha skupcie sie na powaznych problemach Polski, u gory tam to sie dopiero dzieje, codziennie jakie snowe frotny..

 • Link do komentarza papcio niedziela, 23 kwietnia 2017 19:28 napisane przez papcio

  Czy ktoś może polecić jakiś fajny film? Widzę, że dużo ludzi tu komentuje, dlatego może ma ktoś coś godnego polecenia?

 • Link do komentarza eustachy niedziela, 23 kwietnia 2017 18:12 napisane przez eustachy

  oto co wykryto jak zdolny z PO brał kasę za urlop
  http://www.naszraciborz.pl/site/art/1/0/47015-prezydent-pobral-9457-zl-ekwiwalentu-za-zalegly-urlop-zamiast-go-wykorzystac--rio-skontrolowala-raciborski-magistrat.html

 • Link do komentarza sympatyk PO ;-) niedziela, 23 kwietnia 2017 16:46 napisane przez sympatyk PO ;-)

  I tak wole te osoby od tych z PISu!!! Mi się dobrze żyje i za Kowlaskiego i za Budasza a wy jak nie macie co robić w niedzielę tylko złośliwe komentarze pisać... no cóż będę się za was modlił...

 • Link do komentarza łoś niedziela, 23 kwietnia 2017 16:30 napisane przez łoś

  No bo my łosie dajemy im ciągle carte blanche do tego lepszego świata

startpoprz.12345nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane