wtorek, 09 maja 2017 08:22

Utrata wartości handlowej pojazdu

  Artykuł sponsorowany
Utrata wartości handlowej pojazdu zdjęcie nadesłane

Jak wskazaliśmy w poprzednich artykułach, auto po stłuczce w zależności od rodzaju szkody możemy naprawić na koszt ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Jednak mimo, że nasz samochód zostanie naprawiony zgodnie z technologią naprawy zalecaną przez producenta pojazdu i tak poniesiemy stratę powstałą w wyniku zdarzenia, która wiąże się z utratą wartości rynkowej pojazdu.

Wiele osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych nie wie, że może ubiegać się nie tylko o odszkodowanie z OC sprawcy, które pokryje koszty naprawy pojazdu, ale również o wypłatę odszkodowania za utratę wartości rynkowej pojazdu. Po każdej stłuczce auto traci na wartości - nie trzeba być ekspertem, by wiedzieć, że łatwiej jest sprzedać samochód bezwypadkowy.

Jak sprzedać samochód po wypadku? 

By udało nam się sprzedać taki pojazd, musimy zachęcić potencjalnego kupca na przykład obniżeniem ceny pojazdu. Niższa cena auta ma na celu zachęcić kupującego, który z reguły wybiera samochód, który nie został uszkodzony w wyniku kolizji lub w wypadku drogowym. Czy zdarzenie, w którym zostaliśmy poszkodowani, powinno więc wiązać się z tym, że będziemy stratni? Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego poszkodowany ma prawo do pełnej kompensacji szkody.

Utarta wartości rynkowej pojazdu liczona jest jako różnica między jego wartością     przed uszkodzeniem i wartością po naprawie, oczywiście przy założeniu, że naprawa była prawidłowa, a zmniejszenie wartości samochodu nastąpiło wskutek jego uszkodzenia. Ceny takich samych samochodów mogą się różnić - podstawą ustalenia wartości powinna być więc średnia cen. 

By właściciel samochodu mógł otrzymać świadczenie przysługujące za utratę wartości handlowej, pojazd musi spełniać przedstawione poniżej warunki:

  1.  nie miał wcześniejszych uszkodzeń powypadkowych;
  2.  w dniu szkody miał nie więcej niż 5 lat lub uszkodzony został pojazd klasy premium, którego pojemność silnika jest równa lub większa nić 3 000 ccm i nie miał on więcej niż 7 lat - w przypadku pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony – 3 lata;
  3.  został naprawiony w serwisie naprawczym zgodnie z technologią zalecaną przez producenta pojazdu i jest to udokumentowane fakturą;

Świadczenie przysługuje z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać o tym, że roszczenie o utratę wartości handlowej przedawnia się co do zasady po upływie 3 lat od dnia zaistnienia szkody.

Jeśli zaistnieje spór z ubezpieczycielem odnośnie do utraty wartości handlowej pojazdu i jej wysokości, poszkodowani, by uzasadnić swoje roszczenia, mogą np. przedstawić oferty sprzedaży innych pojazdów bezkolizyjnych i pokolizyjnych lub opinie sporządzone przez rzeczoznawców samochodowych - co gwarantuje bezpłatnie VOTUM S.A. 

VOTUM S.A.
Nikola Korwel
Asystent w Departamencie Sprzedaży Korporacyjnej

Jeżeli masz jakieś pytania, skontaktuj się z naszym Kierownikiem Regionalnym. 
Sławomir Maciejewski 
Tel.: 660-545-965
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane