poniedziałek, 15 maja 2017 14:00

Stare jak nowe - wąskotorówka powoli wraca na właściwy tor

 
Stare jak nowe - wąskotorówka powoli wraca na właściwy tor fot. Rafał Wichniewicz

Takiego przedsięwzięcia w historii gnieźnieńskiej wąskotorówki jeszcze nie było - z warsztatów uczniowskich na tory powrócił wagon, który przez ostatnie pół roku przechodził generalny remont.

Przypomnijmy iż pół roku temu, w przededniu świąt Bożego Narodzenia, z wąskich torów gnieźnieńskiej kolejki na lawecie odjechał jeden z wagonów towarowych. Uspokajaliśmy wówczas, że na szczęście nie został on sprzedany (co spotkało kilka lat temu jeden z tutejszych parowozów), gdyż trafił on w zupełnie inne miejsce i - co najważniejsze - w dobre ręce. Jak bardzo były one dobre, można było się przekonać w poniedziałkowy ranek 15 maja.

Tego dnia z warsztatów uczniowskich, znajdujących się przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich wyjechał w drogę powrotną ponad 7-tonowy wagon wąskotorowy typu Kddx, służący do przewozu towarów. Kiedy trafił w to miejsce w grudniu, był zupełnie zdezelowany - drewniane ściany były miejscami przegniłe, a konstrukcję stalową zżerała rdza. Pół roku pracy uczniów pod nadzorem opiekunów zaowocowało wyjątkowym efektem - wagon wygląda, jakby dopiero co wyjechał z fabryki. Elementy stalowe zostały gruntownie zakonserwowane, a drewniane elementy zostały wymienione na nowe. W ścianach pojawiły się także okna, a także dorobiono przesuwane drzwi z drugiej strony. Docelowo powróci na niego także malowane oznaczenie wraz z nazwą stacji macierzystej.

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyła się operacja przewożenia wagonu z powrotem na stację. Sam transport zajął niecałe 20 minut, ale operacja ustawiania na przyczepie, a później także zdejmowania zajęła w sumie ponad dwie godziny. Został on ustawiony na wąskim torze tuż przed stacją wąskotorówki, dzięki czemu już teraz może cieszyć oko. Całość prac związanych z remontem wagonu zamknęła się w niespełna 12 tysiącach złotych. To nie koniec, gdyż jak przekazał nam Krzysztof Modrzejewski ze Starostwa Powiatowego, do remontu trafi wkrótce kolejny wagon, o czym niedługo poinformujemy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i krótkiego filmu z ustawiania wagonu z powrotem na torach:

 

 

23 komentarzy

 • Link do komentarza Kolejorz piątek, 19 maja 2017 07:58 napisane przez Kolejorz

  Tarczyńska zamknęła stację kolei wąskotorowej na klucz i dalej nie ma pomysłu. PKP za chwilę zacznie rozbierać torowisko o czym jest już głośno, no i jak nie zmieni sie szybko tego mizernego zarządu powiatu to po powiecie i kolejce...............

 • Link do komentarza def środa, 17 maja 2017 15:17 napisane przez def

  faktycznie , też to zauważam że mieszkańcy mają dużo większe potrzeby niż deficytowy parczek za 3 000 000 zł

 • Link do komentarza abc wtorek, 16 maja 2017 20:56 napisane przez abc

  Z całym szacunkiem ale mieszkańcy mają o wiele bardziej poważne potrzeby niż zabawa w deficytową kolejkę.

 • Link do komentarza Prince Polo wtorek, 16 maja 2017 16:06 napisane przez Prince Polo

  Marek, wagoniki to nie wszystko. Generalnego remontu potrzebują tory i może byś tak zalożył jakąś fundację na ten cel? Jakby się wszyscy mieszkańcy miasta i powiatu opodatkowali, to może udałoby się zebrać potrzebną sumę?

 • Link do komentarza Mati wtorek, 16 maja 2017 15:59 napisane przez Mati

  @Dalekowzroczny Marzyciel: Mówisz - masz: http://gniezno24.com/kultura/item/10821-dni-pary-pod-para

 • Link do komentarza deogracias wtorek, 16 maja 2017 15:15 napisane przez deogracias

  @kolej: w wagonach ma być ekspozycja muzealna, coś na wzór tego, co jest np. w Żninie. Eksponatów mają na 5 albo i więcej takich wagonów... K.Modrzejewski o tym wspominał jakiś czas temu. Ogólnie pomysł jest świetny: renowacja wagonu właściwie za koszt materiałów, zrobiona w ekspresowym tempie, uczniowie zyskają, wagon wygląda pięknie. Brawo!

 • Link do komentarza marek wtorek, 16 maja 2017 14:02 napisane przez marek

  Czy ktoś mi odpowie kiedy wyjedźie kolejka wąskotorowa na szlak?

 • Link do komentarza Shredder wtorek, 16 maja 2017 10:07 napisane przez Shredder

  Szacun. Kawał dobrej roboty. Oby tak dalej.

 • Link do komentarza Dalekowzroczny Marzyciel ...... wtorek, 16 maja 2017 09:16 napisane przez Dalekowzroczny Marzyciel ......

  Dobrze by było, gdyby udało się również pobudzić do życia chociaż część gnieźnieńskiej parowozowni poprzez przedłużenie biegów pociągów parowych , które jeżdżą z Wolsztyna do Poznania. Jak by było wspaniale, gdyby one nie kończyły biegu w Poznaniu ale jechały dalej do Gniezna.Tu się zatankowały wodą, dopełniły węglem i wracały przez Poznań do Wolsztyna. Wtedy była by pełnia szczęścia. Może, może kiedyś uda się takie połączenie stworzyć . ! Było by to piękne dopełnienie muzeum kolejnictwa w Gnieźnie o które tak stara się nasz najlepszy , najpracowitszy, najprzystojniejszy i najukochańszy Radny

 • Link do komentarza marzycielka wtorek, 16 maja 2017 07:44 napisane przez marzycielka

  do Tomasz - ciekawe ile przez te 8 lat poprzednich kadencji w mieście i powiecie wydano na ekwiwalenty za urlopy, na wyjazdy zagraniczne, dodatki specjalne , szkolenia, delegacje, upadły żużel i inne podobne ? Gdyby to wszystko zebrać to pewnie by starczyło na cały tabor wąskotorówki i nowe tory kolejowe. Byłaby super atrakcja turystyczna .

 • Link do komentarza Telewidz poniedziałek, 15 maja 2017 22:47 napisane przez Telewidz

  Skrupulatny-komu zadajesz swoje debilne pytania? Idź do uczniów najlepiej i zapytaj czy maja fakturę

 • Link do komentarza Prince Polo poniedziałek, 15 maja 2017 20:29 napisane przez Prince Polo

  Ty, "kolej" po co tobie ta wiedza? Ważne, że jest coś wykonane, co cieszy oczy, a co do kosztów, to są źadne. Jak jesteś taki wścibski, to syp na sesje powiatu i tam zadawaj pytania, a nie zaśmiecaj głupimi komentarzami forum,

 • Link do komentarza SzaryEminent poniedziałek, 15 maja 2017 19:24 napisane przez SzaryEminent

  :anie "kolej", obowiązkiem właściciela taboru jest dbanie o właściwy stan techniczny i to jest przede wszystkim najistotniejszy czynnik, by dokonywać remontu każdego taboru, na który akurat pozwalają określone finanse. Nikt nie ma zamiaru reaktywować połączeń towarowych. Poprzednia władza powiatu przyczyniła się jedynie do rozmontowania tej tkanki, dzięki czemu nie mamy już kilku wagonów i sprzedano lokomotywę, która już teraz służy jako eksponat we Wrześni i NIGDY nie będzie jeździć, bo została wybebeszona z całej instalacji. Trzeba być baranem, żeby zadawać pytania o środki zewnętrzne, skoro koszt remontu, wykonanego w ramach warsztatów szkolnych przez uczniów, jest znikomy dla samego właściciela. Pożytek obopólny, bo uczniowie mogą się przyłożyć do przywracania kolejki do życia.

 • Link do komentarza kolej poniedziałek, 15 maja 2017 18:53 napisane przez kolej

  Wszystko to bardzo ładnie wygląda. Należy jednak zadać kilka pytań.
  Co będzie przewoził wagon towarowy?
  Czy możliwe jest wykonywanie transportu towarowego w świetle decyzji i ustaleń z właścicielami nieruchomości leżących wzdłuż torowiska z czasów gdy starostą był Krzysztof Ostrowski?
  Czy Starostwo wydało 12 000 zł na eksponat muzealny?
  Z jakiego budżetu wydano te środki? Czy uzyskano na remont dofinansowanie zewnętrzne?

 • Link do komentarza Tomasz poniedziałek, 15 maja 2017 18:50 napisane przez Tomasz

  czyli za ekwiwalent urlopowy prezesa można by zrobić drugi wagon ?

 • Link do komentarza deogracias poniedziałek, 15 maja 2017 17:51 napisane przez deogracias

  @Skrupulatny: zanim zadasz pytanie przeczytaj skrupulatnie i ze zrozumieniem cały tekst... Rany...

 • Link do komentarza Andrzej poniedziałek, 15 maja 2017 17:38 napisane przez Andrzej

  Jola ty chyba dawno w Gnieźnie nie byłaś lub nie chcesz, albo nie potrafisz dostrzec inwestycji, które przeprowadza Urząd Miejski, a jest ich o wiele więcej niż te które rzekomo twoim zdaniem przeprowadza powiat.

 • Link do komentarza antykoleś poniedziałek, 15 maja 2017 15:55 napisane przez antykoleś

  Tak jest teraz a tak było za czasów gdy w powiecie rządziła platforma
  http://www.gniezno24.com/component/k2/item/2325-niechciany-parowoz-popedzi-do-wrzesni
  Wierzę mocno że niedługo powiat pokaże że można też zbudować szpital, wierzę że po wyborach 2018 dużo się zmieni w mieście, w Gnieźnie.

 • Link do komentarza Jola poniedziałek, 15 maja 2017 15:23 napisane przez Jola

  I tak to się robi!!! Brawo starostwo!! KOLEJny sukces ;) Budasz ucz się to może w końcu w miesicie też coś się ruszy!

 • Link do komentarza Czytelnik poniedziałek, 15 maja 2017 14:58 napisane przez Czytelnik

  A podwozie zardzewiałe

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane